Jakie rury wybrać na instalację sprężonego powietrza?

Gdy staniemy przed dylematem jak poprowadzić instalację, z jakiego materiału i w jaki sposób, z pomocą przyjdą rozwiązania zaczerpnięte wprost m.in. z naszej strony. Przy planowaniu instalacji powinniśmy przede wszystkim znać swoje możliwości finansowe oraz ściśle określić wielkość żądanego przesyłu medium. To będzie pierwsze zmierzenie się z tematem. Być może nie będzie lekko, ale po to sami służymy pomocą.

Należy pamiętać, że sprężone powietrze będzie wykorzystywane jako napęd dla naszych urządzeń i narzędzi pneumatycznych.Instalacja pneumatyczna oprócz energii jest niezastąpionym źródłem napędu, który wykorzystuje się w prawie wszystkich gałęziach przemysłu. Dlatego bardzo ważnym aspektem jest fakt jakie rury, o jakiej średnicy i w jakiej konfiguracji użytkujemy w sieci sprężonego powietrza.

Z czego zrobić instalacje pneumatyczną w warsztacie

I tak jak dla małego warsztatu, garażu, możemy wybrać np.luźno podwieszony z metra cięty przewód elastyczny,to w przypadku zakładów pracy, dużych hal z masą odbiorników, narzędzi-takiej możliwości już nie ma. Wiąże się to głównie nie tyle z warunkami estetyki,ale głównie możliwościami przepływu o którym wspomniałem wyżej.

Jaki wybrać kompresor do warsztatu?

Dziś już praktycznie nie występują instalacje z bardzo nieefektywnego materiału dla instalacji pneumatycznej budowanych z rur stalowych,wewnątrz których następuje korozja, zanieczyszczenie, duży spadek ciśnienia na skutek zarastania oraz nieszczelności na skutek korozji. To wszystko ostatecznie przełoży się na awaryjność linii przesyłowej i maszyn oraz urządzeń.

Jakie rury wybrać na instalację sprężonego powietrza?

Od początku naszej działalności w pneumatyce,świadczyliśmy i świadczymy usługi w zakresie doboru,pomocy w projektowaniu i ostatecznie w wykonawstwie. Nasza oferta to instalacje pneumatyczne sprężonego powietrza z rur aluminiowych od 17 do 158 mm.(AirNet Atlas Copco oraz TransAir Legris Parker). Polipropylenu od 20 do 90 mm.(systemu Coprax PN20) oraz z rur nierdzewnych 304L od 15 do 108mm lub 316L od 15 do 42mm. na żądanie.

Instalacja sprężonego powietrza jakie rury wybrać?

Instalacje z rur aluminiowych są systemami sprężonego powietrza których budowa nie pochłania tak wiele czasu jak choćby w systemie termozgrzewalnym. Charakteryzują się dużo mniejszą wagą nawet w przypadku odcinka 6m dla systemu AirNet, co pozwala na swobodną i bezpieczną pracę choćby dla jednej osoby.

Ten system zaliczany jest do profesjonalnych instalacji sprężonego powietrza, gwarantujących wysoką jakość wykonania od momentu wyprowadzenia podłączenia kompresora aż do końcowego odbioru-narzędzia czy maszyny.

System rur aluminiowych to prostota montażu gdzie obok obcinaczki dla rur i gratownika czy skrobaka nie potrzebujemy już nic (za wyjątkiem elektronarzędzi w przypadku wiercenia otworów pod montaż uchwytów).

Na plus wyboru takich instalacji przemawia także fakt że instalacje pneumatyczne AirNet Atlas Copco oraz TransAir Legris posiadają stosowne certyfikaty dopuszczające je do wykorzystywania podczas budowy najbardziej wymagających linii przesyłowych.

Są wykonane wyłącznie z materiałów odpornych na korozję dzięki czemu:

  • cała instalacja sprężonego powietrza jest w zasadzie wolna od zanieczyszczeń
  • sprężone powietrze o dużej jakości jest doprowadzone do każdego punktu odbioru
  • spadki ciśnień w rurociągu są znacznie ograniczone a stały poziom ciśnienia w sieci jest zagwarantowany
  • otrzymujemy niskie koszty eksploatacji i konserwacji.

Choć koszty całkowite zakupu materiałów instalacyjnych w systemach rur aluminiowych są wyższe od rur polipropylenowych ,należy zwrócić uwagę że rury aluminiowe mają mniejszą ściankę przez co np. rurę polipropylenową PN20 o średnicy DN 90 z powodzeniem zastąpimy rurą aluminiowa DN 63!.

W systemach rur polipropylenowych natomiast niezbędna będzie zgrzewarka do wykonania połączenia złącz z rurami.

I tak jednym z najtańszym i najbardziej popularnym wyborem wśród małych firm i warsztatów stał się systemem rur polipropylenowych Coprax PN20,i ma to swoje uzasadnienie gdy budujemy instalacje pneumatyczne sprężonego powietrza dla małych przepływów i z rur o małych średnicach np. DN 20 do DN 32. Rury w tym systemie są o długości 4 mb.

Temat podobny: Jak obniżyć koszty instalacji pneumatycznej?

Ponadto system zgrzewany nie jest demontowalny, tzn. raz wykonane połączenie rury ze złączką nie może być powtórnie wykorzystane. Trwałość materiału takiej instalacji określa się na ok. 30lat . Dla naszych klientów,oferujemy opcję płatnego wypożyczenia zgrzewarki na czas budowy instalacji.

Jakie rury wybrać na instalację sprężonego powietrza?

Dla dużych firm,hal produkcyjnych najlepszym naszym zdaniem systemem do wykonania instalacji sprężonego powietrza jest system aluminiowych rur AirNet Atlas Copco czy TransAir Legris. Charakteryzuje je przede wszystkim bardzo łatwy i szybki sposób montażu jak i niska waga materiałów (co ma bardzo duże znaczenie dla większych średnic rur w planowaniu miejsc podparcia lub rozmieszczeniu uchwytów).

Temat, który może Cię zainteresować: Siłowniki pneumatyczne

Pełną gamę tego asortymentu w dostępnych opcjach poszczególnych systemów prezentujemy m.in.na naszej stronie internetowej.

Gdy nie jesteś pewien jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystne, pozwól by nasza wiedza i doświadczenie była Tobie pomocna.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x