Niezbędne akcesoria do kompresora

Zanim wybierzemy swój pierwszy kompresor do garażu, warsztatu,czy zakładu produkcyjnego,dobrze jest zapoznać się ogólnie z wiedzą, jakie istnieją rodzaje kompresorów na rynku. Do wciąż najbardziej popularnych z pewnością należą kompresory tłokowe (olejowe i bezolejowe), kompresory śrubowe,kompresory łopatkowe oraz kompresory spiralne. Mając już kompresor,powoli rośnie nasze morze potrzeb.

Nie wystarczy jedynie samo urządzenie by zaspokoić nasze potrzeby. Chcąc korzystać z urządzenia potrzebne będą nie tylko narzędzia pneumatyczne,ale szereg złączy i akcesoriów.

Wszystkie elementy dzięki rozwiniętemu rynkowi w kraju i na świecie spokojnie pozwolą na rozbudowę od podstaw instalacji w każdych warunkach. Zanim zdecydujemy się na zakup akcesoriów i samego urządzenia musimy odpowiedzieć sobie na jedno bardzo, ale to bardzo ważne pytanie: do czego będziemy chcieć wykorzystywać nasze sprężone powietrze?

Odpowiedzi może być kilka: od prostego przedmuchiwania, napędzania,zasilania narzędzi pneumatycznych, lakierowanie,piaskowania,tynkowania czy zasilanie maszyn w cyklu produkcyjnym. Określając co potrzebujemy, możemy wstępnie określić swoje zapotrzebowanie na sprężone powietrze oraz określić jego jakość. Jeśli mamy już te dane możemy dobrać sprężarkę, system uzdatniania i niezbędne akcesoria.

Jaki typ instalacji pneumatycznej?

Skoro sprężarkę już mamy,planujemy rozprowadzenie sprężonego powietrza. Możemy to planować przy udziale i wykorzystaniu przewodów kalibrowanych,zbrojonych, za pomocą rur stałych np.termozgrzewalnych (coprax),czy droższych aluminiowych (transair,airnet). Wszystko zależy od naszej kreatywności i możliwości finansowych.
I o ile w warunkach domowych,garażowych,możemy sobie pozwolić na pewną dowolność,elastyczność przy budowaniu instalacji,tak już w przypadku warsztatu,a w zakładzie produkcyjnych pewne tzw.proste rozwiązania będą niedopuszczalne.

I nie chodzi tu o fakt że coś nie będzie działało,bo będzie,ale głównie o szczelność i awaryjność co w głównej mierze ostatecznie uszczupli nasz portfel. Zawracam uwagę na fakt że powietrze,choć nieograniczone w dostawie,jest najdroższym z medium.

Dobierając elementy potrzebne nam do rozprowadzenia,powinniśmy także określić jaka ma być jakość tego powietrza. Nie wystarczy sam przewód i kompresor,chyba że będziemy z niego korzystać jedynie do przedmuchu czy pompowania kół,a może latem baseniku czy piłki. Chociaż i tu bym dyskutował czy nie lepiej jest używać powietrza technologicznie czystego i wolnego od agresywnego kondensatu. Ale pozostawiam to do wolnego wyboru.

Filtrowanie sprężonego powietrza

W przypadku warsztatu i ciągu produkcyjnego sprawa już się nieco komplikuje.A to za sprawą samych maszyn i urządzeń które jakby nie było,mają być zasilane sprężonym powietrzem. Stajemy w oko w oko z problemem filtrowania sprężonego powietrza i separowania kondensatu.

Filtry sieciowe to elementy całego,z reguły bardzo złożonego ciągu technologicznego. Stanowią elementy,które prawidłowo dobrane,nie dławią przepływu,a poprzez cyklonowy ruch wewnątrz swojej komory separują sprężone powietrze od drobin wody i oleju po cząstki stałe.

uzdatnianie powietrza

Rodzaje filtrów można podzielić na wstępne,to te najczęściej podpinane do małych kompresorów przez niektórych producentów i te występujące w najprostszych układach dystrybucji w małych warsztatach(więcej na ten temat tutaj). Pozwalają na pracę czystym technicznie medium prostym narzędziom bez szkody dla nich samych.Ich dokładność określa się dokładnością równą od 40 do 5 um.

Filtry dokładne,to drugi stopień filtracji o dużo mniejszych ziarnach,porach wkładu.Dokładność wkładu w tym produktach może być np.od 3 do 0,3um.

Filtry końcowe,filtr który we współpracy z dwoma wcześniejszymi pozwoli nam uzyskać jakość w granicach nawet 99% skuteczności,co pozwala nam już spokojnie wykonywać prace np.lakiernicze. Przyjmując oczywiście że produkt został prawidłowo dobrany(przepustowość),i zamontowany jest jak najdalej od źródła wytwarzania sprężonego powietrza. Chodzi głównie o to,by medium miało czas na wychłodzenie się zanim trafi do pierwszej skorupy filtra.

Bo jak wiadomo ciepłe powietrze nie zawiera skondensowanej wilgoci,a samo filtrowanie z elementów stałych to za mało. Niezawodność filtrowania sprężonego powietrza ma zatem kluczowe znaczenie w walce z wilgocią i problemami spowodowanymi przez zanieczyszczenia przedostające się do instalacji.

Zanieczyszczenia w postaci brudu, oleju i wody mogą prowadzić i często prowadzą do:

  • powstawania osadu w rurach i korozji w zbiornikach ciśnieniowych
  • uszkodzenia maszyn i urządzeń produkcyjnych
  • uszkodzenia mechanizmów pneumatycznych, narzędzi pneumatycznych
  • szybszej wymiany środka osuszającego w osuszaczach adsorpcyjnych
  • zepsucia produktu.

Dlatego warto mieć filtr,czy filtry by dbać o swoje pieniądze ,czas i spokój.

Przewody pneumatyczne do warsztatu

Przewody elastyczne ,spiralne gładkie lub zbrojone dwuwarstwowe w oplocie nylonowym służyć nam będą do bezpiecznego zasilania maszyn i urządzeń końcowych.

jaki kompresor do warsztatu

Przewody te dobieramy długością i średnicą pod określony profil uzytkowania.I tak dla zwykłego odmuchiwania możemy używać średnic np.6mm,to dla napędzania niektórych narzędzi minimum 8 mm.Oczywiście zachowując kryteria wytrzymałości cisnieniowej.

Przewody popularne w warsztatach to tzw.ogonki czy jak potocznie nazywane przez wielu użytkowników spiralki.
Są to przewody zaprawione i gotowe do pracy typu “plug and play”. Można je podzielić na średnice i długości z czego 3/4 podanej ogólnej długości odcinka tworzy długość tzw.roboczą, oraz na rodzaje materiału z jakiego zostały wykonane.

Tańszy marketowy poliamid nigdy nie będzie tak trwały jak poliuretan! Przewody powinny być zakute,zaprawione w uniwersalne złącza które pozwolą nam na swobodne podłączenie każdego z narzędzi.
Najpopularniejszymi narzędziami w każdym warsztacie z reguły są pistolety do pompowania,rozdmuchiwania,czy pneumatyczne klucze do odkręcania śrub. W przypadku hal,produkcyjnych stają się wszelkiego rodzaju wkrętarki,szlifierki czy wiertarki.

Szeroki wachlarz ofert na rynku sprawi że każdy użytkownik kompresora znajdzie coś dla siebie,choćby zestaw hobby,ale i taki cieszyć może wielu.

Serwis kompresora – czy to konieczne?

Kompresor w miejscu pracy to urządzenie o którym pamiętać powinniśmy także w zakresie obsługi serwisowej.
Niestety,ale wciąż pokutuje przekonanie że cokolwiek by się nie stało,załatwimy to od ręki. Otóż,niekoniecznie.

O ile uda się nam wymienić olej,filtr powietrza ,czy pas klinowy(jeśli występuje),to w przypadku większej awarii,niejednokrotnie potrzebny będzie serwis,czy choćby jego pomoc i doradztwo.

Niezbędne akcesoria do kompresora

Do zabezpieczenia pracy kompresora przed ew.awaryjnym postojem,powinno wystarczyć stałe posiadanie najbardziej awaryjnych elementów jako tzw.zapas.Do takiego zapasu zaliczamy z reguły filtry ssące,olejowe,wszelkie separatory,pasy klinowe i bezwględnie olej na dolewki,czy całkowitą wymianę.
Niewielki koszt takiego zabezpieczenia przełoży się na wyeliminowanie strat wynikających z postoju,gdy trzeba tracić czas na szukanie oryginałów czy zamienników,o ile dopuszcza to producent.

Na koniec uwaga mała choć bardzo istotna. W przypadku używania kompresora wymagane będzie trzymanie w swoich archiwach dokumentów urządzenia. Jest to szalenie ważne w przypadku awarii,(karta gwarancyjna),kontroli UDT itd.(dtr urządzenia, paszport zbiornika).

W przypadku utraty dokumentów,odtworzenie niejednokrotnie wiąże się ze sporym wydatkiem i nerwami,a przy zakupie w nieautoryzowanych punktach,niejednokrotnie odtworzenie takie będzie niemożliwe.

Dodam jeszcze że kompresor,obojętnie mały czy duży,nie powinien być poddawany przeróbkom,modyfikacjom czy zmianom jego charakterystyki pracy.Dotyczy to głównie zmian nastawy poprzez zwiększanie maksymalnego cisnienia.

Dzieje się tak gdy np.słabną narzędzia.One z reguły są zabrudzone,więc jak wyżej już pisałem,warto zainwestować w filtr naolejacz jako taki.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

3 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x