Kilka słów o uzdatnianiu powietrza

Pneumatyczne sterowanie ruchem

Sterowanie siłownikami, silnikami pneumatycznymi, maszynami za pomocą sprężonego powietrza – technologia, która okazała się wytrzymać test czasu i używana jest we wszystkich gałęziach przemysłu do dnia dzisiejszego.

Aplikacje pneumatyczne znajdują zastosowanie w większości fabryk na całym świecie a ich wymagania eksploatacyjne oraz parametry mogą się znacznie różnić w zależności od zastosowania.

Inżynierowie projektując lub rozbudowując systemy pneumatyczne skupiają się na takich rzeczach jak funkcja systemu, ich wielkość, pobór mocy, pojemność oraz ilość powietrza jakie będą nam w stanie dostarczyć.

uzdatnianie powietrza

Niezależnie od tego do czego będą one zastosowane odpowiednie przygotowanie powietrza jest koniecznością.

Filtracja powietrza

Pierwszym krokiem w budowie wydajnego systemu pneumatycznego to odfiltrowanie zanieczyszczeń, które zakłócają pracę oraz skracają żywotność systemu co niesie za sobą koszty.

Usuwanie ciekłej wody nie usuwa pary wodnej z powietrza. Aby to zrobić potrzebujemy osuszacza powietrza. Są trzy typy osuszaczy; osuszacz adsorpcyjny regenerowany na zimno, ziębniczy oraz membranowy, różnią się od siebie możliwościami suszenia oraz kosztami jakie ze sobą wiążą.stacja uzdatniania powietrza

Więcej na temat osuszaczy pneumatycznych znajdziesz na naszej stronie internetowej. Należy pamiętać, że osuszacze będą narażone jeżeli dostanie się do nich ciekła woda, olej lub jakakolwiek emulsja, tak więc powinny być zawsze stosowane w parze z filtrami oraz chłodnicami powietrza.

Większość standardowych filtrów powietrza usuwa grube cząstki o wielkości 40 mikrometrów. Filtracja drobnych cząstek ( od 10 do 25 um ) jest wymagana dla szybkich narzędzi pneumatycznych zaś filtracja poniżej 10 mikrometrów jest niezbędna dla łożysk powietrznych i miniaturowych silników pneumatycznych.

Do zadań takich jak malowanie natryskowe, powietrze dla płetwonurków, powietrze do zastosowań spożywczych wymagane jest, aby filtr usuwał cząstki poniżej 1 um. 

Generalnie nie zaleca się zapewniania dokładniejszej filtracji niż jest to konieczne, ponieważ filtry szybciej pochłaniają brud i zatykają się szybciej. W razie potrzeby zalecamy używać standardowych filtrów powietrza jako filtrów wstępnych, aby zapobiec dostawaniu się dużych cząsteczek do elementów o wysokiej wydajności.

instalacja pneumatyczne airnetAerozole – małe cząsteczki pomiędzy 0,01 um a 1 um – mogą być usuwane tylko przez filtry koalescencyjne. Są one zwykle oceniane przez ilość powietrza jakie mogą przetwarzać na danym poziomie czystości, normalnie maksymalną pozostałą ilość oleju w wysokości 0,01 ppm w powietrzu wylotowym. Przepływ, który to przekracza nie tylko zwiększy spadek ciśnienia w urządzeniu ( co prowadzi do zwiększonych kosztów energii ) ale również pozostała zawartość oleju w instalacji wzrośnie. 

Gdy wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte, możemy wówczas określić stopień czystości powietrza dla każdej maszyny lub ich części. Używanie poprawnego filtra w odpowiednim miejscu pozwoli nam zminimalizować koszty energetyczne i konserwacyjne. Zawsze określaj objętość powietrza na każdym etapie instalacji, aby zapobiec niewłaściwym umiejscowieniu filtrów, ponieważ źle dobrany filtr jest częstą przyczyną wysokich kosztów energii.

CDN.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Solis
Solis
8 years ago

Bardzo przydatne urządzenie dlatego warto zapewniać odpowiednie serwisowanie.

0
Would love your thoughts, please comment.x