Klucz elektryczny kontra klucz pneumatyczny: który spełni twoje wymagania?

Klucz udarowy jest narzędziem, które jest używane w różnego rodzaju pracach, szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym. Często też bywa przydatny domowym majsterkowiczom. Jeśli pracujesz w warsztacie samochodowym, na linii produkcyjnej lub po prostu, chcąc zaimponować żonie usiłujesz samodzielnie zmienić koło w swoim bolidzie, klucz udarowy może okazać się wręcz niezbędny.
Klucze udarowe spotykane są najczęściej w wersji pneumatycznej, jednak na rynku dostępne są również klucze elektryczne.

Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników i tyleż opinii co opiniujących. Aby więc decydując się na kupno klucza dokonać właściwego wyboru, przyjrzyjmy się paru aspektom pracy z tymi narzędziami.

Klucz Pneumatyczny Sumake ST-C563
Profesjonalny klucz pneumatyczny ST-C563, moment obrotowy ponad 1300 Nm.

Zastosowanie

Pneumatyczne klucze udarowe uważane są za klucze profesjonalne. Są również najczęściej wybierane przez mechaników samochodowych. Jedną z przyczyn tego stanu jest fakt, że klucze pneumatyczne mogą osiągać wyższe momenty obrotowe niż modele elektryczne. Klucze elektryczne używane są z kolei przez majsterkowiczów, którym nie potrzebne jest narzędzie o tak wysokich momentach do prac domowych.

Moment obrotowy

Klucz Bezprzewodowy Makita
Klucz Bezprzewodowy Makita 1/2″

Pneumatyczny klucz udarowy uzyskuje większe momenty obrotowe. Co to oznacza? Oznacza to, że klucz udarowy zasilany sprężonym powietrzem będzie dostarczać więcej energii do każdego obrotu. Majsterkowicze, którym nie jest potrzebne narzędzie o tak dużej mocy wybierając klucze elektryczne pozbywają się konieczności zakupu sprężarki. Elektryczny klucz jest pod tym względem mniej wymagający i może być stosowany wszędzie tam gdzie sprężarka nie będzie dostępna.

Łatwość obsługi

Klucze pneumatyczne są lżejsze i z reguły mniejsze niż klucze elektryczne. To dlatego, że większość ich mocy pochodzi ze sprężarki. Klucz elektryczny mieści w swojej obudowie silnik, baterię i inne elementy co powoduje, ze jest on ciężki i nieporęczny. Praca z mniejszym i lżejszym kluczem pneumatycznym będzie zatem mniej męcząca i wygodniejsza.

Trwałość

Klucz pneumatyczny jest bez wątpienia narzędziem trwalszym od swojego elektrycznego odpowiednika. Jest również łatwiejszy i tańszy w utrzymaniu. Wynika to przede wszystkim ze znacznie prostszej konstrukcji. Narzędzia elektryczne, których napęd oparty jest na silniku charakteryzują się małą żywotnością, szczególnie podczas intensywnej eksploatacji. To z kolei powoduje konieczność częstych napraw, czy nawet zakupu nowego modelu.

Niezawodność

Ponieważ klucz pneumatyczny napędza sprężone powietrze, nie musimy martwić się o zasilanie. Posiadając zbiornik ze sprężonym powietrzem jesteśmy gotowi do pracy w każdej chwili. Narzędzia elektryczne wymagają dostępności prądu praktycznie przez cały czas, gdyż akumulatory używane do ich zasilania zazwyczaj szybko się rozładowują. Skutkuje to niepotrzebnymi przestojami w pracy.

Cena

Ceny dostępnych na rynku kluczy udarowych, zarówno pneumatycznych jak i elektrycznych, wahają się od 150 do 1000 złotych. Nie jest zalecane jednak kupowanie modeli najtańszych szczególnie przy zakupie kluczy elektrycznych, ponieważ ich baterie zazwyczaj są wątpliwej jakości i mogą powodować niepotrzebną nerwowość oraz chwilowe spłycenie słownika. Najlepszą dostępną na rynku baterią jest bateria litowo-jonowa. Baterie te są lekkie i trwałe. Są jednak droższe od innych baterii, dlatego zwiększają koszt zakupu klucza elektrycznego.

Konkluzja

Jeżeli do tej pory nie podjąłeś jeszcze decyzji jakiego typu klucz jest ci potrzebny spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe pytania. Jeżeli na którekolwiek z nich odpowiesz TAK – klucz pneumatyczny jest twoją jedyną rozsądną opcją.

Czy posiadasz sprężarkę?

Jeżeli już posiadasz sprężarkę to klucz pneumatyczny jest naturalnym wyborem.

Czy poszukujesz klucza do warsztatu samochodowego?

Kluczem elektrycznym jesteś w stanie odkręcić koło małego samochodu osobowego, ale już jakiś większy pickup, czy van, nie wspominając o samochodach ciężarowych może sprawić kłopot. A co jak będzie takich samochodów kilkanaście?

Czy klucz będzie używany co najmniej kilka godzin dziennie?

Klucza bezprzewodowego użyjesz owszem kilka razy, ale jak padnie bateria jedna i zapasowa to masz przymusową przerwę. Nie bez znaczenia jest tutaj ergonomia pracy – klucze pneumatyczne są znacząco lżejsze od elektrycznych odpowiedników.

Czy potrzebujesz dużych momentów obrotowych?

Momenty obrotowe powyżej 1000 Nm? Tutaj nie ma żadnych wątpliwości.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.3 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

5 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
adam
8 years ago

bardzo rzeczowa publikacja. Do profesjonalnego zastosowania wybór typu klucza może być tylko jeden – pneumatyczny.

Sep
Sep
8 years ago

Dla mnie klucz elektryczny górą 😉

Dariusz
7 years ago

klucz elektryczny 😉 jakoś chyba się już przyzwyczaiłem do niego

Janek
7 years ago

Do warsztatu samochodowego stacjonarnego tylko klucz pneumatyczny, ale za to w serwisie mobilnym warto mieć w zapasie klucz akumulatorowy.

Damian Kisielewski
6 years ago

Ja osobiście wolę elektryczne, bezprzewodowe akumulatorowe. Ale gdy bym miał konkretną sprężarkę to pewnie używał bym w warsztacie pneumatycznych.

0
Would love your thoughts, please comment.x