Kompresor olejowy czy bezolejowy?

Kompresor jest niezbędny praktycznie w każdej gałęzi przemysłu, ale znajduje również zastosowanie w pracach warsztatowych, a nawet do użytku domowego. Wszechstronność zastosowań sprężarki jest naprawdę ogromna i gdy decydujemy się na zakup, to stoimy przed wyborem, czy ma to być kompresor olejowy, czy może bezolejowy.

Aby dokonać świadomego i prawidłowego wyboru musimy znać różnice oraz wady i zalety obydwu typów kompresorów.

Zasada działania sprężarki olejowej oraz bezolejowej jest taka sama. W kompresorach olejowych jak sama nazwa wskazuje tłok jest smarowany olejem, natomiast w bezolejowych tłok posiada pierścienie teflonowe, które zmniejszają tarcie tłoka o powierzchnie cylindra. Rozwiązanie takie nie wymaga dodatkowego smarowania.

Obydwa rozwiązania mają zalety i wady.

kompresor olejowy czy bezolejowy

Kompresory olejowe nagrzewają się wolniej niż bezolejowe, ponieważ olej pełni również funkcje chłodzącą.
Są też znacznie trwalsze i nadają się do długotrwałej i intensywnej pracy.

Natomiast pewną wadą jest fakt, że wymagają okresowej wymiany oleju, średnio co 100-200 godzin pracy, lub minimum raz w roku. Ale chyba największą wadą sprężarek olejowych jest fakt, że powietrze z takiego kompresora zawiera zanieczyszczenia w postaci cząstek oleju, co stanowi niekiedy poważne wyzwanie, a w niektórych przypadkach brak możliwości stosowania takiego kompresora.

Kompresor do domu? Przeczytaj to!

Dotyczy to chociażby zastosowań medycznych czy farmaceutycznych, gdzie szczególnie jest wymagana wysoka czystość sprężonego powietrza. Sprężarki bezolejowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie przede wszystkim istotnym kryterium jest powietrze pozbawione drobin oleju.

Będzie to np. branża farmaceutyczna , chemiczna, czy w zastosowaniach medycznych. Jest to podstawowa zaleta kompresora bezolejowego.

Ten typ kompresorów jest przyjazny dla środowiska, ponieważ nie emituje żadnych szkodliwych substancji. Do zalet należy dodać łatwość obsługi oraz konserwacji (brak wymiany oleju).

Do wad należy zaliczyć znacznie mniejszą trwałość, najczęsciej dostępne są małe kompresory (większe są dość drogie, np. seria LF Atlas Copco), a co za tym idzie – małe wydajności.

Dlatego też tego typu sprężarki mają ograniczone zastosowania, i nie nadają sie do profesjonalnych zastosowań, natomiast znakomicie sprawdzą się w zastosowaniach amatorskich.

Kompresor olejowy czy bezolejowy? Jaki wybrać?

Aby dokonać dobrego i rozsądnego wyboru należy pod uwagę wziąć kilka aspektów, a mianowicie:

 • charakter pracy – zastosowanie profesjonale czy amatorskie
 • czystość powietrza – kompresor olejowy czy bezolejowy
 • ciśnienie pracy i wydajność kompresora powietrza

Wydajność dobieramy dodając ok. 30% więcej niż wynika to z zapotrzebowania.

 • od kilku litrów do 100l zastosowania hobbystyczno – amatorskie,
 • wielkość zbiornika,
 • od 150l do 500l do zastosowań profesjonalnych,
 • powyżej 500l dla zakładów przemysłowych,
 • poziom hałasu.

Często pomijanym, ale ważnym parametrem jest pozim hałasu emitowanego podczas pracy kompresora. Do cichych kompresorów zaliczamy te, które generują hałas poniżej 80 dB. Większość kompresorów tłokowych emituje hałas na poziomie 90 i więcej dB.

To Cię może zainteresować: Co warto wiedzieć o typach kompresorów?

Oczywiście są też takie które posiadają obudowe wyciszającą.

kompresor olejowy czy bezolejowy

Rozwiązanie takie zmniejsza poziom hałasu nawet o kilkanaście decybeli, co jest dość sporym wyciszeniem.

 • marka sprężarki

Na rynku jest ogromna ilość różnych marek, ale nie wszystkie są godne uwagi. Wybieramy te, które od lat posiadają renomę i są polecane przez profesjonalistów.

Do nich można zaliczyć między innymi takich producentów jak:

 • Atlas Copco
 • Boge
 • ABAC

Jaki kompresor do użytku amatorskiego?

Do domu czy garażu w zupełności wystarczy model bezolejowy o wielkości zbiornika 24 l lub 50 l i ciśnieniem max. 8 bar.

Taka wielkość sprężarki pozwoli na łatwe i komfortowe przenoszenie, ponieważ waga i gabaryty takiego kompresora są niewielkie. Wydajność takiego kompresora wystarczy do napompowania koła samochodu czy roweru.
Pozwoli także na przeczyszczenie np. kosiarki poprzez przedmuchanie, czy nawet zasili pistolet lakierniczy, do pomalowania niewielkich elementów.

Także kompresor olejowy czy bezolejowy dla amatora? – Olejowy

Kompresor olejowy czy bezolejowy do warsztatu? To zależy..

Ze względu na fakt, że profesionalne wykorzystanie kompresora oznacza intensywną eksploatację oraz większe zapotrzebowanie na sprężone powietrze, do tego typu prac zdecydowanie lepiej sprawdzi się kompresor olejowy.

Aby zapobiec chwilowym spodkom powietrza zaleca się wybrać kompresor z odpowiednio dużym zbiornikiem powietrza.

Więcej o: jaki kompresor do warsztatu?

Kompresor do celów profesjonalnych nie musi być lekki, ponieważ najczęściej pracuje w jednym miejscu. Ale gdy wymaga tego sytuacja, taki kompresor może zmienić swoje miejsce pracy ponieważ najczęściej posiada koła oraz uchwyt, przez co można swobodnie go przemieszczać.

Dopiero największe kompresory tłokowe są typowo stacjonarne ponieważ nie posiadają kół i nie są przeznaczone do mobilnego przemieszczania.

Kompresor olejowy czy bezolejowy?

Niekiedy też do zastosowań profesjonalnych zalecane są kompresory bezolejowe, ale dotyczy to maszyn o parametrach takich samych jak sprężarki olejowe, czyli o dużych wydajnościach takich jak np. seria LF Atlas Copco.

Przeczytaj o rodzajach sprężarek

Ma to miejsce tam, gdzie wymagane jest sterylne środowisko pracy, pozbawione nawet najmniejszych cząstek oleju. Niestety tego typu kompresory bezolejowe są dość drogim rozwiązaniem, ale za to otrzymujemy naprawdę trwałe i profesjonalne urządzenia.

Podstawowym kryterium wyboru sprężarki uzależnione jest głównie od tego, w jakim celu zamierzamy korzystać z kompresora.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x