Jak sprawdzić szczelność instalacji pneumatycznej?

Każda instalacja sprężonego powietrza i to niezależnie od tego czy wykonamy ją sami czy zlecimy firmie zewnętrznej podlega sprawdzeniu szczelności. Wynika to najczęściej z zapisów przewidzianych w umowie pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą. Bez takiej próby nie ma co liczyć na odbiór instalacji.

Nie na darmo mówi się że sprężone powietrze to najdroższe medium. Każda, nawet najmniejsza usterka, nieszczelność generuje straty spowodowane spadkiem wydajności maszyn, mocy narzędzi i ostatecznie zwiększa koszty poboru energii elektrycznej. Wydawać by się mogło, że skoro powietrze jest dobrem powszechnym to nieszczelność to nic strasznego, ale nic bardziej mylnego.

Czytaj: wszystko o ciśnieniu pneumatycznym

W skali dnia można dyskutować, ale w skali roku, koszty strat mogą być gigantyczne, a lepiej tego unikać.

Szczelność instalacji pneumatycznej – co sprawdzać?

Instalację należy sprawdzić pod kątem szczelności po jej wykonaniu i najlepiej z zamontowanymi odbiornikami. Po zamontowaniu wzorcowanego manometru, koniecznie na sztywno z pominięciem szybkozłącza i po napełnieniu sprężonym powietrzem zamykamy ją poprzez zakręcenie wszystkich kurków i zaworów kulowych na określony czas,średnio pomiar wykonujemy po minimum ok.24 godzinach. Taki czas pozwoli w zupełności na ocenę szczelności instalacji.

sprawdzić szczelność instalacji pneumatycznej

Jeżeli nieszczelność spada poniżej przewidywanych danych zawartych w ustaleniach, należy ją usunąć i ponownie napełnić instalacje. W takim przypadku, próbę szczelności ponawiamy i wówczas czas pomiaru jest z reguły krótszy. Jeżeli nie, spisujemy protokół.

Samej nieszczelności możemy poszukiwać w różnoraki sposób:

  • osłuchowo, w trakcie pracy maszyn i urządzeń. Jest to niekomfortowe z racji przydźwięków akustycznych w miejscu pracy.
  • Za pomocą testerów szczelności, tych w aerozolach jak i domowym sposobem wykonanych z pomocą płynu do naczyń i wody. I o ile tester jest pianą nie ściekająca, ani nie działająca destrukcyjnie na element połączeń czy urządzenia, to już użycie czynnika na bazie wody w przypadku elementów które mają kontakt z elektrycznością jest ryzykowne i grozi porażeniem.

Dla wyższości używania testerów w aerozolu przemawia także fakt że testery można używać w temperaturach dodatnich jak i ujemnych. Z tą różnicą że do stosowania na mrozie zaleca się te ze wskazaniem.

To Cię może zainteresować: Jakie rury wybrać na instalacje pneumatyczną?

Przy nieszczelności poniżej 1mm, tworzą się tzw.częstotliwości niesłyszalne dla ucha ludzkiego, więc w takim przypadku można zlecić pomiar szczelności za pomocą detektorów i to kierunkowo z dużych nawet odległości. Oczywiście takie urządzenie jest z reguły na wyposażeniu specjalistycznych firm ze względu na wysoki koszt zakupu.

sprawdzić szczelność instalacji pneumatycznej

Ale gdy borykamy się ze stratą medium, stratą wydajności urządzeń i zwiększoną ilością załączeń kompresorów, a w przypadku dużych hal są to potężne silniki, straty na energii elektrycznej w skali miesiąca czy roku będą bardzo widoczne, co ma przełożenie na ostatecznie rozprawienie się z nieszczelnością.

Co to jest protokół szczelności w instalacji pneumatycznej?

Protokół szczelności to jeden z dokumentów jaki uzyskamy po wykonaniu instalacji sprężonego powietrza. Po sprawdzeniu szczelności i zakończeniu wszelkich prac montażowych, należy bezwzględnie przedmuchać instalację sprężonym powietrzem.

Czynność taka uchroni nas przed zapychaniem i awaryjnością głównie wrażliwych na taki “brud” zaworów redukcyjnych, zaworów sterujących, czy ostatecznie zwykłych narzędzi.

Po dokonaniu wszystkich wyżej wymienionych czynności w ramach tzw. odbioru końcowego możemy kompletować dokumenty o :

  • jakości zastosowanych materiałów
  • dokonać kontroli połączeń, w tym spawanych, jeżeli występują (karty spawu).
  • napełnić instalację i ocenić osiąganie zakładanych parametrów.
  • protokół końcowy odbioru.

Koszt wytworzenia elementu, usługi opartej na medium jakim jest sprężone powietrze to nie tylko koszt pracy pracownika samego materiału, amortyzacji maszyny i urządzenia, ale głownie koszt energii elektrycznej. Wykrycie nieszczelności to gwarancja zachowania instalacji w stanie idealnym, wydajności i niższy koszt produkcji.

Jak obniżyć koszty sprężonego powietrza? Czytaj!

Dlatego pamiętajmy że nieszczelna instalacja to wcześniej czy później większy wydatek, usterki i ogólne większe koszty eksploatacji dlatego zlecajmy okresową kontrolę szczelności służbom czy osobom do tego powołanym.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
1 year ago

[…] Audyt sprężynowego powietrza niekiedy może uratować nas przed ogromnymi stratami wynikającymi z nieszczelności instalacji bądź niewłaściwie dobranej konfiguracji urządzeń. Dlatego tak ważne są regularne pomiary i kontrola pracy sieci sprężonego powietrza. Wiele ciekawych informacji dotyczących tego jak sprawdzić szczelność instalacji pneumatycznej można znaleźć w artykule: https://blog.pneumatig.eu/instalacje-pneumatyczne/jak-sprawdzic-szczelnosc-instalacji-pneumatycznej/. […]

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x