Jaki kompresor do warsztatu?

Kompresor jest niezbędnym urządzeniem, które znajdzie zastosowanie zarówno w przydomowyn garażu czy profesjonalnym warsztacie.

Za pomocą sprężarki otrzymujemy sprężone powietrze, które to jest znakomitym nośnikiem energii. Należy natomiast podkreślić fakt, że wytwarzanie sprężonego powietrza kosztuje. I to dużo.

Dzieje się tak dlatego, że proces sprężania zachodzący w kompresorze jest związany z dużymi stratami energii w postaci ciepła, a to wpływa bezpośrednio na nasze rachunki za prąd.

Jest wiele powodów dla których warto wyposażyć warsztat w narzędzia pneumatyczne. Po pierwsze w stosunku do narzędzi elektrycznych charakteryzują się znacznie większą mocą, a więc są bardziej wydajne.

Po drugie narzędzia pneumatyczne są kilkakrotnie bardziej trwałe, a przy tym lżejsze. Po trzecie ich praca wyklucza możliwości wystąpienia iskry.

No i wreszcie kwestia kosztów: chociaż narzędzia pneumatyczne są droższe w zakupie to są znacznie tańsze w naprawie i eksploatacji.

Jednak ilość ofert na rynku sprawia, że czasem trudno podjąć decyzję. Niska cena jest ważna, ale nie najważniejsza. Przy wyborze kompresora warto założyć górną kwotę przeznaczoną na taki zakup.

Zanim jednak wybierzemy kompresor do naszego warsztatu, dobrze jest zapoznać się ogólnie z tym, jaki istnieje wybór kompresorów na rynku(więcej o rodzajach sprężarek tutaj).

Rodzaje sprężarek do warsztatu

Do najbardziej popularnych z pewnością wciąż należą:

kompresory tłokowe (olejowe i bezolejowe),

● olejowe – są wydajniejsze i przeznaczone do intensywnego użytkowania. Pompa sprężarki wymaga w tym modelu regularnego smarowania olejem

● bezolejowe – znacznie mniej wydajne, bezobsługowe i z przeznaczeniem do najprostszych domowych aktywności, typu pompowanie opon bądź materacy.

kompresory śrubowe (olejowe i bezolejowe)

kompresory łopatkowe

kompresory spiralne

Te ostatnie charakteryzują się na przykład niewielkimi rozmiarami, prostotą swojej konstrukcji oraz możliwością pracy nawet do 10. 000 godzin bez konserwacji.

Decyzji nie warto podejmować pochopnie. Inwestycja w kompresor powinna być poprzedzona przeanalizowaniem własnych potrzeb biorąc pod uwagę intensywność prac i stosowane narzędzia.

Podstawowe kryterium jakie należy uwzględnić, to wydatek powietrza jaki będzie potrzebował nasz warsztat, czyli suma zapotrzebowania na sprężone powietrze.

Należy to dobrze wyliczyć, uwzględniając wszystkie urządzenia działające na sprężone powietrze. Należy również postawić ważne pytanie, czy kompresor będzie pracował w ruchu ciągłym, czy może z przerwami. Ma to kluczowe znaczenie przy wyborze typu kompresora.

W małym i średnim warsztacie najlepiej sprawdzi się średnich rozmiarów kompresor tłokowy o mocy 2-4 kW.

jaki kompresor do warsztatu

Taka moc powinna być wystarczająca ponieważ wystarczy do realizacji większości potrzeb. Gdy masz więcej urządzeń zasilanych powietrzem to pewniej będzie jak wybierzemy kompresor o mocy 5,5 – 7,5 kW ze zbiornikiem 270 – 500 l.

Jeżeli masz jednak większy warsztat, który potrzebuje dużych ilości sprężonego powietrza to warto zastanowić się nad kompresorem śrubowym.

Jaki kompresor do dużego warsztatu?

Między innymi dlatego, że uzyskiwanie wyższych wydajności jest trudniejsze na kompresorach tłokowych.

Ponadto kompresory tłokowe nie są tak ekonomiczne jak śrubowe. Sprężarka śrubowa ma znacznie większą sprawność energetyczną tzn. przy tej samej mocy silnika elektrycznego produkuje większe ilości sprężonego powietrza.

A to z kolei przekłada się na koszty energii elektrycznej, której kompresor śrubowy zużywa mniej.

Warto również sprawdzić jaki poziom hałasu generuje sprężarka. Jak wiadomo kompresor tłokowy do cichych nie należy, za to śrubowy już tak. Owszem istnieją na rynku kompresory tłokowe wyciszone, ale cena takowych jest wyższa.

Wybierając kompresor do warsztatu należy zwrócić uwagę na jakość komponentów, z których jest wykonany. Dobra pompa lub moduł śrubowy to podstawa, ponieważ są one “sercem” kompresora.

Bardzo ważną kwestią jest dostępność serwisu.

Poniżej kilka przykładów zapotrzebowania na sprężone powietrze.

Prace stolarsko – tapicerskie

Podczas prac stolarsko-tapicerskich wykorzystywane są m.in.: zszywarki, mini-gwoździarki, zszywarko-gwoździarki, wyrzynarki.

Odpowiedni kompresor do prac stolarskich i tapicerskich musi być w stanie zapewnić odpowiednią ilość sprężonego powietrza, do zasilania Twoich narzędzi. Poniżej prezentujemy przykładowe zapotrzebowanie narzędzi używanych w stolarce:

  • szlifierka kątowa – 150-350 l/min
  • gwoździarka – 00-250 l/min
  • wiertarka – 120-400 l/min

Piaskowanie

Jeśli zamierzasz sporadycznie piaskować elementy, niezbędna będzie sprężarka o mocy co najmniej 4 – 5,5 kW i zbiorniku min. 200 litrów.

Przy profesjonalnym zastosowaniu, polecamy kompresory śrubowe o znacznie wyższej wydajności na wyjściu.

Lakierowanie

Wybierając kompresor do lakierowania, istotne jest aby był w stanie dostarczyć odpowiednią ilość sprężonego powietrza do ciągłej czynności lakierowania.

W przypadku lakierowania małych elemetów może to być kompresor 100 l, o wydajności 200-250 l/min, natomiast do lakierowania większych elementów zalecamy sprężarkę o pojemności zbiornika co najmniej 150 – 200 l i wydajności ponad 300 l/min

Wulkanizacja

Do prac typowo wulkanizacyjnych warto wybrać kompresor o mocy co najmniej 3 kW. Aby jednak zapewnić sobie najlepszy komfort pracy, warto postawić na sprężarkę o mocy 4 kW i więcej, czyli minimum 400- 500 l/min.

Auto mechanika samochodowa

W tych warsztatach sprężone powietrze najczęściej służy do zasilenia podnośników pneumatycznych, kluczy pneumatycznych, szlifierek, czy do przedmuchu.

kompresor pneumatyczny

Aby zapenić niezbędne minimum potrzeba kompresora o pojemności co najmniej 200 l i wydajności minimum 400-500 l lub więcej, w zalężności od ilości odbiorników na sprężone powietrze.

Kryteria przy wyborze sprężarki do warsztatu

Przy wyborze kompresora do warsztatu powinniśmy kierować się konkretnymi zadaniami, do których potrzebne będzie sprężone powietrze.

Podstawowymi kryteriami są wydajność, pojemność zbiornika, moc silnika oraz typ kompresora.

Pozostałe kryteria przy wborze sprężarki to pozim hałasu, dostępność serwisu, producent (czyli jakość wykonania) no i oczywiście cena.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest
4 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
1 year ago

[…] wybierzemy swój pierwszy kompresor do garażu, warsztatu,czy zakładu produkcyjnego,dobrze jest zapoznać się ogólnie z wiedzą, jakie istnieją rodzaje […]

trackback
1 year ago

[…] Jaki wybrać kompresor do warsztatu? […]

Blej
Blej
1 year ago

kompresor do warsztatu, wiadomo że większość podchodzi do tematu bardzo budżetowo i nie patrzy na skutki takie jak ew. naprawa i dostępność części eksploatacyjnych i wymiennych.

trackback
1 year ago

[…] Więcej na temat: jaki wybrać kompresor do garażu? […]

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x