Jaki kompresor do domu – wszystko co musisz wiedzieć

Wybór kompresora do domu ma znaczenie, gdyż jest to bardzo ważne narzędzie, które wbrew pozorom sprawdza się nie tylko w przemyśle. Kompresor może być wykorzystywany w wielu różnych pracach i rzeczywiście potrafi ułatwić życie. Zatem, jaki kompresor do domu? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie.

Do jakich prac przyda się kompresor?

Bez wątpienia domowy kompresor powietrza sprawdzi się w wielu pracach, także garażowych. Możecie go więc użyć do pompowania kół, a także wymiany kół w samochodzie czy też odkręcania śrubek. Moc sprężonego powietrza można też wykorzystać do malowania ścian lub przygotowywania ciekawych konstrukcji z drewna. Łatwiejsze będzie także utrzymanie czystości, wszak można czyścić nim narzędzia, a nawet urządzenia.

Jaki kompresor do domu? Najlepszy będzie tutaj kompresor uniwersalny. Miłośnicy motoryzacji i amatorzy majsterkowania mogą wykorzystać go do lakierowania. Ułatwia też prace montażowe, wszak ma zastosowanie w przedmuchiwaniu zarówno części maszyn, jak i komputerów. Jeżeli sami wykonujecie remonty, a nawet potraficie położyć tynk, to kompresor Wam się przyda. Na rynku jest wiele różnorodnych modeli, jednak często pojawia się pytanie: jaki będzie najlepszy kompresor do domu?

Tutaj odpowiedź wydaje się prosta. Do prac garażowych czy domowych sprawdzi się np. kompresor tłokowy. Specjaliści, np. stolarze czy mechanicy samochodowi polecają tutaj modele marki Pneumatig, Atlas Copco.

Jaki kompresor do domu będzie najlepszy?

Wybierając odpowiedni kompresor do domu czy garażu, warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Bardzo ważna na pewno jest wydajność. W przypadku wykonywania prac takich jak malowanie, najlepiej wykorzystać kompresor o wydajności nie mniejszej niż 350 do 400 litrów na minutę. Dzięki niemu bez problemu można zasilić klucz pneumatyczny i pomalować pomieszczenie o niewielkiej kubaturze na jednym cyklu. Jeżeli natomiast chcesz wykorzystać kompresor tylko do pompowania kół czy też ich przedmuchiwania, to wystarczy urządzenie o mniejszej wydajności. Bardzo ważny jest też zbiornik.

jaki kompresor do domu

Tutaj zasada jest jedna: im większy zbiornik, tym rzadziej kompresor się włącza. Oczywiście nie można zapominać, że w przypadku większych zbiorników trzeba posiadać sporo miejsca. Nie każdemu bowiem zmieści się kompresor o pojemności 200 l.

Więcej na temat: jaki wybrać kompresor do garażu?

Można jednak wybrać kompresor o zbiorniku od 50 do 100 l, który pozwala na wykonanie w garażu instalacji sprężonego powietrza, gdzie zbiornik znajduje się w łatwo dostępnym miejscu. Jeżeli zastanawiasz się, jaki wybrać kompresor – 50 czy 100 l, to musisz wiedzieć, że obydwa są względnie uniwersalne i tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaką ilością miejsca dysponujesz.

Kompresor olejowy czy bezolejowy?

Warto jeszcze zastanowić się, czy wybrać kompresor olejowy, czy bezolejowy. Wiele osób sądzi, że w przypadku bezolejowego w sprężonym powietrzu nie ma zanieczyszczeń, ale nic bardziej mylnego. Dlatego też niezależnie od rodzaju, jaki wybierzecie, musicie zaopatrzyć się w filtr, ewentualnie stację przygotowania powietrza. Jednak ta ostatnia ma ona zastosowanie, jeśli używa się narzędzi pneumatycznych.

Jaki kompresor do domu? Warto też zwrócić uwagę na funkcjonalność i trzeba przyznać, że kompresor olejowy jest bardziej praktyczny, gdyż ma zdecydowanie dłuższą żywotność, a przy tym w razie konieczności można go szybko i łatwo naprawić. Choć zazwyczaj jego waga jest wyższa, to dzięki kołom jezdnym można go swobodnie transportować.

Nie bez znaczenia jest wszechstronność zastosowania, gdyż możecie zasilać nim nawet pistolety lakiernicze czy odbezpieczać śruby i nakrętki. Jeżeli jednak korzystacie bardzo rzadko ze sprężonego powietrza, to możecie postawić wtedy na bezolejowy.

W tym przypadku należy zdawać sobie sprawę, że aby nie dochodziło do spadków ciśnienia, należy wybrać taki, którego wydajność wynosi 300 l/min. Nie zapomnijcie o mocy elektrycznej silnika, gdyż tylko taka powyżej 4 KM sprawdzi się do trudniejszych prac. Niemniej jeżeli dojdzie do awarii naprawa takiego urządzenia jest bardziej czasochłonna, niż w przypadku olejowego.

Kompresor olejowy 50l jaki wybrać?

Jaki kompresor do domu? przedstawimy Wam kilka ciekawych modeli, które doskonale sprawdzą się do użytku domowego czy garażowego. Uniwersalna będzie np. sprężarka Pneumatig SP260/8/50 lub sprężarka Atlas Copco Automan AC 21 E 50 M.

Można także zdecydować się na inny renomowany i polecany przez konsumentów model kompresora, czyli sprężarkę Atlas Copco Automan AC 31 E 50 M/T. Konsumenci wśród zalet wskazują tutaj na bardzo wydajną kompresję i solidne wykonanie, a także cichą pracę. Zasadniczo kompresor do użytku domowego powinien mieć wydajność 300 l/min i zbiornik o pojemności od 50 do 100 litrów. Ale zwróćcie też uwagę na ciśnienie robocze i tu sprawdzi się to na poziomie 6 barów.

Większość prac, które wykonuje się w domu czy garażu, nie wymaga ciśnienia roboczego powyżej 6 barów. Jeżeli natomiast chcesz wykorzystać kompresor do bardziej zaawansowanych prac, to możesz wybrać ten 10- barowy. Oczywiście przypominamy także, że aby móc korzystać z kompresora, niezbędne są akcesoria pneumatyczne.

Jaki kompresor do domu dwutłokowy wybrać?

Kompresory dwutłokowe inaczej nazywa się dwucylindrowymi. Można o nich powiedzieć, że są to urządzenia naprawdę uniwersalne, które mają szerokie spektrum zastosowania, zarówno w pracach domowych, warsztatowych, jak i przemysłowych.

Maszyna ma za zadanie dostarczyć sprężone powietrze. Warto też wiedzieć, że podwyższa ciśnienie i zapewnia lepszy przepływ. Kompresor dwutłokowy jest zazwyczaj urządzeniem większym niż jednotłokowy. Niemniej jeżeli dysponujecie przestrzenią do jego przechowywania, to jak najbardziej sprawdzi się na użytek prywatny. Występuje w wersji jedno lub dwustopniowej.

jaki kompresor do garażu

W pierwszym przypadku oba tłoki i cylindry mają taką samą średnicę, natomiast w drugim oba cylindry są różne. Oczywiście pamiętajcie, że zalet użytkowania kompresorów dwutłokowych jest wiele. Przede wszystkim te nowoczesne urządzenia mają bardzo łatwą i intuicyjną obsługę, ale są też kompatybilne z wieloma innymi, a więc mogą współpracować nawet z maszynami produkcyjnymi. Nie bez znaczenia jest ich mobilność.

Oznacza to, że bardzo łatwo można zakupić przenośny kompresor. Przy wyborze warto zwrócić uwagę również na gwarancję, choć trzeba przyznać, że urządzenia te są trwałe. Jednak niewątpliwie gwarancja przyda się w przypadku jakiejś awarii, gdyż naprawa jest łatwa, szybka i profesjonalna. Tutaj polecamy Wam urządzenia renomowanych producentów, Pneumatig lub Atlas Copco.

Kompresor do malowania – jaki wybrać?

Coraz więcej osób wykonuje prace remontowe samodzielnie. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić, a przy tym wykonać pracę naprawdę perfekcyjnie. Oczywiście przyda się tutaj kompresor do malowania, który znacząco może ją ułatwić. Nim przejdziemy do polecenia modeli, musicie wiedzieć, że wybór wcale nie jest taki prosty, bo przed zakupem warto zadać sobie kilka pytań, przede wszystkim:

  • co będziemy malować?
  • jaką dyszą?
  • ile wynosi ciśnienie pistoletu?
  • czy malujemy małe elementy, czy duże powierzchnie?

Niezbędne jest zakupienie właściwego osprzętu. Tutaj mamy dla Was radę, a dokładnie dobierzcie kompresor do pistoletu, gdyż w przeciwnym razie może dojść do obniżenia komfortu pracy. Wynika to z faktu, iż dojdzie do różnicy ciśnień. Jeżeli pistolet potrzebuje 400 l/min, to kompresor 8 bar daje 440 l/min, zatem będzie odpowiedni. Oczywiście można wybrać bardziej wydajne urządzenie, nawet 10-barowe czy 12-barowe, które dodatkowo wykorzystacie do wielu innych prac. Możecie nawet malować małe elementy samochodowe. Pamiętajcie też, aby wybrać pistolet, który równomiernie rozpyla farbę, czy nie wystrzeliwuje samego lakieru.

Najpopularniejszym kompresorem do malowania w naszej ofercie jest sprężarka Pneumatig SP650.

Jak wybrać dobry kompresor do pompowania kół?

Kompresory świetnie sprawdzają się do tłoczenia powietrza do kół. Dzięki nim można szybko i łatwo kontrolować ciśnienie powietrza. Zatem poza uzupełnieniem niedoborów w kołach samochodowych można szybko napompować materac, czy koła rowerowe, a nawet dmuchany zamek ogrodowy dla dziecka. W domowych warunkach jak najbardziej odpowiednia będzie sprężarka o pojemności 30 litrów.

Czytaj: Zobacz najpotrzebniejsze akcesoria do kompresora!

Jest ona także lekka i ma całkiem mały rozmiar. Niemniej jednak jeżeli chcecie, aby można było ją wykorzystać do bardziej zaawansowanych prac, to lepiej postawić na taką o pojemności 50 l, tym bardziej że jej cena nie jest wcale dużo wyższa. Zwróćcie też uwagę na poziom hałasu, który emituje. Możecie wybrać urządzenie o parametrach pracy poniżej 50 db.

Olej do kompresora – jaki wybrać?

Kompresory czy inne urządzenia pneumatyczne należy regularnie konserwować za pomocą dedykowanego oleju. Tutaj musicie wiedzieć, że innego oleju wymagają kompresy tłokowe, a innego śrubowe. Na samym początku warto zwrócić uwagę na lepkość, co oznacza stopień tarcia wewnętrznego cząsteczek oleju. Im niższa temperatura, tym jest on mniej płynny, zatem ma większą lepkość. W przypadku wyższej temperatury proces jest odwrotny. Najczęściej do kompresorów stosuje się oleje o lepkości 100, która jest znacząco wyższa niż np. w urządzeniach pneumatycznych, gdzie wynosi 32.

sprężarka pneumatig

Następnym ważnym parametrem jest temperatura zapłonu. Praca może odbywać się przy temperaturze 210 stopni Celsjusza. Olej do kompresora ma duże znaczenie, gdyż zmniejsza tarcie, a to przekłada się na większą żywotność urządzenia. Dodatkowo wyprowadza z układu smarowania stałe zanieczyszczenia, uszczelnia podzespoły i chroni przed procesem korodowania. Pamiętajcie więc, aby kontrolować stan i ilość oleju i w razie konieczności wymieniać go zgodnie z instrukcją producenta kompresora olejowego. Nie zapomnijcie też sprawdzać urządzenia pod kątem ewentualnych wycieków.

Więcej na temat jaki wybrać olej do kompresora?

Dzięki naszym wskazówkom na pewno znajdziecie najlepszy model kompresora i będziecie cieszyć się efektywnością pracy. Warto zdecydować się na model uniwersalny, czyli taki do wielu zastosowań.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x