Audyt sprężonego powietrza – wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Sprężone powietrze to bez wątpienia jedno z najbardziej kosztownych mediów, które wykorzystywane jest w różnego rodzaju zakładach przemysłowych. Jest to powietrze atmosferyczne, które utrzymywane jest pod znacznie większym ciśnieniem, niż normalnie. Najczęściej stosuje się je do zasilania urządzeń pneumatycznych, napełniania butli z gazem, w transporcie oraz wielu innych gałęziach przemysłu. Oto najważniejsze informacje o audycie sprężonego powietrza, który jest niezwykle istotny w każdym przedsiębiorstwie.

Co to jest sprężone powietrze? Najważniejsze informacje i zastosowanie

Sprężone powietrze znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i życia codziennego. Tak naprawdę, gdzie się nie obejrzymy, mamy szansę je dostrzec. Jeśli zastanawiałeś się czym ono właściwie jest, oraz jak jest tworzone, to właśnie przychodzimy z odpowiedzią.

Sprężone powietrze znajduje się pod zdecydowanie większym ciśnieniem niż w przyrodzie. Jak uzyskuje się wysoką prężność? Zacznijmy od tego, jaki jest wpływ temperatury na zachowanie się poszczególnych cząstek. Powietrze składa się z ok. 78% z azotu oraz 21% tlenu. Poszczególne cząsteczki mają określoną energię kinetyczną, która może się zmniejszać lub zwiększać w zależności od temperatury, pomiędzy którymi zależność jest wprost proporcjonalna. Co to oznacza w praktyce? Jeśli temperatura rośnie, to średnia energia kinetyczna cząsteczek również rośnie, a one same poruszają się szybciej i bardziej dynamicznie.

audyt sprężonego powietrza

Sprężanie powietrza to nic innego, jak próba upakowania pewnej ilości powietrza w znacznie mniejszej przestrzeni. W jego wyniku poszczególne cząsteczki zaczynają poruszać się szybciej, a ich temperatura rośnie. Zjawisko to nazywane jest ciepłem kompresji, a uwolniona energia jest równa energii potrzebnej do wtłaczania powietrza do mniejszej przestrzeni. W ten sposób jest ona magazynowana do późniejszego wykorzystania – na przykład do zasilenia różnego rodzaju urządzeń pneumatycznych.

Proces sprężania nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. W tym celu korzysta się ze specjalistycznych urządzeń, nazywanych sprężarkami, które mogą się różnić między innymi konstrukcją czy właściwościami. Wszystko zależy od wymagań co do czystości i jakości przyszłego powietrza oraz jego zastosowania.

Gdzie najczęściej wykorzystuje się sprężone powietrze?

Sprężone powietrze wykorzystywane jest jako medium w wielu dziedzinach naszego życia, choć najczęściej stosuje się je w przemyśle oraz systemach magazynujących energię. Dzięki swoim praktycznym właściwościom sprężone powietrze może być użyte na wiele sposobów. W większości przypadków służy jako nośnik energii do zasilania maszyn i urządzeń o napędzie pneumatycznym lub jako środek czyszczący w środowiskach, gdzie nie można pozwolić na dostęp wilgoci, na przykład wnętrze komputera i inna elektronika.

Co to jest audyt sprężonego powietrza?

Zastanawiasz się, czym jest audyt sprężonego powietrza? Jest to nic innego jak bardzo przydatny sposób na określenie wydajności pracy systemu pneumatycznego. Największe koszty systemu sprężonego powietrza w głównej mierze uzależnione są od kosztów energii. Optymalizując pracę instalacji sprężonego powietrza, zakład przemysłowy może zaoszczędzić naprawdę bardzo dużo pieniędzy.

instalacja sprężonego powietrza

W zależności od złożoności systemu oraz od charakterystyki jego pracy audyt może być przeprowadzony na wiele sposobów. W niektórych przypadkach nie ma konieczności przeprowadzania pełnej kontroli systemu pneumatycznego. Dotyczy to najczęściej prostych układów, w których wystarczy prosta ocena efektywności energetycznej. Pełny audyt sprężonego powietrza to znacznie bardziej obszerna, szczegółowa, i co się z tym wiąże, kosztowna analiza wymagająca czasu oraz użycia specjalistycznych urządzeń. Podczas takiego audytu analizowanych jest wiele czynników, które mogą mieć wpływ na nieefektywność pracy systemu.

Zagrożenia dla instalacji sprężonego powietrza:

 • wycieki powietrza przez nieszczelności,
 • nieprawidłowe orurowanie,
 • brak świadomości zapotrzebowania na sprężone powietrze,
 • przeszacowanie wymaganego ciśnienia,
 • przestarzałe urządzenia,
 • nieadekwatne wykorzystanie sprężonego powietrza,
 • brak konserwacji.

Na czym polega audyt sprężonego powietrza?

Pomiary sprężonego powietrza wykonuje się stosunkowo rzadko, choć dzięki nim można wykryć nawet najmniejsze nieszczelności. Profesjonalny audyt sprężonego powietrza pozwala ocenić zużycie medium w danym przedsiębiorstwie, a także pokazuje, na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę w przyszłości. Za prawidłowy przebieg audytu odpowiada zespół doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy przygotowują raport z niezwykle cennymi informacjami dla przedsiębiorstwa obejmującymi m.in. identyfikację strat, oszacowanie zapotrzebowania oraz możliwości związane z redukcją obciążeń i zmniejszeniem kosztów.

Profesjonalny audyt sieci sprężonego powietrza obejmuje:

 • przegląd zastosowań sprężonego powietrza;
 • wykrycie wszelkich nieszczelności;
 • przegląd wykorzystywanych urządzeń;
 • zweryfikowanie zbędnych odbiorów;
 • pomiar takich parametrów jak przepływ i ciśnienie sprężonego powietrza w głównych punktach całej sieci;
 • ocena systemu przesyłowego;
 • zaproponowanie optymalnych rozwiązań, które pozwolą zwiększyć wydajność sieci sprężonego powietrza w danym przedsiębiorstwie.

Dlaczego warto zdecydować się na audyt sprężonego powietrza?

Audyt sprężynowego powietrza niekiedy może uratować nas przed ogromnymi stratami wynikającymi z nieszczelności instalacji bądź niewłaściwie dobranej konfiguracji urządzeń. Dlatego tak ważne są regularne pomiary i kontrola pracy sieci sprężonego powietrza. Wiele ciekawych informacji dotyczących tego jak sprawdzić szczelność instalacji pneumatycznej można znaleźć w artykule: https://blog.pneumatig.eu/instalacje-pneumatyczne/jak-sprawdzic-szczelnosc-instalacji-pneumatycznej/.

Decyzja o wykonaniu audytu związana jest z całą gamą ogromnych korzyści dla przedsiębiorstwa. Przede wszystkim będzie możliwe odnalezienie przyczyny nieefektywnej pracy poszczególnych maszyn, wykrycie wszelkich nieprawidłowości i źródeł ponoszonych strat, zredukowanie kosztów produkcji, zapobieganie przyszłym problemom i awariom, a także zaplanowanie modernizacji.

Dlaczego audyt sprężonego powietrza jest aż tak istotny?

Bardzo często zdarza się, że przedsiębiorcy nie zdają sobie sprawy z możliwości urządzeń wykorzystywanych w zakładzie. Wiąże się to z ogromnymi stratami pieniężnymi, nieefektywną pracą, a w najgorszych przypadkach z awariami poszczególnych maszyn. Dlatego tak ważny jest profesjonalny audyt sprężonego powietrza, dzięki któremu można doskonale zoptymalizować pracę zakładu przemysłowego, a następnie cieszyć się z ogromnych korzyści. Warto pamiętać, że sprężone powietrze jest jednym z najdroższych mediów wykorzystywanych w przemyśle. Niestety częstotliwość wykonywania pomiarów wcale nie idzie z tym w parze. Większość niepotrzebnych kosztów wynika z nieszczelności rurociągów. Dzięki solidnie przeprowadzonym audytom sprężonego powietrza, nieszczelności te będzie można zmierzyć i zniwelować, zapewniając wydajną i optymalną pracę w przyszłości.

Jak zbudowana jest instalacja sprężonego powietrza?

Zastanawiasz się czym właściwie jest, i jak jest zbudowana instalacja sprężonego powietrza? To nic innego jak zespół specjalistycznych urządzeń, odpowiadający za przygotowanie, wytworzenie, przepływ oraz odebranie sprężonego powietrza. W każdej takiej instalacji powinny znaleźć się takie elementy jak sprężarki, zbiorniki ciśnieniowe, osuszacze, separatory woda-olej, filtry, zawory, system odzysku ciepła, rurociągi sprężonego powietrza i skroplin oraz system sterowania nadrzędnego.

Rurociągi w instalacji sprężonego powietrza

Rurociągi sprężonego powietrza stanowią podstawę każdej instalacji. Podczas ich doboru należy zwrócić uwagę na wiele kluczowych aspektów tak jak m.in. materiał, kształt i przekrój, ponieważ to od nich w głównej mierze zależy poprawna praca całej instalacji.

instalacja sprężonego powietrza

Przekrój rurociągu powinien być dobrany w zależności od charakteru przepływu. Zbyt mała lub duża średnica może przyczyniać się do spadków, lub wzrostów ciśnienia, co koniec końców negatywnie wpłynie na zużycie energii elektrycznej i optymalną pracę instalacji.

Przed rozpoczęciem projektowania instalacji sprężonego powietrza, należy zastanowić się nad specyfiką pracy zakładu oraz jego przyszłego rozwoju. Może się okazać, że po zainstalowaniu w przyszłości dodatkowych urządzeń, ciśnienie będzie zbyt małe. W zależności od charakterystyki i wielkości przedsiębiorstwa najczęściej spotykanymi instalacjami są liniowa oraz instalacja w kształcie pętli. Pierwsza z nich raczej nie sprawdzi się w dużych halach produkcyjnych, gdyż na końcu instalacji bardzo często odnotowuje się duże spadki ciśnienia. W takich miejscach lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie instalacji sprężonego powietrza w kształcie pętli. Taki system zapewnia spore oszczędności, a także szybkość montażu.

Więcej informacji o projektowaniu i budowie instalacji pneumatycznej można znaleźć w artykule https://blog.pneumatig.eu/instalacje-pneumatyczne/jakie-rury-wybrac-na-instalacje-sprezonego-powietrza/. Poruszone są w nim kwestie dotyczące m.in. wyboru rur, kompresora i budowy instalacji pneumatycznej w warsztacie.

Systemy instalacji sprężonego powietrza

Technologia ciągle idzie do przodu, czego najlepszym dowodem są coraz to nowsze rozwiązania praktycznie w każdym obszarze naszego życia. To samo tyczy się przemysłu oraz instalacji sprężonego powietrza. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele systemów, dzięki którym można zbudować efektywną i wydajną instalację. To, na który z nich zdecyduje się przedsiębiorstwo, powinno być w głównej mierze uzależnione od charakterystyki pracy zakładu, jego wielkości oraz wymagań.

Jeśli chodzi o najczęściej wykorzystywane materiały do budowy instalacji sprężonego powietrza, to są to przede wszystkim plastik, miedź, aluminium, stal ocynkowana, oraz stal. Instalacje z plastiku są bardzo tanie, choć przez rodzaj materiału utrudniona jest ich rozbudowa – nie ma możliwości wykonania dużych instalacji z większym zapotrzebowaniem.

Jeśli chodzi o miedź, cena tego materiału jest naprawdę wysoka, choć kuszący może być szybki montaż przy użyciu specjalistycznych zgrzewarek. Zalety aluminium to przede wszystkim pełna szczelność instalacji, brak korozji i łatwość rozbudowy. Niestety podobnie jak w przypadku miedzi, trzeba liczyć się z wysokimi kosztami materiału. W przypadku stali ocynkowanej montaż jest bardzo czasochłonny, a ponadto wymaga uszczelnienia łączonych elementów. Z kolei w przypadku rur stalowych może dojść do korodowania oraz zanieczyszczenia sprężonego powietrza.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
2 years ago

Ciekawy wpis!

0
Would love your thoughts, please comment.x