Elementy automatyki przemysłowej wspierające budowę zintegrowanych sieci i systemów IT

automatyka przemysłowa

Automatyka odgrywa kluczową rolę w przemyśle już od drugiej połowy ubiegłego wieku. Wraz z dynamicznym rozwojem technologii informatycznych, dziedzina ta coraz mocniej ewoluuje, stając się coraz bardziej zintegrowaną z systemami informatycznymi.

Współczesne przedsiębiorstwa przemysłowe, w myśl koncepcji Przemysłu 4.0, coraz częściej wykorzystują zintegrowane sieci i systemy IT do usprawniania swoich procesów produkcyjnych, monitorowania wydajności oraz zarządzania zasobami. Jednak aby zapewnić bezpieczne i efektywne połączenie środowisk OT-IT, warto zadbać o przystosowany do tego system automatyki przemysłowej.

W artykule przygotowanym przez ekspertów RAControls znajdziesz przegląd najważniejszych elementów automatyki przemysłowej, wspierających budowę zintegrowanych sieci i systemów IT.

Urządzenia sterujące

Fundamentem każdego systemu automatyki przemysłowej są urządzenia umożliwiające sterowanie pracą zarówno pojedynczych maszyn, jak i całych linii produkcyjnych. Spośród nich warto wyróżnić sterowniki marki Allen-Bradley firmy Rockwell Automation, ze szczególnym wyróżnieniem sterowników z rodziny Logix.

Sterowniki Logix można zaprogramować z poziomu wspólnego środowiska programistycznego Studio 5000, bez względu na to, jaką ostatecznie funkcję będą pełnić w docelowym systemie automatyki.

Szczególnie popularne na polskim rynku są sterowniki ControlLogix 5580, które można wykorzystywać zarówno do średnich, jak i dużych aplikacji.

Do gamy urządzeń sterujących zaliczymy również dedykowane i rozproszone moduły we/wy. Przykładem może być moduł 1734 POINT I/O, który jest kompatybilny z dowolną platformą sterowników Logix, włączając w to sterowniki CompactLogix 5370 oraz 5380.

System monitorowania Dynamix

Dynamix to zintegrowany system monitorowania, który umożliwia skuteczną ochronę maszyn wirujących w układzie sterowania standardowego. System zapewnia przy tym wyjątkową elastyczność w zakresie projektowania aplikacji, pomaga redukować koszty części zamiennych, szkoleń oraz wsparcia.

Panele operatorskie i komputery przemysłowe

Panele operatorskie HMI oraz komputery przemysłowe to ważne elementy systemów automatyki przemysłowej z uwagi na rolę, jaką pełnią w zapewnianiu bezpośredniej komunikacji między operatorem a maszyną.

Aparatura elektryczna

Do kategorii elementów systemów automatyki przemysłowej zaliczymy również szeroko pojętą aparaturę elektryczną, która wspiera poprawne działanie systemów automatyki oraz systemów napędowych, zapewniając m.in. zasilanie poszczególnych urządzeń, a także zwiększając poziom bezpieczeństwa na terenie zakładu.

Przykładowymi elementami z gamy aparatury elektrycznej są wyłączniki, rozłączniki, styczniki, przekaźniki, zasilacze czy kolumny sygnalizacyjne.

Systemy napędowe

Do kategorii systemów napędowych zaliczymy przede wszystkim przemienniki częstotliwości, softstarty oraz układy rozruchu bezpośredniego (DOL). Kompletując system napędowy należy zwrócić uwagę na wymagania danej aplikacji i w razie potrzeby wybrać urządzenia, które będą odporne na niekorzystne warunki środowiskowe (jak wysoka i niska temperatura, duże zapylenie, strefa zagrożenia wybuchem etc.).

Układy bezpieczeństwa

Projektując i wdrażając systemy automatyki przemysłowej w dowolnym zakładzie należy zwrócić baczną uwagę na kwestię bezpieczeństwa maszyn oraz ludzi. Wśród układów bezpieczeństwa marki Allen-Bradley znajdziemy takie rozwiązania, jak:

 • Technologia GuardLink;
 • Technologia CIP Safety;
 • Kurtyny świetlne oraz skanery laserowe;
 • Czujniki bezpieczeństwa (z funkcją detekcji obecności);
 • Wyłączniki blokujące;
 • Przekaźniki bezpieczeństwa;
 • Wyłączniki awaryjne;
 • Wyłączniki krańcowe bezpieczeństwa;

Czujniki i systemy łączeniowe

Integracja i niezakłócona komunikacja poszczególnych elementów systemów automatyki przemysłowej wymaga zastosowania odpowiednich czujników oraz systemów łączeniowych. Są to przede wszystkim:

 • Czujniki obecności;
 • Czujniki krańcowe;
 • Czujniki wielkości nieelektrycznych;
 • Przewody sieciowe;
 • Systemy łączeniowe do modułów;
 • Systemy łączeniowe do czujników we/wy;
 • Systemy dystrybucji zasilania;
 • Listwy zaciskowe;

Rozdzielnice MCC

Rozdzielnice MCC to kolejny ważny element systemów automatyki przemysłowej, którego zadaniem jest zapewnienie ciągłości ruchu w przypadku aplikacji o szczególnym znaczeniu. Zastosowanie rozdzielnic MCC zwiększa poziom bezpieczeństwa maszyn, podnosi niezawodność linii produkcyjnych i zapewnia ich skalowalność.

Eksperci RAControls rekomendują nisko- i średnionapięciowe, modułowe rozdzielnice napędowe CENTERLINE 2500 oraz 1500.

Obudowy przemysłowe

Rolą obudów przemysłowych jest zapewnienie swobodnego dostępu do elementów systemu automatyki przemysłowej, co z kolei pozwala na bieżąco kontrolować ich sprawność i ewentualnie szybko reagować na stwierdzone usterki. Obudowa przemysłowa zapewnia również dodatkową ochronę wrażliwych elementów systemu.

O RAControls

RAControls to czołowy dostawca rozwiązań z dziedziny automatyki przemysłowej, oficjalny dystrybutor technologii Rockwell Automation i marki Allen-Bradley. Firma zapewnia fachowe doradztwo techniczne oraz kompleksowe wdrożenie systemów automatyki m.in. w przedsiębiorstwach produkcyjnych czy fabrykach.

Ze szczegółową ofertą promotora innowacji w przemyśle można się zapoznać na stronie https://racontrols.pl/.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x