Wszystko o ciśnieniu pneumatycznym

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale pneumatyka jest wokół nas, a my spotykamy się z nią w naszym codziennym życiu przez cały czas.

Gdy jesteś w autobusie, ciężarówce lub samolocie, wokół ciebie używane jest sprężone powietrze i jest to podstawowy element, który sprawia, że pojazdy te działają.

Sprężone powietrze nie występuje tylko w obiektach przemysłowych, ale można je również znaleźć w przedmiotach i urządzeniach takich jak opony samochodu czy roweru, w systemach w pojazdach komunikacji miejskiej jak np. zasilenie siłowników które to zamykają i otwierają drzwi pojazdu i wiele innych.

Pneumatyka jako dziedzina techniki która wykorzystuje sprężone powietrze jako nośnik energii to popularna metoda wykonywania czynności roboczych i zasilania np. narzędzi, ponieważ może być niezwykle energooszczędna, a także bardzo trwała przy minimalnych wymaganiach konserwacyjnych.

To cię może zainteresować – wady oraz zalety pneumatyki

Wszystko o ciśnieniu pneumatycznym

Dlatego jest ona tak powszechna, jeśli chodzi o np. zasilanie maszyn i większość urządzeń przemysłowych, a wiele rzeczy, które uważamy za oczywiste w naszym codziennym życiu, nie działałoby bez nich.

Czym jest ciśnienie pneumatyczne ?

Krótko mówiąc, jest to siła jaką wywiera gaz na daną powierzchnię. Istnieje wiele różnych rodzajów gazów, które można wykorzystać do wytworzenia ciśnienia pneumatycznego, a jednym z najczęściej stosowanych jest sprężone powietrze.

Alternatywnie, ciśnienie pneumatyczne może być również wytwarzane przez gazy obojętne, które nie powodują reakcji chemicznych.

Najpopularniejsze rodzaje gazów obojętnych znane są jako „gazy szlachetne„, wszystkie są bezbarwne, bezwonne i mają bardzo niską reaktywność chemiczną. W sumie istnieje sześć gazów szlachetnych, które występują naturalnie i są to argon (Ar), hel (He), krypton (Kr), neon (Ne), radon (Rn), i ksenon (Xe).

Powietrze może być sprężane a następnie pompowane do zbiornika za pomocą kompresora, a gdy zbiornik będzie napełniony kompresor zatrzyma się automatycznie.

System pneumatyczny będzie wtedy pobierał powietrze ze zbiornika, czyli akumulatora energii, a gdy ciśnienie czyli też ilość powietrza spadnie poniżej pewnej granicy, kompresor załączy się i zacznie znów pompować powietrze do zbiornika.

Czym jest pneumatyczny wyłącznik ciśnienia?

W tego typu włącznikach po uzyskaniu wartości nastawionego ciśnienia zwierają się styki elektryczne. Można je spotkać np. w pompach wody użytkowej, w sprężarce, a nawet w kokpicie samolotu.

Czym jest pneumatyczny reduktor ciśnienia?

Podstawową funkcją pneumatycznych reduktorów ciśnienia jest utrzymywanie stałego ciśnienia wyjściowego. Ma to na celu zapewnienie osiągnięcia maksymalnego przepływu wymaganego przy nastawionym ciśnieniu.

W jaki sposób ciśnienie pneumatyczne jest wykorzystywane w życiu codziennym?

Możesz być naprawdę zaskoczony jaka jest ilością rzeczy, które działają przy pomocy sprężonego powietrza, które nieświadomie używasz lub znajdują się wokół Ciebie w codziennym życiu.

Wszystko o ciśnieniu pneumatycznym

Jest po prostu wszędzie, jak np. w transporcie publicznym, widzisz balony, jesteś u dentysty, przechodzisz obok kogoś, kto używa młota pneumatycznego,

 • Drzwi w pojazdach transportu publicznego
  Być może słyszeliście dźwięk drzwi autobusu zamykających tysiące razy w waszym życiu i nie myśleliście o tym. Cóż, teraz można spojrzeć na te drzwi zupełnie inaczej, ponieważ wykorzystują ciśnienie pneumatyczne do ich otwierania i zamykania, co powoduje uwalnianie powietrza i charakterystyczny dzwięk.
 • Hamulce w pojazdach ciężarowych i w kolejnictwie.
  Przy tak dużej masie za nimi, zwykłe hamulce, które można znaleźć w samochodzie osobowym, nie wystarczą, aby spowolnić tak dużą masę. Hamulce pneumatyczne wykorzystują ciśnienie pneumatyczne do przyłożenia większej siły do układu hamulcowego, co pozwala na zatrzymanie ciężkiego pojazdu.
 • Pompki rowerowe
  Za każdym razem, gdy pompujesz oponę rowerową, wytwarzasz ciśnienie pneumatyczne, gdy doprowadzasz do niej powietrze.
 • Pompy próżniowe
  Czy kiedykolwiek widziałeś/aś ekspres do kawy w jak parzy kawę? Chodzi tu o zastosowanie najbardziej popularnego typu pompy próżniowej, znanej jako „pompa łopatkowa obrotowa”. Ten typ pomp jest bardzo popularnyw ekspresach do kawy w hotelarstwie i gastronomii.
 • Gaśnice
  Niektóre gaśnice używają argonu zmieszanego z dwutlenkiem węgla (C02), aby móc gasić pożar. Wynika to z faktu, że argon jest bardzo stabilny, gdy jest stosowany w przypadku wyższych temperatur, takich jak otwarty ogień.
 • Sprzęt treningowy
  Czy wiesz, że niektóre rowery stacjonarne i bieżnie wykorzystują sprężone powietrze? Maszyny te wykorzystują ciśnienie powietrza, aby zapewnić opór. Więc następnym razem, gdy jesteś na bieżni i konfigurujesz ustawienia w celu podniesienia nachylenia, to może ona wykorzystywać sprężone powietrze do wytworzenia tego efektu.

Kuchenki ciśnieniowe

Szybkowar wykorzystuje ciśnienie pneumatyczne z wykorzystaniem dwóch zaworów. Zawory te służą do regulacji ciśnienia i odpowiedniej redukcji ciśnienia tak, aby szybkowar nie eksplodował. Szybkowar może być używany do gotowania dużych ilości potraw w szybszym tempie w przeciwieństwie do gotowania bez ciśnienia.

 • Systemy rurowe
  Nie są one tak powszechne jak kiedyś, ale przez pewien czas pneumatyczne rury pocztowe były szeroko stosowane. Być może widziałeś je w filmach lub może w banku. Pneumatyczne rury pocztowe były używane do przesyłania przesyłek w dużych budynkach.
 • Młoty pneumatyczne
  Prawdopodobnie wszyscy przeszliśmy obok młota pneumatycznego używanego w tym czy innym miejscu. Siłą napędową jest zwykle sprężone powietrze.

Co teraz wiesz?
Jak widać, stosowanie ciśnienia pneumatycznego w codziennym życiu jest naprawdę duże i jeśli wcześniej nie wiedziałeś to teraz po przeczytaniu już wiesz.

Teraz, gdy wiesz więcej o ciśnieniu pneumatycznym i o tym, jak jest ono wykorzystywane w tak wielu rzeczach, które napotkasz w ciągu całego życia, możesz już nigdy nie patrzeć na pompę rowerową, ekspres do kawy lub drzwi do autobusu w ten sam sposób.

Przykłady wymienione powyżej tylko część elementów , które wykorzystują ciśnienie pneumatyczne a jest ich wiele więcej. Dzięki nowo zdobytej wiedzy na temat ciśnienia pneumatycznego można inaczej spojrzeć na wiele rzeczy.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 2

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

4 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x