Zawór z regulacją przepływu

W większości układów zasilania powietrzem i olejem hydraulicznym, do sterowania kierunkiem, szybkością i ciśnieniem w przewodach pneumatycznych i hydraulicznych używa się zawór z regulacją przepływu.

Istnieje wiele różnych typów zaworów, które mogą być użyte do osiągnięcia takiego sposobu sterowania, a każdy zawór ma swoje własne specyficzne przeznaczenie.

Ze względu na konstrukcje ew.instalacji dzielimy zawory wg.budowy korpusu na:

  • prosto przelotowe
  • kątowe
  • trój drogowe

Niektóre typy zaworów mogą regulować przepływ, jednocześnie pozwalając mu na przejście przez inną sekcję, podczas gdy inne typy są zaprojektowane tak, aby po prostu umożliwić przepływ do przejścia, zatrzymania lub przełączenia kierunku.

Tradycyjny zawór sterujący przepływem będzie miał zmienną wartość przysłony, która może zamknąć się, aby spowolnić przepływ lub otworzyć, aby zwiększyć przepływ.

Zawór regulacji przepływu ma technicznie zwiększoną funkcjonalność w porównaniu z tradycyjnymi zaworem regulacyjnym ale oba pozwolą na regulację ciśnienia i przepływu.

Zawór z regulacją przepływu – do czego dokładnie on służy?


Zawory regulacji przepływu w pneumatyce służą głównie do regulacji ciśnienia lub przepływu np.oleju w hydraulice. Jako część obwodu pneumatycznego, funkcją zaworów regulacyjnych przepływu jest zmniejszenie natężenia przepływu w określonej sekcji, co następnie skutkuje wolniejszą prędkością napędu: siłownika, zasuwy etc.itd

zawor regulacji przeplywu schemat

Jest tak zaprojektowany, że powietrze będzie przepływać w jednym kierunku, co z kolei umożliwia swobodny przepływ w przeciwnym kierunku.

Istnieją jednak różne typy zaworów regulacji przepływu, a wszystkie mogą służyć różnym celom w zależności od tego, do czego przeznaczona jest dana maszyna czy instalacja.

Jak działa zawór z regulacją przepływu?

Przepływ w zaworach jest wprost proporcjonalny do prędkości, a ciśnienie jest wprost proporcjonalne do wytrzymałości. Jeśli zwiększysz przepływ do siłownika, zwiększysz jego prędkość.

Jeśli zwiększysz dostępne dla niego ciśnienie, zwiększysz dostępną dla niego siłę.

Przepływ zmienia prędkość obrotową czy posuw siłownika, ciśnienie zmienia jego siłę, a pozycja zaworu zmienia kierunek działania .

Zawory sterujące przepływem w skrócie pisząc zmieniają przepływ przed i za nimi.

Zawór regulacji przepływu może być zamontowany jako pojedynczy element układu,lub współpracować z innym zaworem sterującym, wyzwalającym cykl przepływu jak choćby elektrozaworem 2/2,5/2 lub podobnym ręcznym.

Jeśli posiadasz zawór regulacji przepływu, zauważysz, że będzie on kontrolował wychodzącą ilość medium w sposób płynnie dowolny, a prędkość napełnienia komory siłownika, rurociągu itp będzie regulowana zgodnie z oczekiwaniem.

Jest to wygodne w przypadku stosowania takich zaworów i jest jedną z najtańszych form regulacji używaną w instalacjach .

Zawór z regulacją przepływu – Różne typy

Jak wspomniano wcześniej, istnieją różne typy zaworów regulacyjnych przepływ, które mają różne zastosowania. W zależności od tego, czy natężenie przepływu ma być regulowane, przyspieszane, zmniejszane lub zmieniane w jakimś kształcie lub formie, wymagany będzie inny typ zaworu regulacyjnego.

Przyjrzyjmy się kilku różnym typom zaworów regulacyjnych przepływ.

Zawór z regulacją przepływuTradycyjny

Zawory regulacyjne są zaworami służącymi do regulacji takich warunków jak przepływ, ciśnienie, temperatura czy poziom cieczy poprzez całkowite lub częściowe otwarcie lub zamknięcie.

Tradycyjne zawory regulacyjne są najbardziej podstawowym typem zaworów a sterowanie przepływem zaworu regulacyjnego jest ograniczone do „w pełni otwartego”, „w pełni zamkniętego” lub „w pełni przełączonego” na tzw. tor przepływu

zawór z regulacją przepływu

Każdy pożądany kierunek, przepływ lub ciśnienie wymagałby indywidualnego, tradycyjnego zaworu do sterowania nim.

Kierunkowe zawory sterujące stanowiłyby krok naprzód w stosunku do tradycyjnych zaworów sterujących i umożliwiałyby przepływ medium na różne drogi z jednego lub kilku źródeł.

Tradycyjne zawory regulacyjne mają prostą konstrukcję i możliwości.

Zawory regulacyjne igłowe

Iglicowy zawór z regulacją przepływu służy do regulacji ilości przepływającego czynnika w instalacji poprzez zmianę przekroju otworu przelotowego, aż do jego całkowitego zamknięcia.

Przeznaczone są głównie do instalacji powietrznych. Zawory iglicowe posiadają mosiężną iglice,(stożek)stąd nazwa, której przemieszczenie umożliwia płynną regulację od pozycji maksymalnie otwartej do zamkniętej.

Kierunek przepływu oznaczony jest strzałką na korpusie zaworu. Maksymalne ciśnienie robocze stałe w pełnym zakresie temperatur pracy.

Istnieje możliwość użycie takich zaworów do współpracy z niepalnymi i nietrującymi gazami (azot, dwutlenek węgla, hel, argon, itp.)

Jedną z największych wad zaworu iglicowego jest to, że ogranicza on przepływ w obu kierunkach. Kiedy używasz zaworu iglicowego do regulacji prędkości tłoka siłownika powietrznego w ruchu do przodu, będzie on również ograniczać ruch w ruchu powrotnym.

Zawory kulowe

Zawory te posiadają perforowaną, wydrążoną i obrotową kulę, która jest jednym z głównych elementów składowych zaworu służących do sterowania przepływem.

Zawór kulowy otwiera się, gdy otwór w kulce łączy się z przepływem,otworem korpusu, i zamyka się, gdy staje się obrócony o 90 stopni za pomocą uchwytu zaworu,dźwigni.

Te typy zaworów regulacyjnych są bardzo niezawodne i trwałe.Stosowane praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu,czy choćby w każdym domu,(instalacja wodna,gazowa itp). Do ich atutu należy także niewielka cena jak i łatwość dostępu.

Nazwa wywodzi się od jego dawniej typowego kulistego kształtu korpusu i ma dwie połówki korpusu oddzielone wewnętrzną przegrodą. Są one powszechnie stosowane hydraulice.

Zawory tego typu są stosowane w aplikacjach, które wymagają częstego działania i dławienia.

Zawory kulowe mogą być z kołnierzami,pod montaż-skręcane śrubami,(duże średnice DN) lub gwintowane. Oddzielną grupą są zawory kulowe do wspawania.

Zawory motylkowe

Zawory motylkowe służą do regulacji lub izolacji ,blokady przepływu. Ma podobną zasadę działania jak zawór kulowy, w tym sensie, że jest on zaprojektowany do szybkiego otworzenia lub zamknięcia w razie potrzeby za pomocą siłownika, duże średnice przepływu=duży opór pracy, lub dźwigni dla średnic mniejszych=małe opory.

W środku rury znajduje się dysk oraz pręt połączony z siłownikiem, który przechodzi przez dysk. W przypadku zaworów motylkowych dysk jest wykonany ze stali nierdzewnej i obraca się.

W korpusie umieszczone są uszczelki z gumy lub tworzyw sztucznych. W cięższych warunkach pracy konieczne staje się stosowanie uszczelnień twardych (np. metalowych).

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x