Malowanie natryskowe – wskazówki dla początkujących

Malowanie natryskowe to technika w której do malowania powierzchni wykorzystujemy pistolet lakierniczy, zwany też natryskowym. Generalnie rozróżniamy dwa główne typy takich narzędzi – ręczne i automatyczne. Użycie pistoletu ręcznego oznacza konieczność przesuwania pistoletu nad pokrywaną powierzchnią. Pistolet automatyczny to urządzenie stacjonarne, umieszczane na bloku montażowym, z którego jednorodny strumień farby jest wytryskiwany na powierzchnię.
Opanowanie malowania z użyciem pistoletu nie jest trudną sztuką, ale wymaga nieco doświadczenia, dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dla początkujących.

WSKAZÓWKI:

Malowanie natryskowe – wskazówki dla początkujących
  • Upewnij się, że obiekt który zamierzasz malować nie będzie wymagał częstego przemieszczania, w miarę możliwości przygotuj stanowisko pracy tak aby móc dotrzeć to wszystkich zakamarków bez przesuwania. Np. malowane krzesło warto umieścić na podwyższeniu.
  • Przez cały czas pistolet powinien być skierowany prostopadle do malowanej powierzchni. Podczas pokrywania dużych powierzchni przesuwaj pistolet w prostej linii wzdłuż powierzchni – np. przesuwając dłoń pewnym, zamaszystym ruchem.
  • Nawet jeżeli ustawiłeś odpowiednie ciśnienie na kompresorze, aby uzyskać równomierne rozłożenie farby na brzegach zacznij pryskać na 13 do 15 centymetrów przed powierzchnią, a nacisk zwolnij 15 centymetrów za powierzchnią.
  • Możesz regulować wielkość strumienia pistoletu. Dla dużych powierzchni najlepiej zwiększyć strumień do maksimum, co zmniejszy ilość ruchów. Przy dużych powierzchniach trzymaj pistolet co najmniej 15 cm od powierzchni. Dla mniejszych powierzchni trzymaj pistolet odpowiednio bliżej i zmniejsz rozmiar strumienia.
  • Malowanie natryskowe jest zupełnie inne od malowania pędzlem, lecz mimo to spróbuj przesuwać pistolet lakierniczy z tą samą prędkością z jaką przesuwałbyś pędzel. Może się to wydawać trudne, ale po kilku próbach będziesz mógł całkiem naturalnie kontrolować prędkość, aby zapewnić równomierny rozkład farby.

UWAGI

  • Upewnij się, że malowana powierzchnia jest czysta, wolna od kurzu, a przede wszystkim sucha! Jeżeli zamierzasz malować na zewnątrz weź pod uwagę prognozę pogody. Duża wilgotność nie sprzyja malowaniu natryskowemu, unikaj malowania na zewnątrz także w razie wiatru i/lub dużego nasilenia pyłów i kurzu – kurz może przylegać do mokrej farby. Idealna temperatura do malowania to od 15°C do 30°C.
  • Kiedy zaczynasz malować trzymaj rękę pewnie, jeżeli zatrzymasz ruch dłoni bez zmniejszenia ciśnienia przy pomocy spustu, mogą wystąpić cienie, nierówności lub zacieki.
  • Po zakończeniu malowania odwróć pistolet tak by puszka znalazła się w pozycji ‚do góry nogami’ i wciśnij spust, aż pozbędziesz się wszystkich pozostałości farby z urządzenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
janek
janek
1 year ago

fajnie

0
Would love your thoughts, please comment.x