Różne metody osuszania sprężonego powietrza

Całe powietrze atmosferyczne zawiera parę wodną,w miarę jego sprężania,względna wilgotność powietrza i pojawienie się wody wzrasta do 100%.

Aby uniknąć problemów spowodowanych kondensacją wody w instalacjach pneumatycznych ,zbiornikach kompresorów.wyrównawczych itd.oraz w podłączonych za nimi urządzeniach, sprężone powietrze musi być osuszone. To określenie oznacza nic innego jak odseparowanie,wytrącenie drobin wody z układu.

Cykl taki możemy uzyskać za pośrednictwem filtrów,jednego,lub dwóch ,czy nawet trzech stopni gradacji wkładów,separatorów cyklonowych,aż do schłodzenia lub podgrzania w osuszaczu włącznie.Należy pamiętać że praca z medium jakim jest sprężone powietrze,zawsze wymagać będzie stosowania filtrów,separatorów,czy osuszacza.

Wiele zależy od specyfiki produkcji czy potrzeb.Sam kondensat jest agresywną mieszaniną wody,oleju i cząstek stałych które są niekorzystne dla środowiska.Wcześniej czy później,z problemem pojawiania się wody każdy użytkownik się zetknie,dlatego warto znać kilka sposób osuszania.

osuszanie sprezonego powietrza

Oto kilka metod suszenia sprężonego powietrza:

Nadmierna kompresja

  • Powietrze jest sprężane do wyższego ciśnienia niż zamierzone ciśnienie robocze, co oznacza, że podczas procesu sprężania z instalacji wykraplać się będzie więcej wody.

Dodatkowa woda jest odprowadzana,gdy powietrze jest chłodzone podczas tłoczenia w chłodnicy końcowej sprężarki.

Dziś każda sprężarka tłokowa taką chłodnicę posiada. Może nią być odcinek wygiętej rury tłocznej łączącej głowicę urządzenia z zaworem zwrotnym na zbiorniku lub elastyczny zbrojony wąż.

Osuszanie sprężonego powietrza


Proces suszenia polega na chłodzeniu sprężonego powietrza, aby umożliwić skroplenie i rozdzielenie nadmiernej ilości wody.

Po schłodzeniu i skropleniu sprężone powietrze jest podgrzewane do temperatury pokojowej, dzięki czemu nie dochodzi do kondensacji na zewnątrz instalacji rurowej.

Osuszacze montujemy za sprężarką lub zbiornikiem wyrównawczym ,o ile taki jest. Pamietamy o montażu filtrów na wlocie i wylocie z osuszacza,jak i montażu zaworu pływakowego czy automatycznego na samym zbiorniku.

To ułatwi kontrolę nad zbierającym się kondenastem,jego bezpieczne odporawdzenia i w ostateczności przedłuży żywotność zbiornika chroniąc go przed nadmierną korozją.

Osuszacze ziębnicze są urządzeniami prawie bezobsługowymi, należy jedynie pamiętać o ich okresowym czyszczeniu, wymianie spustu kondensatu oraz kontroli układu chłodniczego.

Suszenie adsorpcyjne


Zasada działania osuszaczy adsorpcyjnych jest prosta – wilgotne powietrze przepływa przez materiały osuszające do wysuszenia.Są to osuszacze sprężonego powietrza których zasada działania polega na procesie adsorpcji podczas przepływu sprężonego przez osuszacz. Nasza oferta skłąda się z osuszaczy adsorpcyjnych regenerowanych upustem sprężonego, osuszonego powietrza. Jest to najczęściej stosowany sposób regeneracji złoża w osuszaczu adsorpcyjnym.

Osuszacze adsorpcyjne budowane są zazwyczaj z dwoma zbiornikami suszarniczymi, z których pierwszy osusza napływające sprężone powietrze, podczas gdy drugi zbiornik jest regenerowany.

Po wchłonięciu środka osuszającego przez wodę jest on regenerowany w celu odzyskania zdolności suszenia.

Osuszacze Membranowe

Są to urządzenia do mechanicznego osuszania sprężonego powietrza poprzez przepływ sprężonego powietrza przez specjalnie skonstruowaną membranę czego efektem jest zatrzymanie cząstek wilgoci. Osuszacze membranowe mają zastosowanie wszędzie tam gdzie jest bardzo trudny dostęp do czynności eksploatacyjnych lub gdzie jest problem np. zasilaniem energią elektryczną.

Osuszacze membranowe są podobnie jak osuszacze adsorpcyjne regenerowane upustem sprężonego powietrza. Osuszacze membranowy są dostępne w wersji kolumnowej do montażu poziomego jak i w wersji rurowej do montaży poziomego,głównie w transporcie kolejowym.

Osuszacze tego typu,tak jak i wyżej wymienione wymagają stosowania filtrów wodno-olejowych jak i separatorów.

Osuszanie mechaniczne

To nic innego jak stosowanie separatorów filtrów z manumalnym lub automatycznym spustem za sprężarką w technologicznym ciągu instalacji pneumatycznej. Począwszy od filtrów zgrubnych,pozwalających nam uzyskać postawową klasę czystości sprężonego powietrza tzw.technicznie czystą,a poprzez filtry dokładne, końcowe czy węglowe uzyskać jakość potrzebną dla przemysłu spożywczego czy farmakologicznego.

Dlaczego warto dbać o jakość sprężonego powietrza ?


Wysoka jakość sprężonego powietrza wpłynie zawsze na bezawaryjną pracę urządzeń,narżędzi zasilanych sprężonym powietrzem oraz znacznie wydłuży ich bezawaryjną pracę. Ponadto pozytywne wpłynie na produkt końcowy,oraz spowoduje brak konieczności jego poprawiania lub ponownej produkcji.

Aby dowiedzieć się, jakie metody osuszania są najlepsze dla zastosowań sprężonego powietrza, skontaktuj się już dziś z ekspertem firmy Atlas Copco oraz Boge.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x