Kiedy warto użyć młota pneumatycznego?

Młot pneumatyczny to przenośne urządzenie zasilane sprężonym powietrzem. Z uwagi na charakter pracy są wykorzystywane przy bardziej wymagających zadaniach, na przykład remontach nawierzchni dróg lub cięższych pracach remontowo – budowlanych. Kiedy warto użyć takiego narzędzia?

Usuwanie asfaltu i nawierzchni cementowych

Jednym z powszechnych zastosowań jest usuwanie nawierzchni bitumicznych i cementowych z jezdni i chodników. Sam proces wymaga dużego nakładu pracy z uwagi na twardość materiału, za pomocą młota pneumatycznego możemy wyciąć i skruszyć jednolitą nawierzchnię w łatwe do usunięcia części.

Obróbka ścian i powierzchni betonowych

Młota pneumatycznego można użyć do wykonywania otworów i kanałów technicznych w ścianach betonowych, podłogach i innych powierzchniach. Z uwagi na rozmiar i masę narzędzia konieczna może okazać się praca w dwuosobowym zespole, zwłaszcza przy pracy pod dużymi kątami konieczna może być pomoc w prawidłowym prowadzeniu narzędzia.

Praca z elementami metalowymi i kamiennymi

Lekki, podręczny młot pneumatyczny może być wykorzystany przy usuwaniu farby z elementów metalowych i kamiennych. Większe młoty można podłączyć do koparek lub ciągników rolniczych i stosować w przemyśle kopalnianym i odkrywkowym.

Wykonywanie otworów w kamieniu

Młot pneumatyczny jest użytecznym narzędziem do wykonywania otworów w elementach kamiennych i betonowych (np. do osadzenia zakotwiczeń zbrojeniowych, wykonania przepustu kablowego). W czasie wiercenia możliwe jest uszkodzenie wykończeń kamieniarskich.

Szybkie wiercenie w betonie

Młot pneumatyczny potrafi zarówno wiercić jak i kuć. Charakterystyka pracy pozwala na wykonywanie tysięcy obrotów na minutę z relatywnie niewielką siłą uderzenia, co pozwala łatwiej naruszyć strukturę betonu czy cegieł. W ten sposób łatwiej wykonać nawiert w porównaniu z klasycznym narzędziem.

Standardowe wiercenie w metalu i drewnie

Młot pneumatyczny posiada dźwignię zabezpieczającą zawór narzędzia tak, że może być wykorzystywany do wykonywania standardowych wierceń w powierzchniach drewnianych i metalowych. Pomimo wysokiej ceny takiego urządzenia są one raczej przeznaczone do obróbki materiałów twardych, jak beton, nawierzchnie bitumiczne czy kamień.

Istnieje wiele zalet wykorzystywania młotów pneumatycznych. Można je montować na lekkich samochodach ciężarowych, które są w stanie zapewnić odpowiednie ciśnienie sprężonego powietrza – taki montaż będzie wymagał niewielkich modyfikacji. Wysoki stosunek mocy do masy czyni je bardziej wygodnymi w ograniczonej przestrzeni w porównaniu do młotów hydraulicznych.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x