Wkrętarki przemysłowe Sumake

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wkrętarki pneumatyczne należą do jednych z najczęściej używanych narzędzi pneumatycznych. Wydaje się wręcz, że swoją popularnością przebijają nawet znane wszystkim klucze pneumatyczne, które widujemy co najmniej dwa razy do roku w warsztacie samochodowym, a które co po niektórzy z nas posiadają nawet w domowym garażu. Z drugiej strony, jeśli chodzi o wkrętarki pneumatyczne, to mało kto posiada takową w domu. Co innego wkrętarka akumulatorowa, to wręcz obowiązek posiadać na podorędziu taki sprzęt, w końcu nigdy nie wiadomo kiedy trzeba będzie coś wykręcić czy przykręcić (jest tu dobry pomysł na uniwersalny prezent).

W takim razie gdzie znajdują się te wszystkie, rzekomo popularne, wkrętarki pneumatyczne? Otóż wkrętarki pneumatyczne stosowane są głównie w większych zakładach przemysłowych na liniach produkcyjnych. Zalety stosowania takich wkrętarek w tego typu firmach czy fabrykach są oczywiste. Tak samo jak to, że nikt w domu nie będzie taszczył ze sobą sprężarki, aby tylko wkręcić coś w kuchni, albo wykręcić w przedpokoju, tutaj oczywiście niezastąpiona będzie wkrętarka bezprzewodowa. Ale to co tu jest zaletą, staje się wadą na linii produkcyjnej, gdzie przecież nie trzeba nigdzie biegać z wkrętarką, która większość czasu spędza na jednym stanowisku a na dodatek powinna pracować non-stop. Wkrętarki akumulatorowe, owszem, mają swoje zalety, ale przecież w końcu każda bateria musi się rozładować. Niezbędne są baterie zapasowe, a jak dodamy do tego długi czas ładowania i koszt baterii, a także dużą awaryjność przy pracy w takim trybie to ogromnie może nam zwiększyć koszt inwestycji.

Zastosowanie na linii produkcyjnej wkrętarek pneumatycznych to rozwiązanie niewątpliwie najlepsze i najbardziej racjonalne. Specjalne przemysłowe modele wkrętarek mogą być stosowane do pracy ciągłej w trybie wielozmianowym i zostały zaprojektowane z myślą o ergonomii użycia. W zależności od potrzeb różne modele posiadają także różne udogodnienia – np. system push-to-start, czy shut-off. Te wszystkie zalety przemysłowych wkrętarek pneumatycznych pozytywnie wpływają na komfort pracy i zmniejszają zmęczenie operatora, a jednocześnie zwiększają ogólną efektywność.

Poniżej omawiamy kilka najbardziej interesujących rozwiązań stosowanych we przemysłowych wkrętarkach pneumatycznych Sumake.

System push start – to bardzo popularne i niezwykle przydatne rozwiązanie pozawala niezwykle precyzyjnie kontrolować moment uruchomienia narzędzia. Start odbywa się automatycznie dopiero w momencie gdy bit zostanie dociśnięty do śruby. Korzystanie ze spustu jest całkowicie zbędne. Istnieje również wariant w którym do aktywacji niezbędne jest zarówno dociśnięcie bitu jak i wciśnięcie spustu.

Sprzęgło shut off – wkrętarki wyposażone w sprzęgło typu shut off, momentalnie odcinają dopływ powietrza po osiągnięciu zadanego momentu obrotowego. Rozwiązanie rekomendowane gdy wkręcanie dokonywane jest w materiały jednolite, o stałej gęstości na całej powierzchni i do wkręcenia wymagany jest określony moment obrotowy.

Alternatywnym dla powyższego systemu jest sprzęgło “poduszkowe” (ang. cushion type). Również stosowane we wkrętarkach z regulowanym momentem obrotowym, ale w tym przypadku po osiągnięciu tego momentu następuje hamowanie. Wkrętarka zaczyna charakterystycznie terktować, a bit jeszcze powolutku dociąga wkręt – dopóki jest to możliwe.

Różne serie wkrętarek posiadają jedną, lub kilka z powyższych właściwości. Warto zwrócić na to uwagę, bo w zależności od specyfiki branży i potrzeb użytkownika niektóre z tych rozwiązań na pewno będą bardziej przydatne niż inne.

Kontynuując wątek przemysłowych wkrętarek Sumake należy koniecznie wspomnieć o innowacyjnych rozwiązaniach stosowanych w różnych seriach. Przede wszystkim opatentowany system sprzęgła krzyżowego, dzięki któremu urządzenie zachowuje niski poziom wibracji i niewielkie odchylenia momentu obrotowego (±3%), a także system kontroli krzyżowej MCL zastosowany w silnikach, który zapewnia wzrost mocy o 30% w porównaniu z klasycznymi rozwiązaniami. Wkrętarki przemysłowe cechują się również zwiększonym zakresem obsługiwanych momentów obrotowych w porównaniu z tradycyjnymi modelami.

Komfort pracy z wkrętarkami przemysłowymi jest, zwłaszcza z punktu widzenia operatora, kluczowy. Sumake tradycyjnie kładzie ogromny nacisk na ergonomię, mając świadomość, że te wkrętarki niejednokrotnie pracują 24h na dobę, w trybie wielozmianowym. W swoich narzędziach zastosowali wiele różnego rodzaju udogodnień które zwiększają wygodę i komfort pracy. Począwszy od zmniejszonej wagi narzędzia dzięki zastosowaniu specjalnych materiałów kompozytowych, poprzez niezwykle wygodny, specjalnie zaprojektowany ergonomiczny uchwyt wykonany z elastomeru termoplastycznego, materiału który słynie z wyjątkowych właściwości antypoślizgowych. Ponadto wygodny sposób regulacji momentu obrotowego, możliwość szybkiej zmiany kierunku obrotów, elastyczne podłączenie źródła powietrza, a także zmniejszony poziom wibracji.

Wraz ze zmianą technologi, pozyskiwaniu nowych patentów czy modernizacją linii produkcyjnych Sumake wprowadza nowe serie narzędzi (choć stare cały czas są produkowane). Nie inaczej wygląda sytuacja z wkrętarkami przemysłowymi. W chwili obecnej Sumake posiada w ofercie następujące serie wkrętarek przemysłowych:

Wkrętarki proste z system shut-off (wyłączane po osiągnięciu zadanego momentu obrotowego), osiągalne momenty obrotowe (w zależności od modelu) od 0,1 Nm do 24 Nm.

  • FP – aktywowane dociśnięciem bitu (push-start). Następca wkrętarek prostych z serii serii CP.
  • FL – uruchamiane dźwignią. Następca serii CL.
  • FA – wkrętarki proste kątowe, uruchamiane dźwignią. Odpowiednik serii CA.

Wkrętarki pistoletowe.

  • APPpistoletowe wkrętarki pneumatyczne wyposażone w system system push to start (uruchamianie po dociśnięciu bitu), lub alternatywnie wymaganie wciśnięcia spustu (oznaczane wtedy APPT). Spust można zablokować. Zakres momentów (w zależności od modelu) od 0,3 Nm do 28 Nm. Wyłączane w momencie osiągnięcia zadanego momentu obrotowego.
  • ABP – aktywowane tradycyjnie, wciśnięciem spustu (alternatywnie push start, kod ASP). Wyłączane po osiągnięciu zadanego momentu obrotowego. Dostępne różne konfiguracje wlotu powietrza.
  • ADPN – Model z napędem bezpośrednim, uruchamiany spustem, momenty obrotowe od 5 Nm do 13 Nm. Bez regulacji.

Wkrętarki ze sprzęgłem “poduszkowym”. Osiągają momenty obrotowe od 0,5 Nm do 13 Nm (regulowane, w zależności od modelu).

  • ACP – model push-start (odpowiednik serii wkrętarek CCP).
  • ACPN – uruchamiane wyłącznie wciśnięciem spustu.

Mam nadzieję, że powyższy artykuł rzucił nieco światła na bogatą ofertę wkrętarek przemysłowych Sumake. Oczywiście w razie jakichkolwiek pytań, lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu – z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x