Jaki kompresor do malowania?

Malowanie natryskowe jako forma nakładania powłoki lakierniczej to główny sposób wykorzystywany szeroko nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym, stolarskim czy stoczniowym. Można powiedzieć że niemal wszędzie gdzie jest wymagane natryskowe nakładanie farb ,lakierów czy impregnatów wykorzystuje się sprężone powietrze a więc i sam kompresor.

Więc jaki kompresor do malowania należałoby wybrać przystępując do tego typu prac?

Tu można się spierać, bo zarówno kompresor olejowy jak i bezolejowy będzie dobrym wyborem. Aczkolwiek lepiej zdać się na wiedzę i doradztwo sprzedawcy czy swoje wcześniejsze doświadczenia o ile takie mieliśmy.

Na pewno jednym z kryteriów doboru kompresora będzie ocena zakresu i wielkości wykonywanej pracy. To po pierwsze. Po drugie sam kompresor i pistolet nie stanowi kompletnego zestawu ,który pozwoli nam na swobodną i bezpieczną pracę. Aby taka była dobrać musimy element filtrujący. Rozprężone powietrze pobrane ze zbiornika kompresora zawsze zawierać będzie śladowe ilości skroplin kondensatu. Jest to proces którego się nie uniknie, ale skutecznie można pozbyć a dlaczego ,opiszę niżej.

Jaki kompresor do lakierowania?

Gdy powietrze pobierane jest ze zbiornika kompresora, zawiera drobinki brudu stałego,(śladowe ilości korozji, będące efektem okresu eksploatacji kompresora),drobiny wody i wreszcie drobiny oleju. Ten trzeci składnik pochodzi głównie z kompresorów wyłącznie olejowych i jest przyczyną największego problemu podczas procesu malowania natryskowego. Przy pracach np. z kryciem impregnatami do drewna sam kondensat może nie być problemem, o tyle przy pracach przy malowaniu mebli, czy elementów karoserii ,już tak.

Dlatego wyeliminować go należy bezwzględnie. Techniczne czyste powietrze zagwarantuje nam i oczekiwany efekt i oszczędzi czas jaki stracilibyśmy przy usuwaniu skutków pojawienia się tłustawych śladów na elemencie który malujemy.

malowanie-natryskowe-sklep

Ale skupmy się na temacie doboru kompresora pod swoje potrzeby. Obsługa aerografu, hobby-modelarstwo, malowanie artystyczne itp. Dla tego typu pracy wystarczy nam kompresor tłokowy najmniejszej linii jeżeli chodzi o wydajność, ciśnienie czy posiadany zbiornik. Jednak takie urządzenia ma jedną z największych wad.

Jest nią górny pułap hałasu jaki wytwarza podczas swojej pracy. Dlatego tak szalenie popularne są małe kompresory membranowe. Są ciche, lekkie i wygodne w użytkowaniu. Nie posiadają dużych parametrów wydajności ale do prac o jakich wspomniałem ,sprawdzają się idealnie.

Kompresor o większym zbiorniku np.50 litrów, to większe możliwości magazynowanie sprężonego powietrza i rzadsze załączanie się urządzania. Wydajność od ok.150 litrów /min pozwala nam na swobodą pracę z niemal każdym pistoletem natryskowym z zachowanie prawidłowości doboru pod możliwości kompresora. O co chodzi z tą prawidłowością ? Kompresor ze zbiornikiem 50 litr. to jedno-tłokowe lub dwutłokowe urządzenie.

Możliwość wytworzenia przez jedno-tłokowy kompresor potrzebnej ilości sprężonego powietrza są dosyć ograniczone, co pozwala nam na pracę w dosyć ograniczonych możliwościach. Nie uda się pracować w układzie ciągłym a jedynie cyklu “skokowym”. Pamiętajmy, że parokrotne załączanie się kompresora spowoduje wyłączenie się kompresora przez wyłącznik termiczny aż do jego wychłodzenia, a sam efekt malowania może być dalece od zamierzonego. Dlatego zapotrzebowanie pistoletu natryskowego powinno być znacznie niższe niż określona przez producenta wydajność kompresora.

Rodzaje malowania

Malowanie wałkiem jest popularnym sposobem na szybkie i łatwe uzyskanie równomiernego krycia. Do malowania wałkiem potrzeba mniej powietrza niż do malowania pistoletem natryskowym, co oznacza, że ​​kompresor o mniejszej pojemności może być odpowiedni. Jednak należy pamiętać, że jaki kompresor do malowania wałkiem zależy od rodzaju powierzchni i wymagań projektu.

Malowanie pistoletem natryskowym jest najszybszym i najefektywniejszym sposobem na uzyskanie równomiernego krycia na dużych powierzchniach. Wymaga on jednak więcej powietrza niż malowanie wałkiem lub pędzlem, co oznacza, że ​​potrzebny jest kompresor o większej pojemności i wyższym ciśnieniu roboczym. Jaki kompresor do malowania pistoletem natryskowym, powinien być dobierany do specyfikacji narzędzia oraz wymagań projektu.

Jaką wydajność powinien mieć kompresor do malowania?

Kompresor do malowania powinien mieć wydajność 60-400l/min, ciśnienie robocze dla standardowego malowania to ok.1,5 -4 bar. W zależności od rodzaju malowania potrzebny jest odpowiedni dobór kompresora, czyli jego wydajności.

Czy kompresor 50l wystarczy do malowania?

Kompresor 50l może nie być wystarczający dla większości prac lakierniczych za pomocą pistoletu natryskowego, ale może wystarczyć do małych elementów.

Dopasowanie kompresora do potrzeb

Jaki kompresor do malowania? To zależy od potrzeb projektu..

Przede wszystkim, należy określić rodzaj malowania, oraz czy jest to zastosowanie amatorskie czy może  profesjonalne.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest określenie powierzchni do pomalowania. Im większa powierzchnia, tym większa pojemność kompresora jest wymagana. Innym ważnym czynnikiem jest rodzaj powierzchni, na której będzie odbywać się  malowanie – czy jest to powierzchnia surowa czy już pomalowana, czy jest to powierzchnia metalowa czy drewniana – i wymagania projektu – czy potrzeba szybkiego malowania czy precyzyjnego.

Następnym istotnym  aspektem są ograniczenia budżetowe. Ważne jest, aby dobrać model kompresora, który spełni wymagania projektu i nie jest za duży w stosunku do potrzeb, a co za tym idzie będzie więcej kosztował niż jest to potrzebne.  Trzeba przeanalizować swoje potrzeby, by określić odpowiedni model kompresora oraz porównać ceny różnych modeli,  aby znaleźć najlepsze rozwiązanie w ramach dostępnego budżetu.

Jaki kompresor do malowania najlepszy?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Poprawnie należy powiedzieć, że najlepszy kompresor to kompresor dobrze dobrany. Oczywiście możemy polemizować czy do domowych potrzeb potrzebna jest aż sprężarka dwutłokowa ze zbiornikiem 50 czy 100 litrów, ale doświadczenie podpowiada że w takim doborze kompresora z reguły tego medium nie jest za dużo.

Kompresor SP 420 Pneumatig

Mały zbiornik 150ml dostępny tutaj oraz średnica dysz od 0,4-1,2mm sprawi że delikatny strumień sprawdzi się przy malowaniu niewielkich elementów.

jaki kompresor do malowania

Kompresor SP 600 Pneumatig

Wersja klasyczna – duży zbiornik 600ml. dostępny tutaj to już przedział wymiarów dysz od 1,2 do nawet 2,8mm.Oczywiście dobór dysz jest także kluczowy bo o ile wszystkie pistolety natryskowe służą do rozpylania farb, lakierów i podkładów to np. z użyciem podkładu pistolet o małej dyszy sobie nie poradzi. Dlatego małe dysze do głównie natrysk tzw. baz, podkładów i nie dużych powierzchni ,gdzie np.do natrysku powłok lakierniczych w przemyśle stoczniowym używa się dużych dysz. Dodatkowo, ta grupa pistoletów natryskowych dzieli się na nisko i wysokociśnieniowe. Gdzie za niskie uznać należy 1-2 bary.

Pistolety takie zapewniają stosunkowo niskie zużycie powietrza i niewielkie straty środków lakierniczych. Charakteryzują się dość niskim ciśnieniem pracy, pracują bardzo cicho, pozwalają kłaść bardzo cienkie warstwy lakieru przez co należą do grupy narzędzi bardzo ekonomicznych. Takie rozwiązanie jest nie tylko prostsze, ale też pozwala na oszczędzenie ciśnienia podanego bezpośrednio do pistoletu.

Pistolet wysokociśnieniowy to odwrotność w pracy i wydajności. Ma za to zaletę, może pracować przy dużych powierzchniach przy nakładaniu natryskowych szpachli, farb podkładowych i to takich bez konieczności rozcieńczania. Dla tego typu pistoletu należałoby zastosować sprężarkę wydajności powyżej 300 l/min. Takie urządzenia z reguły posiadają zbiornik 100l.i są kompresorami dwutłokowymi.

Dla ciekawości dodam że malowanie natryskowe, to także możliwość użycia pomp hydrodynamicznych gdzie przełożenie mocy może być nawet 71:1 dla uzyskania ciśnienia roboczego na pułapie max.460 bar, z zachowaniem wlotowego 6,5-8 bar, ale to już inna historia.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x