Jak sprawdzić szczelność instalacji pneumatycznej?

Każda instalacja sprężonego powietrza i to niezależnie od tego czy wykonamy ją sami czy zlecimy firmie zewnętrznej podlega sprawdzeniu szczelności. Wynika to najczęściej z zapisów przewidzianych w umowie pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą. Bez takiej próby nie ma co liczyć na odbiór instalacji. A więc próba szczelności instalacji sprężonego powietrza jest istotna.

Nie na darmo mówi się że sprężone powietrze to najdroższe medium. Każda, nawet najmniejsza usterka, nieszczelność generuje straty spowodowane spadkiem wydajności maszyn, mocy narzędzi i ostatecznie zwiększa koszty poboru energii elektrycznej. Wydawać by się mogło, że skoro powietrze jest dobrem powszechnym to nieszczelność to nic strasznego, ale nic bardziej mylnego.

Czytaj: wszystko o ciśnieniu pneumatycznym

W skali dnia można dyskutować, ale w skali roku, koszty strat mogą być gigantyczne, a lepiej tego unikać.

Próba szczelności instalacji sprężonego powietrza – co sprawdzać?

Instalację należy sprawdzić pod kątem szczelności po jej wykonaniu i najlepiej z zamontowanymi odbiornikami. Po zamontowaniu wzorcowanego manometru, koniecznie na sztywno z pominięciem szybkozłącza i po napełnieniu sprężonym powietrzem zamykamy ją poprzez zakręcenie wszystkich kurków i zaworów kulowych na określony czas,średnio pomiar wykonujemy po minimum ok.24 godzinach. Taki czas pozwoli w zupełności na ocenę szczelności instalacji.

próba szczelności instalacji sprężonego powietrza

Próba szczelności instalacji sprężonego powietrza jest konieczna, aby zapewnić dokładne pomiary nieszczelności.

Jeżeli nieszczelność spada poniżej przewidywanych danych zawartych w ustaleniach, należy ją usunąć i ponownie napełnić instalacje. W takim przypadku, próbę szczelności ponawiamy i wówczas czas pomiaru jest z reguły krótszy. Jeżeli nie, spisujemy protokół.

Samej nieszczelności możemy poszukiwać w różnoraki sposób:

  • osłuchowo, w trakcie pracy maszyn i urządzeń. Jest to niekomfortowe z racji przydźwięków akustycznych w miejscu pracy.
  • Za pomocą testerów szczelności, tych w aerozolach jak i domowym sposobem wykonanych z pomocą płynu do naczyń i wody. I o ile tester jest pianą nie ściekająca, ani nie działająca destrukcyjnie na element połączeń czy urządzenia, to już użycie czynnika na bazie wody w przypadku elementów które mają kontakt z elektrycznością jest ryzykowne i grozi porażeniem.

Dla wyższości używania testerów w aerozolu przemawia także fakt że testery można używać w temperaturach dodatnich jak i ujemnych. Z tą różnicą że do stosowania na mrozie zaleca się te ze wskazaniem.

To Cię może zainteresować: Jakie rury wybrać na instalacje pneumatyczną?

Przy nieszczelności poniżej 1mm, tworzą się tzw.częstotliwości niesłyszalne dla ucha ludzkiego, więc w takim przypadku można zlecić pomiar szczelności za pomocą detektorów i to kierunkowo z dużych nawet odległości. Oczywiście takie urządzenie jest z reguły na wyposażeniu specjalistycznych firm ze względu na wysoki koszt zakupu.

sprawdzić szczelność instalacji pneumatycznej

Ale gdy borykamy się ze stratą medium, stratą wydajności urządzeń i zwiększoną ilością załączeń kompresorów, a w przypadku dużych hal są to potężne silniki, straty na energii elektrycznej w skali miesiąca czy roku będą bardzo widoczne, co ma przełożenie na ostatecznie rozprawienie się z nieszczelnością.

Normy i wymagania dotyczące próby szczelności instalacji sprężonego powietrza

Normy i wymagania dotyczące próby szczelności instalacji sprężonego powietrza są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa oraz prawidłowego funkcjonowania całej instalacji. Próba szczelności instalacji sprężonego powietrza powinna być przeprowadzana zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz normami, aby zagwarantować jej prawidłowy przebieg oraz rzetelne wyniki.

Jednym z ważniejszych przepisów dotyczących próby szczelności instalacji sprężonego powietrza jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach wykorzystujących sprężone powietrze. Ten przepis nakłada na pracodawców obowiązek przeprowadzania próby szczelności instalacji sprężonego powietrza co najmniej raz na rok, oraz po każdej naprawie lub remoncie.

Warto pamiętać, że przeprowadzanie próby szczelności instalacji sprężonego powietrza powinno być zlecone specjalistycznej firmie posiadającej odpowiednie kwalifikacje oraz certyfikaty potwierdzające znajomość przepisów i norm dotyczących próby szczelności instalacji sprężonego powietrza. Tylko taka firma będzie w stanie dokładnie przeprowadzić próbę szczelności instalacji sprężonego powietrza i zagwarantować rzetelność wyniku.

Ponadto, ważne jest również, aby dokumentacja dotycząca próby szczelności instalacji sprężonego powietrza była odpowiednio przechowywana i dostępna dla odpowiednich służb, takich jak Inspekcja Pracy czy Państwowa Straż Pożarna. Dokumentacja ta powinna zawierać informacje dotyczące przebiegu próby szczelności instalacji sprężonego powietrza, wyników pomiarów oraz ewentualnych usterek i napraw wykonanych w instalacji.

Podsumowując, przestrzeganie norm i wymagań dotyczących próby szczelności instalacji sprężonego powietrza jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i prawidłowego funkcjonowania całej instalacji. Próba szczelności instalacji sprężonego powietrza powinna być przeprowadzana zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, a dokumentacja powinna być odpowiednio przechowywana i dostępna dla odpowiednich służb.

Zalety i korzyści z przeprowadzania próby szczelności instalacji sprężonego powietrza

Przeprowadzanie próby szczelności instalacji sprężonego powietrza ma wiele korzyści dla prawidłowego funkcjonowania całego układu oraz dla bezpieczeństwa pracowników.

Po pierwsze, próba szczelności instalacji sprężonego powietrza pozwala na wykrycie ewentualnych nieszczelności w instalacji, co jest kluczowe dla zapewnienia prawidłowego ciśnienia oraz ilości powietrza w układzie. Nieszczelności mogą prowadzić do utraty ciśnienia oraz zwiększenia zużycia energii, co ma negatywny wpływ na efektywność oraz koszty eksploatacji.

Po drugie, przeprowadzanie próby szczelności instalacji sprężonego powietrza pozwala na wykrycie ewentualnych awarii lub uszkodzeń w instalacji, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników oraz osób znajdujących się w pobliżu.

Po trzecie, próba szczelności instalacji sprężonego powietrza pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w działaniu urządzeń, które mogą prowadzić do ich przedwczesnego zużycia lub awarii. To z kolei pozwala na szybką i skuteczną naprawę, co jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości pracy i minimalizowanie przestojów.

Po czwarte, przeprowadzanie próby szczelności instalacji sprężonego powietrza pozwala na spełnienie obowiązujących przepisów oraz norm, co jest kluczowe dla uniknięcia ewentualnych kar oraz sankcji.

Podsumowując, przeprowadzanie próby szczelności instalacji sprężonego powietrza jest kluczowe dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania całego układu oraz bezpieczeństwa pracowników. Próba szczelności instalacji sprężonego powietrza pozwala na wykrycie ewentualnych nieszczelności oraz awarii, co pozwala na szybkie i skuteczne naprawy oraz spełnienie obowiązujących przepisów i norm.

Co to jest protokół szczelności w instalacji pneumatycznej?

Protokół szczelności to jeden z dokumentów jaki uzyskamy po wykonaniu instalacji sprężonego powietrza. Po sprawdzeniu szczelności i zakończeniu wszelkich prac montażowych, należy bezwzględnie przedmuchać instalację sprężonym powietrzem.

Czynność taka uchroni nas przed zapychaniem i awaryjnością głównie wrażliwych na taki “brud” zaworów redukcyjnych, zaworów sterujących, czy ostatecznie zwykłych narzędzi.

Po dokonaniu wszystkich wyżej wymienionych czynności w ramach tzw. odbioru końcowego możemy kompletować dokumenty o :

  • jakości zastosowanych materiałów
  • dokonać kontroli połączeń, w tym spawanych, jeżeli występują (karty spawu).
  • napełnić instalację i ocenić osiąganie zakładanych parametrów.
  • protokół końcowy odbioru.

Koszt wytworzenia elementu, usługi opartej na medium jakim jest sprężone powietrze to nie tylko koszt pracy pracownika samego materiału, amortyzacji maszyny i urządzenia, ale głownie koszt energii elektrycznej. Wykrycie nieszczelności to gwarancja zachowania instalacji w stanie idealnym, wydajności i niższy koszt produkcji.

Jak obniżyć koszty sprężonego powietrza? Czytaj!

Dlatego pamiętajmy że nieszczelna instalacja to wcześniej czy później większy wydatek, usterki i ogólne większe koszty eksploatacji dlatego zlecajmy okresową kontrolę szczelności służbom czy osobom do tego powołanym.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x