Narzędzia stolarskie

Stolarstwo

Stolarstwo jest niewątpliwie jedną z branż w której używa się bardzo różnorodnych narzędzi i maszyn. W zależności od fazy obróbki drewna, jego właściwości fizycznych, przeznaczenia końcowego produktu, czy mocowanych elementów dodatkowych niezbędne okażą się rozmaite narzędzia (nie wspominam o stacjonarnych maszynach). Co więcej, niezależnie od tego czy to będą szlifierki, wiertarki, wkrętarki, pilarki, frezarki, strugarki, wyrzynarki itd, to jeszcze każde z nich występuje w różnych wersjach i odmianach, jest ich tak dużo, że naprawdę trudno wymienić wszystkie. W tym artykule przedstawię jedynie wybrane narzędzia z naszej oferty które sprawdzą się w warsztatach stolarskich.

Narzędzia stolarskie

Nie wspomniałem o najważniejszym podziale – narzędzia stosowane w stolarstwie przede wszystkim można podzielić na elektryczne i pneumatyczne. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Narzędzia pneumatyczne są lżejsze, a przy tym bardziej wytrzymałe, co czyni je idealnym rozwiązaniem do pracy ciągłej, z drugiej jednak strony niezbędna staje się sprężarka, a z nią cała instalacja pneumatyczna (rury, przewody, filtry, reduktory, smarownice, czy osuszacze), co znacząco zawyża koszty. Narzędzia elektryczne są z tej perspektywy na pewno dużo tańszym rozwiązaniem. Ich inne zalety i wady ujawniają się w poszczególnych grupach narzędzi.

Zszywacze pneumatyczne

Zszywacze to niewątpliwie jedno z narzędzi nieodzownych w każdym warsztacie stolarskim – niezbędne do łączenia różnorodnych elementów drewnianych, od najprostszych typu różnego rodzaju ramek, czy niewielkich skrzynek, aż po rozmaite meble (szafki i szafy), czy szkielety różnych konstrukcji. Z tej grupy narzędzi, do prac stolarskich mogę szczególnie polecić dwa modele profesjonalnych zszywaczy:

Zszywacz pneumatyczny Sumake 90/40
Zszywacz pneumatyczny Sumake 90/40, zamiennik Bea 90/40 i Senco L
Zszywacz Pneumatyczny Sumake 92/40
Zszywacz Pneumatyczny Sumake 92/40, zamiennik Bea 92/38-151

Są dwie zasadnicze różnice pomiędzy tymi modelami, po pierwsze pojemność magazynka, zszywacz 90/40 pomieści 200 zszywek, 92/40 160 zszywek, a po drugie szerokość korony zszywki (odstęp pomiędzy nóżkami zszywki) – odpowiednio 5,8 i 8,7 mm (wybór to już kwestia indywidualnego zapotrzebowania). Cechy wspólne to już same zalety – względnie niewielka waga (2,1 kg), lekka i solidna obudowa z odlewanego ciśnieniowo stopu aluminium, ergonomiczny projekt (może być z powodzeniem używana w trybie ciągłym, bez nadmiernego zmęczenia operatora), oraz niewielkie zużycie powietrza. Oba zszywacze z powodzeniem można stosować do montażu mebli i szafek (w tym pleców mebli), składania drewnianych kratownic, pakowania, zabezpieczania i przygotowania montażu drzwi i izolacji, produkcji szuflad, paneli i listew (aluminiowych i winylowych).

Wiertarko – wkrętarki

Kolejną grupą narzędzi, której przydatność i to nie tylko w warsztacie stolarskim, jest nie do przecenienia są wiertarki i wkrętarki pneumatyczne. W naszej ofercie znajdziecie oczywiście i jedne i drugie, a także, co może być interesującym rozwiązaniem, modele łączące wkrętarkę, wiertarkę, a dodatkowo także gwinciarkę w jednym narzędziu pneumatycznym, co znacząco przyspiesza prace w trakcie np. mocowania okuć, czy wiercenie otworów na śruby.

Na szczególną uwagę, spośród tej grupy narzędzi, zasługują zwłaszcza profesjonalne modele z serii HCD (pistoletowe) i HD (proste). Ich wspólną cechą jest kompozytowa obudowa oraz niewielka waga (opatentowana rozwiązania pozwoliło na redukcję wagi od 25% do 44% w porównaniu do innych marek), co czyni te narzędzia idealnym rozwiązaniem do pracy wielozmianowej. Co więcej SUMAKE zastosowało w tych wkrętarko-wiertarko-gwinciarkach opatentowane rozwiązanie minimalizujące ilość wibracji (w wybranych modelach tylko 1,7 m/s2), oraz specjalny silnik MCL (patent nr. 151110) zwiększający moc urządzenia, oraz osiągalny moment obrotowy. Poniżej przedstawiam porównanie parametrów technicznych wybranych modeli (przewód zasilający dla wszystkich to 8 mm, zużycie powietrza 550 l/min).

Porównanie wybranych modeli wkrętarko-wiertarko-gwinciarek
Model Uchwyt samozaciskowy Rozmiar śrub Zakres momentu Prędkość bez obciążenia Waga Poziom hałasu Wibracje
HCD48 10 mm M3 – M6 1,0 – 6,0 Nm 1700 obr./min 1,01 kg 76 dB 2 m/s2
HD48 10 mm M3 – M6 0,6 – 6,0 Nm 1700 obr./min 1,02 kg 74 dB 1,7 m/s2
HD58 10 mm M3 – M7 0,6 – 9,0 Nm 750 obr./min 1,02 kg 74 dB 1,7 m/s2
Wkrętarko wiertarko gwiniciarka HD48
Wkrętarko wiertarko gwiniciarka HD48 / HD58

W porównaniu do elektrycznych odpowiedników wkrętarko-wiertarki pneumatyczne są lżejsze o prawie 40% przy zachowaniu wysokiej prędkości obrotowej. W większości wypadków ustępują im maksymalnym momentem obrotowym – tutaj max do 9Nm wiertarko-wkrętarki elektryczne osiągają nawet do 26Nm i więcej, ale to kwestia zapotrzebowania. Nie trzeba dodawać, że narzędzia pneumatyczne są generalnie bardziej energooszczędne (przy poprawnej instalacji pneumatycznej).

Szlifierki pneumatyczne

Szlifierki, to w pracy stolarza kolejne nieodzowne narzędzie, z tym, że w tym przypadku, z uwagi na dużą ilość kurzu i wiórów, szczególnie istotny jest wybór modelu z systemem odsysania pyłu. Samych rodzajów szlifierek jest wyjątkowo dużo, nawet pomijając duże szlifierki stacjonarne to i tak zostają szlifierki taśmowe, kątowe, mimośrodowe, czy orbitalne. Do prac stolarskich jednakże polecam model OSG-60-HE z serii profesjonalnych narzędzi pneumatycznych. Szerzej o budowie tego modelu pisałem w artykule o szlifierkach profesjonalnych Sumake, dodam tylko, że posiadają one specjalną próżniową osłonę przeciwpyłową, oraz dodatkowe uszczelnienia chroniące silnik, co wydłuża czas życia narzędzia.

Pistolety do przedmuchu

Jak już jesteśmy przy pyłach i wiórach. Każdy zakład stolarski korzystający z pneumatyki powinien mieć na podorędziu to niezwykle przydatne narzędzie jakim jest pistolet do przedmuchu. Sprężone powietrze bardzo skutecznie (i niezwykle szybko) pomoże wysprzątać miejsce pracy i oczyści wióry, trociny i pyły zalegające w trudno dostępnych miejscach. W naszej ofercie znajdziesz zarówno pistolety z krótką jak i długą dyszą.

Pistolety lakiernicze

Bardzo często (choć nie zawsze) w pracy stolarza, ostatnią fazą jest lakierowanie, czy malowanie końcowego produktu. Sumake ma swojej ofercie kilka bardzo interesujących aparatów natryskowych (różniących się między innymi sposobem podawania farby, czy rozmiarem dysz) z których na szczególną uwagę zasługuje model SS-1303LG.

Te pistolety nadają się do wszystkich rodzajów farb – wodnych, olejnych, rzadkich i gęstych – można stosować różnego rodzaju substancje. Jedyny warunek to aby substancja której używamy nie była zbyt lepka – musi spływać równomiernie po brzegach kubka (może powoli, grunt, aby spływała równomiernie).

Pistolet lakierniczy ss-1303lg LVLP
Pistolet lakierniczy ss-1303lg LVLP

Technologia LVLP (Low Volume Low Pressure) pozwala na uzyskanie standardowej wydajności przy bardzo niewielkim ciśnieniu (nawet 0,7 bar na dyszy) oraz niewielkim zużyciu powietrza (85 l/min). Ta konstrukcja pozwala także na znaczące zmniejszenie strat wynikających z pylenia farby. Nierdzewna dysza pozwala na stosowanie farb wodnych. Bardzo drobne rozpylenie (atomizacja) farby, osiągalna dzięki opatentowanej metodzie cyrkulacji powietrza, pozwala na osiągnięcie idealnego efektu końcowego.

Pewną zaletą pistoletu jest także jego solidność i wytrzymałość, cały pistolet lakierniczy (wraz z kubkiem) jest wykonany z aluminium, a poszczególne elementy ze stali nierdzewnej. Mimo tego pistolet jest wciąż relatywnie lekki (0,7 kg), a ergonomiczny uchwyt pozwala na wygodną pracę.

Zakończenie

To oczywiście nie wszystkie narzędzia pneumatyczne które mogą znaleźć zastosowanie w warsztacie stolarskim z pewnością jest ich wiele więcej, zwłaszcza jeśli chodzi o różne modele np. szlifierek. Pełną ofertę możecie znaleźć na naszych sklepach internetowych – sklep pneumatyka, czy sklep narzędzia pneumatyczne Sumake.
Dla stolarzy nasi handlowcy przygotowali specjalną ofertę promocyjną.
Zachęcam do zadawania pytań w komentarzach.

Za pomoc, oraz krytyczne uwagi odnośnie artykułu dziękuję użytkownikom forum stolarskiego.

Błażej Dutkiewicz
Specjalista narzędzi pneumatycznych Sumake

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
dejff
dejff
13 years ago

Artykuł sponsorowany artykuł sponsorowany – rozmowa kontrolowana !

Tomasz
3 years ago

W warsztatach, zakładach stolarskich, czy też podczas remontów domowych niezbędne jest posiadanie specjalnych urządzeń do różnego rodzaju prac budowlanych. Podstawowa obróbka materiałów to zadanie dla maszyn obrabiających, ale wykończeniem zajmuje się zazwyczaj szlifierka.

0
Would love your thoughts, please comment.x