Typy szybkozłączek pneumatycznych oraz ich zastosowanie w przemyśle

Złącza pneumatyczne to bardzo ważny element potrzebny do ukierunkowania przepływu sprężonego powietrza od kompresora, poprzez przewody, aż do odbiornika, którym może być np. wiertarka pneumatyczna zasilana sprężonym powietrzem. Wyróżniamy liczne typy szybkozłączek pneumatycznych, które dobiera się ze względu na konstrukcję, zastosowanie oraz parametry pracy. W tym miejscu dowiesz się, czym właściwie są szybkozłącza pneumatyczne, jakie są ich najważniejsze rodzaje, a także, jakie zastosowanie znajdują we współczesnym przemyśle.

Czym są i do czego służą szybkozłącza pneumatyczne?

Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia i omówienia, czym właściwie są szybkozłącza pneumatyczne. Są to niewielkie elementy, które umożliwiają połączenie ze sobą przewodów, kompresora, siłowników, a także konkretnych urządzeń oraz narzędzi, które do prawidłowej pracy wymagają sprężonego powietrza. Weźmy najprostszy przykład, a zatem pneumatyczne klucze udarowe wykorzystywane np. do przykręcania kół w aucie. Kompresor odpowiada za sprężanie powietrza, które następnie jest wprowadzane do przewodu. Na końcu przewodu znajduje się właśnie szybkozłączka, która umożliwi podpięcie klucza pneumatycznego. W ten sposób, sprężone powietrze z kompresora popłynie przez przewód i króciec szybkozłączki, a następnie zasili głowicę klucza.

Typy szybkozłączek pneumatycznych

Układy pneumatyczne cieszą się dużą popularnością ze względu na wysoką sprawność, niezawodność, a także ekonomię pracy. Nie może dziwić fakt, że znajdują one szerokie zastosowanie w przemyśle, np. na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Dlatego też, producenci oferują różne typy szybkozłączek pneumatycznych, które różnią się konstrukcją, materiałem wykonania, rodzajem gwintu, a także liczbą wlotów i wylotów. Plusem jest jednak to, że złączki pneumatyczne są dostosowane do obowiązujących norm oraz standardów europejskich. A zatem, wystarczy dobrać odpowiednie parametry szybkozłączki, aby być pewnym, że będzie ona pasowała do układu.

Rodzaje szybkozłączy pneumatycznych ze względu na zastosowanie

Do połączenia ze sobą dwóch elementów potrzebna jest szybkozłączka, a także króciec do szybkozłączki. W zależności od konkretnego zastosowania, typy szybkozłączek pneumatycznych mogą się różnić ze względu na swoją konstrukcję. I tak, posiadamy szybkozłączki pod wąż przystosowane do połączenia z uniwersalnymi wężami pneumatycznymi powszechnie stosowanymi w pneumatyce, szybkozłączki z gwintem wewnętrznym, szybkozłączki z gwintem zewnętrznym, a także szybkozłączki z gwintem pod przewód kalibrowany.

Poszczególne typy szybkozłączek pneumatycznych różnią się średnicą gwintu. W ten sposób możemy wyróżnić szybkozłączki: DN 2.7, DN 5, DN 7.2, DN 7.8, DN 7.4, DN 10, a także DN 19. Pamiętajmy, że ważnym elementem szybkozłączki jest także króciec, który odpowiada za przepływ medium. Króciec możemy określić jako końcówkę. Powinna być ona dostosowana do średnicy przewodu, który zamierzamy podłączyć do układu. Bardzo istotnym elementem każdego układu jest szybkozłączka do kompresora, która umożliwia podłączenie przewodów do kompresora, w którym dochodzi do sprężania powietrza potrzebnego do prawidłowej pracy całego układu.

szybkozłączki pneumatyczne

Sposób montażu złączki również ma wpływ na to, jakie rodzaje szybkozłączy pneumatycznych możemy znaleźć w ofercie producentów. Jeden z najprostszych podziałów rozróżnia złączki wtykowe, a także złączki skręcane. Do grona szybkozłączy zaliczają się także zawory kulowe, które z jednej strony łączą dwa elementy układu, ale z drugiej umożliwiają również zamknięcie przepływu powietrza w dowolnym momencie. Ważnym elementem są również tłumiki hałasu, które w dużej mierze przyczyniają się do stworzenia komfortowych warunków pracy.

Typy szybkozłączek pneumatycznych w zależności od liczby wlotów i wylotów

Szybkozłączki pneumatyczne mogą służyć również do tego, aby rozprowadzać sprężone powietrze do kilku przewodów lub po prostu jako łącznik pomiędzy dwoma przewodami. Wówczas jest to tzw. złącze przelotowe. Do podłączenia przewodu z kompresorem lub odbiornikiem wykorzystuje się złącza proste wyposażone w jeden wlot oraz jeden wylot. Z kolei do rozprowadzania powietrza mogą posłużyć trójniki Y lub T z jednym wlotem i dwoma wylotami, a także czwórniki X wyposażone w dwa osobne wloty i dwa osobne wyloty. Różnorodne typy szybkozłączek pneumatycznych dają dużą swobodę w projektowaniu układów pneumatycznych i umożliwiają szybkie łączenie ze sobą kilku elementów.

Do rozdzielenia sprężonego powietrza na kilka przewodów posłużyć mogą również specjalistyczne listwy rozdzielające. Znajdują one zastosowanie chociażby w warsztatach i serwisach, w których wykorzystuje się wiele narzędzi zasilanych przez sprężone powietrze. Zwykle posiadają one dwa, cztery lub sześć wylotów powietrza. Jeśli chodzi o typy szybkozłączek pneumatycznych stworzone z myślą o rozdzielaniu powietrza, wymienić możemy także: kolektory ścienne oraz rozdzielacze. Tak wszechstronny wybór ułatwia znalezienie złączy dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Konkretne zastosowania szybkozłączek pneumatycznych w przemyśle

Złącza pneumatyczne są niezbędne do prawidłowej eksploatacji układów pneumatycznych zasilanych sprężonym powietrzem. To dzięki nim możliwe staje się doprowadzanie sprężonego powietrza do wybranego elementu układu. Jest to zatem element, który możemy zaliczyć do układu kierowania przepływem sprężonego powietrza. Biorąc pod uwagę różnorodne szybkozłącza pneumatyczne rodzaje, projektowanie układów staje się dużo prostsze. Jeśli chodzi o zastosowanie w przemyśle, typy szybkozłączek pneumatycznych są obecne w następujących układach:

 • Zautomatyzowane linie produkcyjne o napędzie pneumatycznym,
 • Linie transportowe oraz stanowiska do obróbki elementów,
 • Kompresory zasilające narzędzia i urządzenia pneumatyczne z pomocą przewodu,
 • Pojazdy wyposażone w napęd pneumatyczny,
 • Stoły obrotowe zasilane sprężonym powietrzem.

Innymi słowy, typy szybkozłączek pneumatycznych znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie korzysta się z nowoczesnych układów pneumatycznych zasilanych sprężonym powietrzem. Korzystają z nich duże zakłady produkcyjne, sortownie, magazyny, warsztaty, serwisy oraz wiele innych miejsc. To właśnie bogaty wybór dostępnych na rynku elementów pozwala w pełni efektywnie wykorzystać sprężone powietrze do sprawnego funkcjonowania układów.

Z jakich materiałów może być wykonana szybkozłącze pneumatyczne?

Najczęściej stosowane są szybkozłącza wykonane z mosiądzu, które odznaczają się bardzo wysoką wytrzymałością, a jednocześnie stosunkowo niską ceną, ze względu na dużą dostępność materiałów. Dostępne są również wzmacniane szybkozłącza niklowane. Na rynku dostępne są również typy szybkozłączek pneumatycznych wykonane z tworzywa sztucznego. Takie elementy są jednak rzadziej stosowane w przemyśle, gdzie liczy się trwałość i niezawodność na przestrzeni wielu lat. Dlatego też, jeśli chodzi o szybkozłącze pneumatyczne dla przemysłu, najczęściej spotkamy się ze złączem mosiądzowym oraz niklowanym.

Jakie zalety oferuje dobre szybkozłącze pneumatyczne?

Jakościowe szybkozłącza mają za zadanie sprawnie i niezawodnie transportować sprężone powietrze do odbiornika, którym może być siłownik, urządzenie lub narzędzie pneumatyczne. Właściwe ciśnienie tego powietrza jest niezwykle istotne dla zachowania wysokiej efektywności pracy.

szybkozłączki pneumatyczne

Z tego względu, szybkozłączki pneumatyczne powinny być wykonane z trwałych i solidnych materiałów, które zagwarantują ich szczelność i brak jakichkolwiek ubytków powietrza. Warto zwrócić uwagę na to, że producenci oferują swoim klientom także uszczelnienia do gwintów, co pokazuje, jak istotną kwestią jest zachowanie dostatecznej szczelności układów. Reasumując, dobrze dobrane typy szybkozłączek pneumatycznych mają wpływ na efektywność oraz niezawodność całego układu.

Jakie parametry techniczne należy uwzględnić przy wyborze szybkozłączek?

Złącza pneumatyczne dostępne w ofercie producentów mają spełniać określone standardy międzynarodowe, dzięki czemu, pasują one do różnych przewodów i systemów. Aby wybrane typy szybkozłączek pneumatycznych sprostały naszym oczekiwaniom, trzeba wziąć pod uwagę parametry związane zarówno ze sposobem montażu, jak również środowiskiem pracy. Oto kluczowe czynniki, które powinniśmy uwzględnić przy zakupie szybkozłączy:

 • Dopuszczalny zakres temperatur,
 • Maksymalne ciśnienie robocze,
 • Przepływ powietrza,
 • Średnica przepływu,
 • Materiał wykonania,
 • Rodzaj gwintu i średnica złączy.

W ofercie sklepu internetowego Pneumatig dostępne są różnorodne typy szybkozłączek pneumatycznych spełniających wysokie normy jakości. Dokładamy wszelkich starań, aby zaoferować klientom możliwie jak najszerszy wybór, który zagwarantuje pełną swobodę w projektowaniu zaawansowanych układów pneumatycznych, jak również w prostym zastosowaniu złączek do łączenia przewodów, kompresorów oraz odbiorników.

Jak wybrać wysokojakościowe szybkozłącza pneumatyczne?

Wiemy już, jak odpowiedzialne zadanie w układach pneumatycznych pełnią typy szybkozłączek pneumatycznych. W związku z tym, wybór złączy powinien być poprzedzony dokładnymi oględzinami układów, do których poszukujemy złącza. Należy uwzględnić rodzaj gwintów, średnicę, a także konkretne zastosowanie wybranych urządzeń, przewodów oraz odbiorników. Dużym plusem jest to, że producenci poszczególnych elementów pneumatycznych często dostarczają swoim klientom szczegółową specyfikację, na podstawie której można dobrać właściwe złącza.

Przy zakupie należy się zatem kierować wyżej wymienionymi czynnikami, a zatem zwrócić uwagę nie tylko parametry pracy, ale również szybkozłączka pneumatyczna wymiary oraz sposób montażu. Często wyznacznikiem odpowiedniej szybkozłączki jest także konkretne zastosowanie. Produkty dostępne w ofercie sklepu internetowego Pneumatig zostały szczegółowo i dokładnie opisane, tak, aby umożliwić wszystkim klientom wybór kompatybilnych i pasujących złączy. Posiadamy różne typy szybkozłączek pneumatycznych, a także akcesoria niezbędne do prawidłowej eksploatacji.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.1 / 5. Ilość głosów: 16

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x