Co warto wiedzieć o typach kompresorów

Bez wątpienia kompresor jest bardzo przydatnym urządzeniem do domu czy garażu. Przy jego wyborze bierze się pod uwagę przede wszystkim najważniejsze parametry takie jak wydajność, ciśnienie robocze, czy konieczność pracy ciągłej urządzenia. Mamy kilka typów kompresorów i nie każdy z nich może być odpowiedni do domu. Do wyboru są membranowe, tłokowe, śrubowe lub łopatkowe. Na które warto postawić i na jaki model się zdecydować? Te kwestie postaramy się rozstrzygnąć.

Najczęściej zadawane pytanie do ekspertów: jakiej firmy kompresor polecacie do domu czy garażu?

Kompresor membranowy, sprawdza się do pompowania kół, czy do zasilania aerografu. Osoby prowadzące w swoim domu gabinety dentystyczne zainteresują większe modele do zasilania podstawowego urządzenia w pracy dentysty, a więc unitu. Można zdecydować się także na kompresory tłokowe, śrubowe lub łopatkowe. Dwa ostatnie to typowe rozwiązania dla przemysłu, do pracy ciągłej. Natomiast do domu, ze względu na rozmiary, a także tryb pracy odpowiedni będzie tłokowy. 

Jaki będzie najlepszy kompresor? Eksperci są zgodni, że doskonałym rozwiązaniem są niewielkie sprężarki tłokowe Pneumatig, Atlas Copco lub BOGE. Warto podkreślić, że kompresor uniwersalny docenią zarówno miłośnicy motoryzacji, jak i majsterkowania. Ważna jest tutaj cicha praca, ale również wydajność mierzona w litrach powietrza tłoczonych na minutę. Takie urządzenie może służyć także do utrzymywania domowego warsztatu w czystości, bo przy jego użyciu można czyścić narzędzia i inne urządzenia, nie tylko warsztatowe, ale choćby stolarskie czy modelarskie. Pompowanie kół, malowanie ścian, odkręcanie śrubek czy lakierowanie – to tylko niektóre prace, które można wykonać zdecydowanie szybciej i skuteczniej z użyciem kompresora.

Jaki kompresor 50 l do garażu i do domu będzie najlepszy?

Zanim przejdziemy do rozstrzygnięcia kwestii – olejowy czy bezolejowy kompresor tłokowy, powiemy nieco więcej na temat najważniejszego parametru, czyli wydajności pracy. Otóż okazuje się, że kompresor do domu czy też garażu nie powinien przetłaczać mniej powietrza niż 350 litrów na minutę.

Takie parametry pracy umożliwiają pomalowanie całego pomieszczenia w jednym cyklu pracy, jeśli mamy do czynienia z modelem spalinowym. Warto podkreślić, że na użytek przemysłowy, np. do piaskowania, potrzebne są znacznie bardziej wydajne urządzenia, które tłoczą nawet 5000 l/min. Kompresor elektryczny do domu czy garażu to oczywiście model stacjonarny, ale też bardziej ekologiczny. Model spalinowy jest mobilny i na pewno jest to jego duża zaleta. Jeśli zastanawiasz się, czy wybrać kompresor 50czy 100 l, to ten o mniejszym zbiorniku, ze względu na dostępną przestrzeń, będzie bardziej odpowiedni, a jednocześnie może być wystarczający.

jaki kompresor do domu

Musisz po prostu zdawać sobie sprawę, że taki model będzie częściej się włączał ze względu na pojemność zbiornika. Tutaj ponownie możemy polecić modele Pneumatig. Warto podkreślić, że niezależnie od tego czy mamy do czynienia z kompresorem olejowym, czy bezolejowym, to trzeba dokupić do niego filtry.

Dzięki temu zapobiegnie się zanieczyszczeniu sprężonego powietrza. Zaletą kompresora bezolejowego jest fakt, że przy pracy nie dochodzi do spadków ciśnienia, ale koniecznie trzeba postawić na model o wydajności przynajmniej 300 l/min i mocy silnika 4 KM. Kompresor olejowy jest mobilny i to jest jego duży atut. Ponadto przy odpowiedniej wydajności można zasilać nim pistolety lakiernicze czy odkręcać śruby. Ma dłużą żywotność, a w razie awarii naprawa jest znacznie szybsza i łatwiejsza.

Kompresor olejowy 50 l – jaki wybrać, by nie żałować?

Warto wiedzieć jakie modele sprężarek olejowych będą odpowiednie do użytku domowego i garażowego. W naszym poradniku przedstawimy modele ze zbiornikiem 50 l. Tutaj na uwagę zasługuje model Pneumatig SP260/8/50 lub sprężarka Atlas Copco Automan AC 21 E 50 M. Ta ostatnia to sprężarka wolnoobrotowa ze smarowaniem olejowym, gwarantująca długi okres eksploatacji. Jej ciśnienie robocze wynosi 10 bar, a wydajność na minutę – 186 l.

Jeśli chcesz wyższej wydajności, to lepszym rozwiązaniem będzie propozycja Pneumatig, bo w jej przypadku wynosi ona 260 l/m, a ciśnienie robocze 8 bar. Kolejną propozycją jest Atlas Copco Automan AC 31 E 50 M/T. Spośród tych trzech ma najlepsze parametry wydajności, bowiem 347 l/min przy ciśnieniu roboczym 10 bar. Jest jednak nieco głośniejsza od pozostałych sprężarek. Cicha praca i wydajność w warunkach domowych to zalety kompresora do domu, na które trzeba zwrócić uwagę.

jaki kompresor do domu

Poza ilością tłoczonego powietrza istotne znaczenie ma ciśnienie robocze i w przypadku zastosowania do wielu nieskomplikowanych prac, np. pompowania kół, warto wybrać sprężarkę 6-barową. Z kolei jeśli chce się samodzielnie wykonać tynkowanie natryskowe czy malowanie, to może być potrzebna sprężarka o większym ciśnieniu roboczym, np. 10 bar. Dzięki temu urządzenie natryskowe nie będzie się zacinać. Warto również pamiętać, że w przypadku kompresorów tłokowych rekomendowany stosunek czasu pracy do czasu odpoczynku wynosi 50/50 lub 70/30.

Jednotłokowy czy dwutłokowy? Wybieramy najbardziej wydajny kompresor do domu i garażu

Jeśli tylko dysponuje się odpowiednią przestrzenią, to najlepiej zdecydować się na kompresor dwutłokowy. Po prostu zapewnia bardziej efektywną pracę i jest bardziej wydajny. Podwyższa ciśnienie i zapewnia lepszy przepływ powietrza. Zatem, jaki kompresor dwutłokowy wybrać? Można zdecydować się na jednostopniowy lub dwustopniowy. W tym ostatnim tłoki i cylindry mają różną średnicę, natomiast w jednostopniowym taką samą.

Kompresory dwutłokowe polecane są przede wszystkim do bardziej skomplikowanych prac, mogą też współpracować z wieloma urządzeniami. Mają łatwą i intuicyjną obsługę, dzięki czemu nawet osoba, która kupuje pierwszy kompresor sobie z nią poradzi. Aby praca mogła być efektywna i nieograniczona do miejsca, warto postawić na model przenośny. Na pewno dobry kompresor powinien mieć długą gwarancję.

Zobacz niezbędne akcesoria do kompresorów!

Dzięki temu w razie awarii urządzenie można oddać w ręce profesjonalnego serwisu i szybko uporać się z problemami. Zatem, jeśli kompresor nie jest potrzebny do bardziej złożonych zadań, to można zdecydować się na jednotłokowy, jednak gdy dysponuje się odpowiednią przestrzenią, warto pomyśleć nad wyborem dwutłokowego, bowiem zawsze może okazać się, że potrzeby będą większe, niż pierwotnie się zakładało. Warto dobór kompresora uzależnić od tego, czy będzie pracował w trybie stałym, czy będzie wykorzystywany sporadycznie.

Modele z napędem bezpośrednim będą najlepsze w drugim przypadku, natomiast napęd pasowy sprawdzi się w trybie pracy ciągłej. Napęd bezpośredni polega na tym, że pompa połączona jest z silnikiem 1:1. Zatem ilość obrotów na pompie równa jest ilości obrotów silnika kompresora. Kompresory z przekładnią pasową mają obniżone obroty na pompie w stosunku do obrotów silnika. Do użytku domowego najczęściej wybiera się oczywiście kompresory z napędem bezpośrednim.

Przy wyborze kompresora zwróć uwagę na kwestie bezpieczeństwa

Jest jeszcze jedna kwestia, która nie została omówiona. Często wybierając kompresor do domu i do garażu jednym z głównych parametrów, na jaki zwracamy uwagę, jest cena, bo jeśli chodzi o specyfikację, wszystko wydaje nam się ok. Jest wystarczająca wydajność i odpowiednie ciśnienie robocze, jednak zapominamy by sprawdzić, grubość zbiornika w kompresorze. Jeżeli producent oszczędza na pompach i silnikach, to bardzo prawdopodobne jest, że na obudowie również.

Trzeba pamiętać, że grubość zbiornika powinna wynosić minimum 2,5 mm, bo mniejsza spowoduje, że pod wpływem ciśnienia zbiornik może wybuchnąć. Przed przykrymi konsekwencjami cięcia kosztów przez producentów może ochronić zawór bezpieczeństwa, który powinien mieć nadrukowany znak CE. Dzięki temu masz pewność, że produkt spełnia normy i został dopuszczony do sprzedaży.

Warto podkreślić, że to czy kompresor 50 l ma właściwe parametry, można bardzo łatwo sprawdzić. Waga kompresora jedno tłokowego nie powinna być niższa niż 30 kg, a dwutłokowego – 40 kg. Jeszcze lepiej podłożyć wymiary kompresora, czyli długość i szerokość pod wzór. Przepisy dopuszczają 15% rozbieżności w przypadku podanego parametru. Jeśli po podstawieniu pod wzór kompresor ma 45 lub 55 l objętości, to wszystko jest w porządku, jeśli jednak jest ona niższa i wynosi 35 l, mamy do czynienia z oszustwem. Mierząc czas napełniania zbiornika od zera do pełnej pojemności, możemy obliczyć jego rzeczywistą wydajność. Zatem najpierw mnożymy dwie wartości, czyli pojemność i ciśnienie robocze wyrażone w barach.

Następnie otrzymany wynik dzielimy przez czas napełniania zbiornika kompresora, wyrażony nie w minutach, a w sekundach. Potem wystarczy otrzymaną wartość pomnożyć razy 60 i otrzymujemy wydajność rzeczywistą wyrażoną w l/min, którą możemy porównać z parametrami producenta. W przypadku tych renomowanych jak Pneumatig, czy Atlas Copco nie powinno być żadnych problemów.

Warto stawiać na sprawdzone i polecane przez wielu użytkowników marki i typy kompresorów. Dzięki temu nie będzie żadnych przykrych niespodzianek w trakcie eksploatacji. Uniknie się awarii, a urządzenie będzie służyło przez wiele lat, zarówno na użytek domowy, jak i garażowy.

Więcej na temat kompresorów do garażu lub domu w części 2

Wydajność w połączeniu z ciśnieniem roboczym, rodzajem napędu, budową kompresora – wszystkie te parametry są istotne przy wyborze. Z naszej strony rekomendujemy kompresory dwutłokowe olejowe o pojemności 50 l, które sprawdzą się do większości domowych i garażowych prac. Bardzo dobre opinie i recenzje zbierają produkty marki Pneumatig i Atlas Copco. Kompaktowe rozmiary kompresorów sprawiają, że sprawdzą się w każdym garażu, a zastosowane wysokiej jakości podzespoły gwarantują długą pracę, bez awarii. 

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x