Samochody na sprężone powietrze – czym są?

Samochody z silnikiem sprężonego powietrza od niedawna cieszą się coraz większą popularnością i są okrzyknięte środkiem transportu na przyszłość. Eksperci przewidują, że dzięki swojej niewiarygodnej efektywności energetycznej i zrównoważonemu użytkowaniu staną się one bardzo popularne wśród konsumentów.

Uważa się również tą technologię za niezwykle bezpieczną i ekologiczną w porównaniu do tradycyjnego paliwa. Samochody z takim napędem nie emitują spalin.

Naukowcy i ekologowie mówią, że tego typu samochody będą drogą na przyszłość, pod warunkiem, że firmy naftowe nie będą przeciwstawiać się tej technologii i produkcji, jak to czyniły w przeszłości.

Czym są samochody na sprężone powietrze?


W zwykłym pojeździe do napędzania tłoków gorącymi i rozszerzającymi się gazami w silniku użyta zostanie mieszanka powietrza i paliwa. Samochód z napędem pneumatycznym wykorzystuje rozprężanie sprężonego powietrza do napędzania tłoków, które znajdują się wewnątrz cylindra.

Zalety samochodów z napędem pneumatycznym

Brak emisji spalin
– silniki sprężonego powietrza pracują z wykorzystaniem bezspalinowego magazynowania energii.

– prężone powietrze jest filtrowane w celu ochrony sprężareki, dzięki czemu odprowadzane powietrze zawiera mniej cząstek pyłu.

Brak biopaliw na bazie węgla
Innym czynnikiem przyczyniającym się do emisji spalin z samochodów napędzanych sprężonym powietrzem jest rezygnacja z biopaliw opartych na węglu. Paliwa te i benzyna nie są wymagane do eksploatacji tego pojazdu, co skutkuje tańszym źródłem energii o znacznie mniejszej emisji niż w przypadku zwykłego samochodu.

Niskie samorozładowanie
Innym źródłem czystej energii wykorzystywanym w samochodach jest stosowanie energii elektrycznej zmagazynowanej w akumulatorach. Jednym z problemów związanych z używaniem akumulatorów jako źródła energii dla pojazdu jest to, że rozładowują one swoją energię w czasie znacznie szybszym niż pojazd napędzany sprężonym powietrzem.

Potencjalny odzysk energii
Systemy pneumatyczne mogą być zaprojektowane dla tych pojazdów tak, aby umożliwić odzyskiwaniae energii poprzez hamowanie. Układ ten może kompresować i gromadzić energię podczas hamowania, tak aby pojazd mógł mieć wyższy wskaźnik samozasilania.

Redukcja wielkości
Ze względu na niższe zapotrzebowanie na energię, silniki pojazdów napędzanych sprężonym powietrzem są dużo mniejsze niż tradycyjne silniki samochodowe. Oznacza to, że pojazd jako całość może być również znacznie mniejszy niż standardowy samochód i znacznie zmniejszyć jego wpływ na środowisko.

W rezultacie koszty utrzymania związane z tymi samochodami są niższe, a ich udział w zużyciu dróg, które dzielą z innymi pojazdami, jest mniejszy.

Wady samochodów z napędem pneumatycznym


Ponowne napełnianie
Podczas sprężania powietrza w celu napełnienia zbiornika, jego temperatura wzrasta. Jeśli zmagazynowane powietrze nie zostanie schłodzone przed napełnieniem zbiornika samochodu, to gdy ostygnie, spowoduje spadek ciśnienia oraz energii.

Bezpieczeństwo na wypadek zderzenia
Samochody pneumatyczne mogą być budowane bardzo kompaktowo, podobnie jak pierwsze samochody SMART, które zostały wprowadzone na rynek. Niestety małe rozmiary pojazdu stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa w razie wypadku i nie chronia tak jak klasyczne pojazdy.

Czy warto zainteresować się samochodami zasilającymi sprężonym powietrzem?

Samochody napędzane sprężonym powietrzem będą rozwijać się wraz z postępem technologicznym i staną się bardziej energooszczędne, bezpieczniejsze, praktyczne i popularne.

Są one zdecydowanie postrzegane jako postępowy środek transportu, który będzie szeroko stosowany w przyszłości, a może się nawet zdarzyć, że zaczną być wykorzystywane w środkach transportu publicznego.

Wszyscy wiemy, że gazy cieplarniane i emisje dwutlenku węgla są bardzo nie korzystne dla naszej planety i środowiska, a jeśli utrzymamy nasze obecne zużycie tych gazów i paliw kopalnych, nasza planeta nie będzie już w stanie ich przyjąć bez szkody dla nas wszystkich.

Nasza cywilizacja jest w takim momencie, w którym musimy dokonać drastycznych zmian w źródłach paliw, które wykorzystujemy i przejść na bardziej energooszczędne paliwa, które mają mniejszy wpływ na naszą planetę.

Każdego dnia na świecie używa się miliardów samochodów, które emitują ogromne ilości niebezpiecznych gazów do atmosfery i powodują nieodwracalne szkody.

Pojazdy napędzane sprężonym powietrzem będą dla konsumentów bardzo przyjazne cenowo, a producenci nie chcą osiągać wygórowanych zysków, wykorzystując nasze zapotrzebowanie na transport.

Korzystanie z pneumatyki okazało się niezbędne w naszym codziennym życiu, a korzystanie z pneumatyki jako podstawowego elementu w naszych środkach transportu jest bardzo perspektywicznym i zrównoważonym podejściem.

Używając samochód pneumatyczny na sprężone powietrze, można zaoszczędzić spro pieniędzy na tankowanie pojazdu bez konieczności finansowania firm naftowych, które walczą z energooszczędnymi technologiami, takie jak ta.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
2 months ago

Witam i pytam. Dla potrzeb motoryzacji proszę zaprojektować generator prądu trójfazowego napędzanego przez sprężone powietrze które uzupełniane będzie przez kompresor napędzany przez silnik spalinowy z wolnym tłokiem firmy Libertine

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x