Jaki kompresor do piaskowania?

Każdy z nas już nie raz zastanawiał się jak usunąć nieczystości z różnych elementów stalowych. Prócz wszystkich tradycyjnych metod od szczotki drucianej poczynając, na środkach chemicznych kończąc, jednym z najskuteczniejszych sposobów jest piaskowanie. Co to za metoda? Opiera się ona na czyszczeniu strumieniowym z wykorzystaniem piasku i sprężonego powietrza. W dzisiejszym artykule postaramy odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki kompresor do piaskowania powinniście wybrać.

Co ciekawe w tym procesie czyszczenia wykorzystuje się nie tylko piasek, ale również sodę, śrut czy rozdrobnione szkło. Jednym z najważniejszych elementów przy wykorzystaniu tej metody jest jednak źródło energii wytwarzane przez kompresor lub sprężarkę. Stąd jakość działanie piaskarki w dużej mierze zależy od doboru odpowiedniego kompresora, który powinien mieć dobrane właściwe parametry.

Piaskowanie jako metoda oczyszczania

Najważniejszym pytaniem jest jaki kompresor do piaskowania powinniśmy sobie najpierw odpowiedzieć – czym jest piaskowanie i gdzie znajduje ono swoje zastosowanie? To metoda znana już od wielu lat. Powszechnie się uważa, że piaskowanie to oczyszczanie powierzchni piaskiem pod ciśnieniem sprężonego powietrza. Tymczasem do tego procesu używa się również innego ścierniwa, takiego jak np. soda, śrut, suchy lód, rozdrobnione szkło oraz żużel. Piaskowanie to także nie tylko oczyszczanie.

Jaki kompresor do piaskowania

Znajduje ono również zastosowanie podczas szlifowania czy grawerowania w szkle. W tym artykule postaramy się wam pomóc, jaki kompresor do piaskowania powinniście wybrać. Piaskarka także jest niemniej ważnym elementem procesu piaskowania, jednak o tym opowiemy innym razem.

Jaka sprężarka do piaskowania?

Nim rozpoczniemy piaskowanie, powinniśmy zadać sobie pytanie jaki kompresor do piaskowania i dobrać właściwą sprężarkę do piaskarki lub odwrotnie piaskarkę do sprężarki. Jeżeli bowiem te dwa elementy będziemy mieć dobrze dopasowane, wówczas nasze urządzenia będą pracować wydajnie i ekonomicznie. Ponieważ piaskowanie jest czynnością specjalistyczną, stąd nie powinny jej wykonywać osoby do tego nieprzeszkolone. Dlatego tutaj powiemy sobie głównie profesjonalnych sprężarkach i kompresorach do piaskowania.

Większość z nich przeznaczona jest do użytku zarówno w specjalistycznych kabinach do piaskowania, jak i na wolnym powietrzu. Co prawda w tym artykule skupimy się głównie na źródle zasilnia do piaskarek, jednak musimy pamiętać, że piaskarka do kompresora także powinna być dopasowana.

Sprężarka czy kompresor do piaskowania?

Każdy kto zadaje sobie pytanie jaki kompresor do piaskowania trafia na ten dylemat.. Każdy kompresor jest sprężarką, ale nie każda sprężarka jest kompresorem. Bardzo często utożsamiamy te dwa urządzenia jako jedno, a ich nazwy używamy zamiennie. By tak jednak zrobić, powinniśmy się im trochę bliżej przyjrzeć. Dlaczego? Bo sprężarki, mimo że służą do sprężania gazów, to nie każda z nich ma takie właściwości jak kompresor. Znajdują się one bowiem również w lodówkach, suszarka czy w wentylatorach. Tym samym nie wszystkie nadają się do użycia np. w piaskarkach.

Może Cię zainteresuje: Jaki kompresor do malowania natryskowego?

Na to bowiem powinniśmy zwrócić szczególną uwagę prócz parametrów przy dobieraniu urządzenia do naszej piaskarki. Inaczej sprawa się ma z kompresorami, te zazwyczaj w większości nadają się do piaskowania jeżeli tylko spełniają minimalne parametry techniczne. Musimy również pamiętać, że te parametry powinna także spełniać piaskarka na kompresor.

Na co zwrócić przy doborze kompresora do piaskarki?

Głównym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy dobrze kompresora do piaskowania, powinny być jego parametry. Ważne to jest dlatego, by nasza piaskarka z kompresorem idealnie współpracowała. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, skupimy się przede wszystkim, na sprzęcie dla fachowców, którzy w tym rzemiośle się specjalizują. Stąd pierwszą ważną informacją na temat naszej sprężarki jest jej wydajność.

Jaki kompresor do piaskowania

Nie powinna ona być mniejsza niż 4000 l/min. Gdy już wiemy, jaka jest wydajność, należy sprawdzić ciśnienie robocze takiego urządzenia. Zatem ile bar do piaskowania powinno ono wynosić? Przyjmuje się, że między 6- 8 bar, chociaż ta optymalna wartość powinna wynosić 7 bar. Prócz tych parametrów warto także porównać takie wartości jak np. moc silnika czy zużycie źródła energii. Jeżeli te wielkości będą optymalne wówczas piaskarka i kompresor będą doskonale ze sobą współpracować.

Jaki kompresor do piaskowania – spalinowy czy elektryczny? Ten drugi..

Do piaskowania zazwyczaj używane są dwa rodzaje kompresorów. Pierwszy z nich to kompresor śrubowy spalinowy, natomiast drugi to kompresor śrubowy. Pierwsze z nich to bardzo wydajne urządzenia zasilane zazwyczaj olejem napędowym, chociaż zdarzają się też modele, których źródłem energii jest benzyna. Są to bardzo wydajne i mało awaryjne urządzenia.

Dobierając je o odpowiednich parametrach, doskonale nadają się do prac na otwartej przestrzeni tam, gdzie mamy trudny dostęp, chociażby do prądu elektrycznego. Drugi rodzaj kompresorów, to elektryczne śrubowe. Podobnie jak ich spalinowe odpowiedniki są one bardzo ekonomiczne w użytkowaniu. Ich głównym źródłem zasilania jest prąd elektryczny, przez co by móc z nich skorzystać powinniśmy mieć dostęp do prądu elektrycznego.

Jaki kompresor do piaskowania najlepszy? Model G11 Atlas Copco

Kompresory śrubowe, w tym model Atlas Copco G11 dostępny tutaj w naszym sklepie, jest często wykorzystywane w procesie piaskowania, ponieważ posiada wysoką wydajność i niezawodność.

Jaki kompresor do piaskowania będzie odpowiedni, zależy od kilku czynników, takich jak wielkość i typ projektu, ilość sprzętu i operatorów, a także dostępność energii elektrycznej.

Jaki kompresor do piaskowania? Idealnie sprawdzi się – kompresor Atlas Copco G11 jest on przykładem wysokiej jakości, profesjonalnego kompresora śrubowego, który może być idealnym rozwiązaniem dla firm zajmujących się piaskowaniem. Jest on zaprojektowany z myślą o trwałości i niezawodności, zapewniając stabilną i wydajną pracę przez długi czas. Posiada dużą pojemność ciśnieniową, co pozwala na użycie go do pracy z różnymi rodzajami piaskowania, jak i z różnymi narzędziami piaskującymi.

atlas copco g11

Kompresor Atlas Copco G11 jest też zoptymalizowany pod kątem energooszczędności, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska i ma niższe koszty eksploatacji niż inne modele.

Warto pamiętać, że aby osiągnąć optymalne rezultaty z piaskowanie, ważne jest również zapewnienie odpowiedniej filtracji powietrza oraz odpowiedniego poziomu wilgotności. Dlatego też kompresor Atlas Copco G11 jest wyposażony w filtry powietrza, które pomagają zachować czyste powietrze i zapewniają lepszą jakość powietrza używanego do piaskowania.

Wniosek jest taki, że Atlas Copco G11 to wysokiej jakości, profesjonalny kompresor śrubowy, który jest doskonałym rozwiązaniem dla firm zajmujących się piaskowaniem.

Kolejną ważną cechą kompresora Atlas Copco G11 jest jego łatwość obsługi i konserwacji. Posiada on prostą konstrukcję, co ułatwia dostęp do poszczególnych elementów i umożliwia szybką naprawę ewentualnych usterek. Posiada też system automatycznego smarowania, który zapewnia odpowiedni poziom smarowania i pozwala na dłuższą żywotność kompresora.

Atlas Copco G11 również zawiera system monitorowania i kontroli, który pozwala na śledzenie parametrów pracy i zarządzanie efektywnością. Dzięki temu operator może łatwo monitorować i kontrolować pracę kompresora, a także ustawiać parametry pracy tak, aby osiągnąć optymalne wyniki piaskowania.

Kompresor spalinowy do piaskowania

Kompresory spalinowe cieszą się popularnością wśród wielu użytkowników. Niskie spalanie paliwa czy wysoka wydajność do główne atuty tych urządzeń. Dodatkowo bardzo niska awaryjność. Te główne sprężarek do piaskarek mogą kusić klientów do ich zakupu. I słusznie, ponieważ doskonale one sprawdzają się przy pracach związanych z piaskowaniem.

Sklep internetowy Pneumatig proponuje wiele podobnych sprężarek swoim klientom. Warto jednak niektórym modelom przyjrzeć się z większą uwagą. Jednym z takich urządzeń jest spalinowy kompresor przewoźny firmy Atlas Copco. Szwedzki producent, który specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach, daje nam gwarancję najwyższej jakości swojego produktu, które poparte jest nie tylko rozwojem techniczno – produkcyjnym ale i doświadczeniem.

Sprężarki spalinowe firmy Atlas Copco

Szwedka firma Atlas Copco, jak już wyżej wspomnieliśmy, specjalizuje się w produkcji kompresorów śrubowych spalinowych. Co nie znaczy, że nie można w ich asortymencie znaleźć innych rozwiązań, jeżeli chodzi o kompresory. My jednak skupimy się na tych, które najlepiej sprawdzają się przy pracach związanych z piaskowaniem. Jednym z takich kompresorów jest spalinowa sprężarka do piaskowania firmy Atlas Copco AC-4116002094. Siła napędowa sprężarek oparta jest na technologii silnika Diesla. Zapewnia wysoką jakość tego produktu. W takim razie czym się różnią te dwa kompresory? Przede wszystkim wydajnością. W przypadku AC-4116002094 wynosi ona 280 l/min, natomiast w AC-4116007328 jest ona wyższa i wynosi 970 l/min. Inne parametry mają one już podobne. Obydwa kompresory uzyskują ciśnienie robocze 7 bar. Obydwa rozwiązania mają także taką samą moc silnika i wynosi ona 3 oraz 8.1 kW. Co za tym idzie? Parametry tych właśnie urządzeń, doskonale będą się sprawdzać przy piaskowaniu

Nadal nie wiesz? Skontaktuj się ze specjalistą

Na rynku jest wiele niezawodnych kompresorów i sprężarek, do piaskowania. Sklep internetowy Pneumatig, proponuje swoim użytkownikom tylko niezawodne produkty. Wykonane nie tylko z najlepszych materiałów, ale i skonstruowane przez doskonałych specjalistów, których wiedza jest poparta sporym doświadczeniem. Produkty te skierowane są przede wszystkim do profesjonalistów. Jednak wybór modelu kompresora czy sprężarki zawsze pozostanie sprawą indywidualną. Wszystko bowiem zależy od tego, jaką  używamy piaskarkę do prac związanych z piaskowaniem. Najważniejsze jest, by jej parametry osiągały, przynajmniej minimalne wartości. Warto przy wyborze urządzenia zwrócić uwagę nie tylko na elementy techniczne, ale również te związane z bezpieczeństwem czy środowiskiem pracy. Mowa tu nie tylko o tym czy urządzenie, które wybierzemy, jest ergonomiczne podczas pracy, ale i ekologiczne.

Dlaczego? Od tego bowiem zależy nie tylko nasze zdrowie, ale i to czy nasza praca będzie efektywna i wygodna. Na końcu zawsze pozostanie cena. Chociaż wielu z nas kieruje się nią na samym początku doboru urządzenia to ważne, by pamiętać, tanie nie znaczy dobre.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Ilość głosów: 7

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x