Czym jest układ pneumatyczny?

Być może nie wiesz o tym, ale pneumatyka jest wszechobecna w naszym życiu i najprawdopodobniej napotkasz ją lub napotkałeś w takiej czy innej formie w miarę jak  się poruszasz w codziennym  życiu.

Jest w transporcie publicznym, na ulicy, wewnątrz budynków, i  w różnego rodzaju maszynach, które sprawiają, że produkty, które konsumujesz każdego dnia są częścią pracy wykonanej dzięki pneumatyce.

Pneumatyka jest prawie wszędzie obecna,ale niekoniecznie zdajemy sobie sprawę z jej istnienia.

A jeśli nie wiesz, czym jest, to po prostu będzie się mieszać w tle z wszystkim innym. Czym więc dokładnie jest pneumatyka?

Co oznacza pneumatyka?


Pneumatyka jest formą inżynierii, która wykorzystuje sprężone powietrze lub gazy w procesach produkcji do wytwarzania elementów części maszyn jak i obsługi samych maszyn w procesie produkcyjnym.

czym jest uklad pneumatyczny

Kiedy spoglądasz w domu na używany właśnie ekspres do kawy, na ulicy młot pneumatyczny,kiedy używasz hamulca będąc kierowcą samochodu ciężarowego,czy pasażerem autobusu , to w pewnym kształcie i formie już spotykasz się z wykorzystaniem pneumatyki.

Większość maszyn będących częścią parku maszynowego obecnie wykorzystuje pneumatykę jako podstawowy element napędu i działania , np.wspomniany wyżej młot pneumatyczny, który wykorzystuje pneumatykę do napędu mechanizmów kruszących powierzchnię ziemi.

Czym zatem jest system oparty na pneumatyce?


Istnieje wiele sposobów, w jaki pneumatyka może być użyta do wykonania jakiejś funkcji, ale w skrócie, steruje przepływem sprężonego powietrza, aby umożliwić działanie czegoś w określony sposób.

System pneumatyczny może współpracować z zaworami,cylindrami,pompami,czy narzędziami które pobierają sprężone powietrze np.ze zbiornika, do którego powietrze jest doprowadzane. Następnie wykorzystuje to powietrze do wykonania funkcji narzędzi lub maszyn w określony sposób.

Podstawowym celem pneumatyki jest wykorzystanie sprężonego powietrza do wykonania pracy  z użyciem siły.

Aby system pneumatyczny wykorzystywał dwie podstawowe cechy,do zamierzonych zadań,potrzebny będzie regulator i siłownik.

Siłownik jest tym, co powoduje zamianę sprężonego powietrza na siłę i może być obsługiwany przez coś tak prostego jak zawór ręczny zwany dźwignia.

układ pneumatyczny

Podstawową funkcją regulatora jest ustalenie wartości ciśnienia w dystrybucji sprężonego powietrza i umożliwienie rozprowadzania medium w całym systemie.

Gdzie stosuje się pneumatykę?


Pneumatyka znajduje się w większości maszyn i jest stosowana w różnych branżach, takich jak przemysł spożywczy,farmaceutyczny,stoczniowy motoryzacja, budownictwo,itd.

Pneumatyka jest używana wszędzie wokół ciebie i wystarczy choćby przejść się ulicą miasta, nie napotykając jej w jakiś sposób.

Automatyczne drzwi autobusu miejskiego wykorzystują pneumatykę do ich otwierania i zamykania za pomocą jednego przycisku.Charakterystyczny dźwięk upustu sprężonego medium do atmosfery sprawi, że następnym razem, gdy go usłyszysz zdasz sobie może sprawę z istnienia systemów pneumatycznych w naszym miejskim życiu.

Czy kiedykolwiek słyszeliście Państwo, jak duży pojazd wydaje głośny dźwięk syknięcia , gdy hamuje, jak gdyby powietrze było uwalniane? To dźwięk hamulców pneumatycznych, które pozwalają zatrzymać te ciężkie maszyny, ponieważ wymagają one stosowana hamulców ze wspomaganiem pneumatycznym ze względu na ich wagę.

Czy wcześniej korzystaliście Państwo z pompki rowerowej? Jest to również zastosowanie pneumatyki, gdy powietrze jest zasysane i sprężane przez tłoczek i transportowane do opony.

To tylko niektóre z wielu urządzeń i maszyn, które wykorzystują pneumatykę do wykonywania swoich funkcji i można dosłownie być otoczonym przez tak wiele więcej.

Wiele urządzeń może wykorzystywać pneumatykę do wykonywania swoich zamierzonych funkcji i byłoby prawie niemożliwe, abyś  w swoim życiu czegoś, co działa na zasadzie użycia pneumatyki nie spotkał.

Zalety

Efektywność energetyczna
Sprężony gaz może być niezwykle energooszczędny, ponieważ zasoby potrzebne do wykonania pewnych zadań mogą być w niektórych przypadkach bardzo minimalne. Nawet w porównaniu z kolejnym najbardziej prawdopodobnym elementem wykorzystywanym jako operator, jakim jest energia elektryczna, w większości przypadków można udowodnić, że sprężony gaz jest znacznie bardziej energooszczędny.

pneumatyka

Długa żywotność.
Ilość sprężonego gazu potrzebna do obsługi niektórych urządzeń i maszyn może być również niezwykle długotrwała. Doskonałym tego przykładem są wyżej wspomniane drzwi, w miejskim autobusie,tramwaju czy pociągu i mogą one być eksploatowane przez bardzo długi okres czasu w tysiącach cyklach bez konieczności serwisowania

Minimalna konserwacja
Podczas gdy systemy pneumatyczne mogą być dla laika dość skomplikowane w montażu, to po uruchomieniu mogą nie wymagać konserwacji przez dłuższy okres czasu. Niektóre systemy mogą być przykładem „włącz i zapomnij”, podczas gdy inne będą co jakiś czas wymagały kontroli.

Wady

Dźwięk

Niektóre systemy pneumatyczne mogą być dość hałaśliwe z powodu wywieranej siły.Wszelkie stuki ,cykle pracy podczas produkcyjnego czasu mogą być uciążliwe.Natężenie ruchu miejskiego,cały zgiełk komunikacji miejskiej daje się we znaki gdy wkoło słychać dźwięk upuszczonego powietrza z hamulców czy mechanizmów otwierania i zamykania drzwi i sam w sobie jest wystarczający, aby przerwać pociąg myśli i sprawić, że zwrócisz na to uwagę.

system pneumatyczny

Potencjalny wyciek
Sprężone powietrze musi być przechowywane w pustej przestrzeni, która została odpowiednio uszczelniona, aby zapobiec potencjalnym wyciekom. Gaz jest trudniejszy do uszczelnienia i zlokalizowania nieszczelności z powodu swojej lotności a samo ciśnienie, z jakim muszą sobie radzić niektóre odbiorniki, może być zbyt wysokie, a jeśli instalacja jest źle wykonana bądź źle zaprojektowana,może nie wytrzymać prób szczelności,pomimo że są uszczelnione.

Kondensacja
Systemy pneumatyczne nie mogą pracować z wodą, a gromadzenie się wilgoci podczas wychładzania sprężonego powietrza w zbiornikach może utrudnić ich działanie. Będzie to mieć wpływ na  sposób utrzymania jakości i poziomu smarowania w niektórych systemach.

Przyszłość pneumatyki
Pneumatyka istnieje w przemyśle już od jakiegoś czasu i będzie istnieć przez bardzo długi czas. Dzięki swojej efektywności energetycznej, długieżywotności i minimalnej potrzebie konserwacji, pozostanie na pewno popularnym wyborem,dla maszyn produkcyjnych,urządzeń i wszelkich narzędzi warsztatowych.Dziś samochody, górnictwo, przemysł wydobywczy, poligraficzny stoczniowy,spozywczy czy tekstylny – wykorzystuje systemy pneumatyczne i trudno je w jakimkolwiek momencie wycofać.

Pneumatyka jest siłą napędową wielu dziedzin, z którymi na tym świecie mamy kontakt i może się okazać, że wpływa na coś, co masz lub używasz regularnie, nawet jeśli nie masz wiedzy pneumatycznej jako takiej.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 3

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

3 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x