Zawór szybkiego spustu i jego zastosowanie we współczesnym przemyśle

Zaawansowane układy pneumatyczne korzystające ze sprężonego powietrza są podstawą wielu linii produkcyjnych oraz transportowych wykorzystywanych we współczesnym przemyśle. Nieodzowną częścią tych układów są elementy do sterowania kierunkiem przepływu sprężonego powietrza. Do grona takich elementów zalicza się także zawór szybkiego spustu, który pozwala przekierować powietrze od siłownika do zaworu rozdzielającego, jak również z zaworu rozdzielającego do siłownika. Trójdrogowy zawór szybkiego spustu jest wyposażony także w tłumik hałasu. Inną nazwą tego komponentu jest także zawód odpowietrzający.

Układy pneumatyczne znajdują wszechstronne zastosowanie w zakładach produkcyjnych, jako iż są bardzo wydajne, energooszczędne, a także bardzo trwałe w perspektywie czasu. W tych systemach nie dochodzi także do zapłonu, dzięki czemu, praca całego systemu jest dużo bezpieczniejsza. Prawidłowa praca układów pneumatycznych nie byłaby możliwa, gdyby nie zawór szybkiego spustu powietrza, który umożliwi sterowanie kierunkiem powietrza pod ciśnieniem. W tym miejscu dowiesz się więcej o sposobie działania takiego zaworu oraz rodzajach stosowanych w przemyśle.

Czym jest zawór szybkiego spustu?

Zawór szybkiego spustu to trójdrogowy zawór rozdzielający stanowiący ważny element systemu sterowania kierunkiem sprężonego powietrza. Tego typu zawory są niezbędne do prawidłowej pracy wszystkich układów pneumatycznych. W projektach układów pneumatycznych stosowane są symbole oznaczające poszczególne elementy układu, stąd częste pytanie o zawór szybkiego spustu symbol. Jest to prostokąt, przez który przechodzą dwie linie proste ze strzałkami w lewo i prawo. Nad prostokątem znajduje się także trapez rysowany linią przerywaną. Przy grocie jednej ze strzałek rysuje się również kółko, które informuje o kierunku przepływu powietrza. Zawór szybkiego spustu może prowadzić powietrze z siłownika do zaworu rozdzielającego i na odwrót.

zawór szybkiego spustu

No dobrze, ale w jakim właściwie celu układ pneumatyczny wyposaża się w zawór szybkiego spustu? Chodzi o to, aby odpowietrzyć siłowniki pneumatyczne, dzięki czemu możliwe jest uzyskiwanie szybszego ruchu roboczego poszczególnych elementów. A zatem, takie zawory mają duży wpływ na efektywne działanie układów pneumatycznych. Zawory występują w kilku średnicach, dzięki czemu można je dobrać do każdego układu. Istotną kwestią jest jedynie dobór odpowiedniego sposobu montażu. Zawór pneumatyczny szybkiego spustu może być bowiem wkręcany lub montowany z pomocą odpowiednich systemów wtykowych.

Odpowietrzanie układu pneumatycznego jest możliwe także za sprawą zaworu rozdzielającego, ale jest to znacznie mniej efektywne i obarczone większym ryzykiem wystąpienia usterki w perspektywie czasu. Z tego względu, do odpowietrzania stosuje się właśnie zawory szybkiego spustu, które umożliwiają odpowietrzanie bezpośrednio z przyłącza siłownika. Mechanizm usprawnia opróżnianie komory siłownika, a jednocześnie ogranicza przepływ powietrza w rozdzielaczu. Jak już mówiliśmy, bez zaworów szybkiego spustu nie byłaby możliwa praca wielu układów pneumatycznych.

W jaki sposób działa zawór szybkiego spustu?

Układy pneumatyczne są zasilane sprężonym powietrzem, które umożliwia uzyskanie określonego ruchu roboczego. Od kierunku i ciśnienia sprężonego powietrza zależy oczywiście specyfika, a także prędkość ruchu roboczego. Zawór szybkiego spustu zasada działania jest bardzo prosta. Sprężone powietrze może być kierowane z siłownika do zaworu rozdzielającego. Trójdrogowy zawór posiada wypływ, przez które powietrze jest odprowadzane do atmosfery. Obok tego wypływu stosuje się tłumik hałasu, dzięki czemu, dźwięk odpowietrzania jest mocno zredukowany. Ma to korzystny wpływ na komfort pracowników wypełniających swoje obowiązki na poszczególnych odcinkach układu. Zawód szybkiego spustu może również kierować powietrze od rozdzielacza do siłownika.

Zawór szybkiego spustu i jego zastosowanie we współczesnym przemyśle

Zawory szybkiego spustu to elementy wykonane z trwałych metali, takich jak mosiądz, ale również aluminium. Zawór posiada gwintowane przyłącza, a także uszczelkę kształtową, która umożliwia samoczynne przełączanie dróg kierunku sprężonego powietrza w układzie pneumatycznym. Zawór szybkiego spustu umożliwia efektywne odpowietrzanie układów, co przekłada się na znacznie większą prędkość ruchów roboczych, a co za tym idzie, na lepszą efektywność całego układu. Taki sposób odpowietrzania układu zmniejsza również ryzyko wystąpienia usterki.

Sposób działania zaworu jest zatem bardzo prosty, a można to zobrazować także na schematach oraz ilustracjach. Jeśli chodzi o zawór szybkiego spustu schemat szybkiego odpowietrzania, zawór ma kształt litery L. Na spojeniu zawodu stosuje się wypływ z siłownika wyposażony w tłumik hałasu. Analogicznie wygląda to w przypadku, gdy powietrze jest skierowane z zawodu rozdzielającego do siłownika. Systemy do sterowania kierunkiem sprężonego powietrza w dużej mierze pozwalają zautomatyzować liczne procesy oraz sprawić, aby były one dużo bardziej efektywne. To pokazuje, jak istotną rolę może pełnić niepozorny, metalowy zawór.

Rodzaje zaworów szybkiego spustu

Poszczególne elementy układów pneumatycznych muszą być odpowiednio dopasowane, ponieważ tylko w ten sposób można uzyskać sprawnie działający i niezawodny układ pneumatyczny. Zawór szybkiego spustu również musi być odpowiednio dopasowany do specyfiki całego układu. Producenci oddają do dyspozycji klientów szeroki zakres rozmiarów zaworów:

  • 1/8”;
  • 1/4”;
  • 3/8”;
  • 1/2”;
  • 3/4”

Są to uniwersalne średnice stosowane w układach pneumatycznych, dzięki czemu, zawór łatwo jest wkomponować do każdego układu. Należy także zwrócić uwagę, jakie ciśnienie dopuszcza zawór szybkiego spustu powietrza. W ofercie dostępne są zawory, które można stosować w warunkach pracy, w których ciśnienie mieści się w przedziale od 0,3 do 10 barów.

Jednocześnie, z perspektywy wielu osób projektujących i budujących układy pneumatyczne, istotną kwestią jest zawór szybkiego spustu jak podłączyć. Standardowe zawory są wyposażone w gwintowane przyłącza, które umożliwiają przykręcenie zaworu w odpowiednim miejscu.

To Cię może zainteresować: Czym są zawory regulacji przepływu?

W ten sposób, zawór pełni funkcję złączki. Jeśli zastosowane zostaną dwa zawory, wówczas możliwe będzie uzyskanie szybszego ruchu siłownika w dwóch kierunkach. W ofercie producentów znajdziemy także zawory przystosowane do montażu ze złączkami wtykowymi. Szeroki wybór zaworów sprawia zatem, że łatwiej jest dobrać zawór szybkiego spustu dostosowany do indywidualnych potrzeb.

W jakim celu stosuje się zawory szybkiego spustu?

Znając dokładne działanie oraz schemat pracy zaworów odpowietrzających, łatwo się domyślić, jakie jest konkretne zawór szybkiego spustu zastosowanie. Zawory te wchodzą w skład elementów składających się na system do sterowania kierunkiem powietrza w układach pneumatycznych wykorzystujących sprężone powietrze. To właśnie powietrze pod odpowiednim ciśnieniem pozwala wprawić w ruch poszczególne elementy całego systemu. Układy pneumatyczne znajdują wszechstronne zastosowanie na wszystkich gałęziach przemysłu. Jest to podstawa wielu linii produkcyjnych, a także linii transportowych, które pozwalają kierować poszczególne elementy produkcyjne do kolejnych stanowisk obsługiwanych przez operatorów.

Zawór szybkiego spustu i jego zastosowanie we współczesnym przemyśle

Układy pneumatyczne są bardzo bezpieczne, niezawodne i efektywne, a to sprawia, że coraz częściej znajdziemy je w licznych zakładach produkcyjnych. Niepozorny zawór szybkiego spustu odgrywa w nich bardzo istotną rolę, dbając o prawidłowy przepływ sprężonego powietrza. Od szybkiego odpowietrzania zależy prędkość ruchu roboczego, a zatem i efektywność całego układu. Zawory te produkuje się z bardzo trwałych metali, a także wyposaża w specjalne uszczelki, które dbają o szczelność układu, a także o samoczynną zmianę kierunku powietrza. Stosując pary zaworów szybkiego spustu można uzyskać znacznie szybszy ruch siłownika w obu kierunkach.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zaworu?

Zamawiając zawór szybkiego spustu należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych informacji. Najważniejszą z nich jest oczywiście średnica przyłączy, w jakie wyposażony jest zawór. Producenci stosują uniwersalne średnice, takie jak: 1/8”, 1/4”, 3/8”, 1/2” oraz 3/4”. Wybierając zawór należy zwrócić uwagę także na dopuszczalny zakres ciśnienia sprężonego powietrza. Wykonane z trwałego mosiądzu zawory są w stanie prawidłowo funkcjonować przy ciśnieniu w zakresie 0,3 do 10 barów. Parametr ten należy dobrać pod kątem specyfiki całego układu.

Producenci oferują swoim klientom schematy, które pozwalają łatwiej zrozumieć sposób działania zaworów odpowietrzających. Jak już wiemy, zadaniem takiego zaworu jest dużo szybsze odprowadzanie sprężonego powietrza z komory odbiorników pneumatycznych do atmosfery. Prędkość przepływu powietrza to kolejny parametr, który należy uwzględnić wybierając zawór szybkiego spustu.W zależności od dostępnych modeli, przepływ mieści się w przedziale od 2,5 do 4,5 m3 na minutę. A ile kosztuje zawór odpowietrzania? W zależności od średnicy jest to od 40 do 55 złotych.

Zastosowanie zaworów szybkiego spustu

Podstawą wielu zakładów produkcyjnych są nowoczesne układy pneumatyczne wykorzystujące sprężone powietrze potrzebne do wprawiania w ruch poszczególnych elementów. Aby przyspieszyć ruch roboczy, można zastosować zawór szybkiego spustu, który umożliwia opróżnianie komór odbiorników pneumatycznych, np. siłownika. Przy spadku ciśnienia powietrza w drodze wyjściowej zawory otwierają się samoistnie, umożliwiając wyprowadzenie powietrza do atmosfery.

Chociaż zasady działania zawodów szybkiego spustu są bardzo proste i nieskomplikowane, wbrew pozorom jest to niezwykle ważny element, który pełni odpowiedzialne role w systemach odpowiedzialnych za sterowanie kierunkiem sprężonego powietrza. Dlatego też, warto stawiać na sprawdzone zawory pochodzące od zaufanych producentów, takich jak Pneumatig. Efektywne odpowietrzanie układu będzie miało wpływ na szybszą i wydajniejszą pracę, a jednocześnie zmniejszy ryzyko nieszczelności lub usterek w układzie pneumatycznym.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x