Bifacial – czyli panele produkujące prąd po obu stronach

Jesteśmy świadkami rozkwitu branży fotowoltaicznej. Tania energia solarna jest doskonałą alternatywą dla wciąż drożejącej energii elektrycznej produkowanej z gazu czy węgla – dlatego w najbliższym czasie jeszcze więcej firm i gospodarstw domowych zdecyduje się na korzystanie z jej dobrodziejstw. Sytuacja ta sprawia, że producenci prześcigają się we wdrażaniu nowych technologii do oferowanych urządzeń – panele PV stają się wydajniejsze, mniej awaryjne, lżejsze a od całkiem niedawna mogą pobierać prąd obiema stronami. Jak to możliwe? Wszystko dzięki technologii bifacial!

Panele mono-facial a bifacial

Panele jednostronne to tak zwane panele monofacial (lub mono-facial – obie formy są poprawne). Tego typu ogniwa PV posiadają tylko jedną stronę aktywną – oznacza to, że promienie słoneczne są absorbowane tylko przez powierzchnię jednej strony modułu (tak zwaną warstwę aktywną). Panele dwustronne posiadają dwie strony aktywne i sprzedawane są pod nazwą moduły PV bifacial.

Panele bifacial osiągają wydajność o około 25% wyższą od wydajności paneli jednostronnych w punkcie szczytowym. Średnia wydajność paneli bifacial jest o 10 do 15% wyższa od wydajności modułów monofacial. No tak, ale skoro jest to panel dwustronny to czy wydajność nie powinna być dwa razy wyższa od tej, którą osiąga panel jednostronny? Odpowiedź brzmi nie – nie możemy przecież zapominać o układzie modułów na profilu montażowym oraz o ich odpowiednim kącie nachylenia. Wierzchnia strona aktywna modułu PV będzie zawsze efektywniej absorbowała promienie słoneczne niż warstwa aktywna znajdująca się na spodzie panelu.

Czy warto kupować moduły bifacial?

Naszym zdaniem warto – różnica w cenie pomiędzy panelami PV jednostronnymi a dwustronnymi jest niewielka. Różnice w wydajności może nie są powalające – jednak zdecydowanie odczuwalne, szczególnie w skali roku. Dobrze, ale przejdźmy do konkretów – jak panele bifacial i monofacial różnią się cenowo? Za przykład posłużymy się dwoma modułami PV o zbliżonej mocy i oferowanymi przez ten sam sklep z fotowoltaiką (Starbud):

  • HYUNDAI-HIE-S400VG M6 Shingled – to panel monofacial o mocy nominalnej 400 W. W sklepie Starbud moduł ten dostępny jest w cenie 736,77 zł brutto (stan na 11.05.22).
  • Znshine ZXM7-SHLDD108 – to panel bifacial o mocy nominalnej wynoszącej 405 W. Za moduł ten zapłacimy 854,85 zł brutto (stan na 11.05.22) we wspomnianym już sklepie Starbud.

Różnica w cenie pomiędzy dwoma typami paneli fotowoltaicznych wynosi kilkanaście procent – można więc uznać, że jest ona równa różnicy w wydajności pomiędzy modułami bifacial a monofacial. Oznacza to, że pieniądze klienta nie idą w tym wypadku na marne!

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x