Jaki kompresor do malowania natryskowego?

Malowanie natryskowe jako forma nakładania powłoki lakierniczej to główny sposób wykorzystywany szeroko nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym, stolarskim czy stoczniowym. Można powiedzieć że niemal wszędzie gdzie jest wymagane natryskowe nakładanie farb ,lakierów czy impregnatów wykorzystuje się sprężone powietrze a więc i sam kompresor.
Jaki kompresor należałoby wybrać przystępując do tego typu prac?

Tu można się spierać ,bo zarówno kompresor olejowy jak i bezolejowy będzie dobrym wyborem. Aczkolwiek lepiej zdać się na wiedzę i doradztwo sprzedawcy czy swoje wcześniejsze doświadczenia o ile takie mieliśmy.

Na pewno jednym z kryteriów doboru kompresora będzie ocena zakresu i wielkości wykonywanej pracy. To po pierwsze. Po drugie sam kompresor i pistolet nie stanowi kompletnego zestawu ,który pozwoli nam na swobodną i bezpieczną pracę. Aby taka była dobrać musimy element filtrujący. Rozprężone powietrze pobrane ze zbiornika kompresora zawsze zawierać będzie śladowe ilości skroplin kondensatu. Jest to proces którego się nie uniknie, ale skutecznie można pozbyć a dlaczego ,opiszę niżej.

Jaki kompresor do lakierowania?

Gdy powietrze pobierane jest ze zbiornika kompresora,zawiera drobinki brudu stałego,(śladowe ilości korozji, będące efektem okresu eksploatacji kompresora),drobiny wody i wreszcie drobiny oleju. Ten trzeci składnik pochodzi głównie z kompresorów wyłącznie olejowych i jest przyczyną największego problemu podczas procesu malowania natryskowego. Przy pracach np. z kryciem impregnatami do drewna sam kondensat może nie być problemem, o tyle przy pracach przy malowaniu mebli, czy elementów karoserii ,już tak.

Dlatego wyeliminować go należy bezwzględnie. Techniczne czyste powietrze zagwarantuje nam i oczekiwany efekt i oszczędzi czas jaki stracilibyśmy przy usuwaniu skutków pojawienia się tłustawych śladów na elemencie który malujemy.

malowanie-natryskowe-sklep

Ale skupmy się na temacie doboru kompresora pod swoje potrzeby.
Obsługa aerografu, hobby-modelarstwo, malowanie artystyczne itp. Dla tego typu pracy wystarczy nam kompresor tłokowy najmniejszej linii jeżeli chodzi o wydajność, ciśnienie czy posiadany zbiornik. Jednak takie urządzenia ma jedną z największych wad. Jest nią górny pułap hałasu jaki wytwarza podczas swojej pracy. Dlatego tak szalenie popularne są małe kompresory membranowe. Są ciche, lekkie i wygodne w użytkowaniu. Nie posiadają dużych parametrów wydajności ale do prac o jakich wspomniałem ,sprawdzają się idealnie.

Kompresor o większym zbiorniku np.50 litrów, to większe możliwości magazynowanie sprężonego powietrza i rzadsze załączanie się urządzania. Wydajność od ok.150 litrów /min pozwala nam na swobodą pracę z niemal każdym pistoletem natryskowym z zachowanie prawidłowości doboru pod możliwości kompresora. O co chodzi z tą prawidłowością ?. Kompresor ze zbiornikiem 50 litr. to jedno-tłokowe lub dwutłokowe urządzenie.

Możliwość wytworzenia przez jedno-tłokowy kompresor potrzebnej ilości sprężonego powietrza są dosyć ograniczone, co pozwala nam na pracę w dosyć ograniczonych możliwościach. Nie uda się pracować w układzie ciągłym a jedynie cyklu “skokowym”. Pamiętajmy, że parokrotne załączanie się kompresora spowoduje wyłączenie się kompresora przez wyłącznik termiczny aż do jego wychłodzenia, a sam efekt malowania może być dalece od zamierzonego. Dlatego zapotrzebowanie pistoletu natryskowego powinno być znacznie niższe niż określona przez producenta wydajność kompresora.

Jaką sprężarkę kupić do malowania?

Natomiast w układzie rzędowym uzyskujemy już zwiększoną moc, co czyni naszą pracę efektywną. Oczywiście możemy polemizować czy do domowych potrzeb potrzebna jest aż sprężarka dwutłokowa ze zbiornikiem 50 czy 100 litrów ,ale doświadczenie podpowiada że w takim doborze kompresora z reguły tego medium nie jest za dużo.
Inną kwestią jest przemysłowe lakierowanie. Tu nie uda się pracować ani na membranowej ,tym bardziej na jedno czy dwutłokowej z małym zbiornikiem.

Potrzebny będzie kompresor do pracy ciągłej o wydajności ściśle dobranej pod potrzeby. Przy takim profilu pracy zdarza się że pracuje nie jeden, a kilka pistoletów natryskowych. Niejednokrotnie są to kompresory napędzane silnikami trójfazowymi w tym kompresory śrubowe.

Chcąc w sposób komfortowy malować metodą natryskową powinniśmy zatem wziąć pod uwagę to co wyżej napisałem i ściśle określić parametry swojego kompresora jak i rodzaj pistoletu natryskowego. Do najbardziej popularnych zaliczamy pistolety z górnym tzw, kubkiem grawitacyjnym, występujące w wersjach mini-szczególnie lubiane przy zaprawkach .Mały zbiornik 125ml oraz średnica dysz od 0,4-1,2mm sprawi że delikatny strumień sprawdzi się przy malowaniu niewielkich elementów.

kompresor pneumatyczny

Wersja klasyczna -duży zbiornik 600ml.to już przedział wymiarów dysz od 1,2 do nawet 2,8mm.Oczywiście dobór dysz jest także kluczowy bo o ile wszystkie pistolety natryskowe służą do rozpylania farb, lakierów i podkładów to np. z użyciem podkładu pistolet o małej dyszy sobie nie poradzi. Dlatego małe dysze do głównie natrysk tzw. baz, podkładów i nie dużych powierzchni ,gdzie np.do natrysku powłok lakierniczych w przemyśle stoczniowym używa się dużych dysz. Dodatkowo, ta grupa pistoletów natryskowych dzieli się na nisko i wysokociśnieniowe. Gdzie za niskie uznać należy 1-2 bary.

Pistolety takie zapewniają stosunkowo niskie zużycie powietrza i niewielkie straty środków lakierniczych. Charakteryzują się dość niskim ciśnieniem pracy, pracują bardzo cicho, pozwalają kłaść bardzo cienkie warstwy lakieru przez co należą do grupy narzędzi bardzo ekonomicznych. Takie rozwiązanie jest nie tylko prostsze, ale też pozwala na oszczędzenie ciśnienia podanego bezpośrednio do pistoletu.

Pistolet wysokociśnieniowy to odwrotność w pracy i wydajności. Ma za to zaletę, może pracować przy dużych powierzchniach przy nakładaniu natryskowych szpachli, farb podkładowych i to takich bez konieczności rozcieńczania. Dla tego typu pistoletu należałoby zastosować sprężarkę wydajności powyżej 300 l/min. Takie urządzenia z reguły posiadają zbiornik 100l.i są kompresorami dwutłokowymi.

Dla ciekawości dodam że malowanie natryskowe, to także możliwość użycia pomp hydrodynamicznych gdzie przełożenie mocy może być nawet 71:1 dla uzyskania ciśnienia roboczego na pułapie max.460 bar, z zachowaniem wlotowego 6,5-8 bar, ale to już inna historia.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
10 months ago

[…] Może Cię zainteresuje: Jaki kompresor do malowania natryskowego? […]

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x