Jaki kompresor do klucza pneumatycznego jest najlepszy?

Klucz pneumatyczny jest narzędziem szeroko wykorzystywanym zarówno w profesjonalnych warsztatach (np. samochodowych), jak i przez amatorów. Umożliwia on między innymi łatwą wymianę kół w samochodach lub odkręcanie śrub, które są na tyle mocno dokręcone i zapieczone, że usunięcie ich przerasta możliwości ludzkich mięśni. Więc zadajmy sobie pytanie – Jaki kompresor do klucza pneumatycznego?

Do pracy z wykorzystaniem klucza pneumatycznego niezbędny jest odpowiednia sprężarka zasilająca to urządzenie. Jaki kompresor do klucza śrubowego należy wybrać, by układ działał najlepiej? Przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego jest to sprzęt niezbędny i gdzie klucze pneumatyczne są wykorzystywane.

Klucz pneumatyczny – zastosowanie

Klucze pneumatyczne znajdują zastosowanie przy odkręcaniu oraz dokręcaniu elementów charakteryzujących się ruchem obrotowym, np. różnego rodzaju tarcz, kół czy wałków. 

Wykorzystywane są między innymi przy wymianach kół w samochodach, znacznie je ułatwiając dzięki eliminacji konieczności ręcznego wykręcania nakrętek czy śrub, które nierzadko są zaciśnięte na tyle mocno, że ich ręczne poluźnienie staje się bardzo trudne, lub wręcz niemożliwe. Dzięki kluczowi pneumatycznemu wykonanie tego rodzaju czynności staje się bardzo proste i nie wymagające wysiłku. 

Jaki kompresor do klucza pneumatycznego

Klucz pneumatyczny jest świetnym narzędziem nie tylko dla osób, które posiadają samochody i chcą samodzielnie wykonywać przy nich różne prace, ale i dla wszystkich amatorów majsterkowania.

Czy kompresor 50l wystarczy do klucza pneumatycznego?

W zależności od wymagań pracy, kompresor 50l może nie być wystarczający dla klucza pneumatycznego. Kompresor musi dostarczyć odpowiednią ilość powietrza o odpowiedniej prędkości, aby klucz działał prawidłowo. Ważne jest również, aby wiedzieć jakie ciśnienie robocze potrzebuje klucz pneumatyczny.

Sprężarka do narzędzi pneumatycznych – dlaczego jest niezbędna?

Klucz pneumatyczny jest urządzeniem, które wyglądem przypomina niewielką wiertarkę. Medium zasilającym jest sprężone powietrze, doprowadzane przez prowadzący od kompresora przewód. Siła sprężonego powietrza zostaje przekształcona w energię mechaniczną, która umożliwia poruszanie się odpowiednio dobranej do danej pracy nasadki. 

Jaki kompresor do klucza pneumatycznego to jedno z najczęstszych pytań zadawanych przez osoby dobierające sprzęty do przydomowego warsztatu. 

Jaki dobry kompresor do klucza pneumatycznego?

Kompresory tłokowe o pojemności 60-200L, ciśnieniem roboczym 7-14bar z automatycznym włączaniem/wyłączaniem oraz filtrem powietrza byłyby odpowiednie. Dobierz pojemność i ciśnienie do potrzeb pracy.

Jaki kompresor do klucza pneumatycznego należy wybrać?

Zasilanie narzędzi pneumatycznych, w tym kluczy wymaga zastosowania odpowiednio dobranej sprężarki – jest to wręcz element kluczowy dla prawidłowej pracy całego układu, zasilanego sprężonym powietrzem. Może być to urządzenie tłokowe lub śrubowe; każdy typ sprawdzi się w instalacjach innego rodzaju. 

Sprężarki śrubowe stosuje się przede wszystkim tam, gdzie priorytetem jest utrzymanie ciągłości ruchu. Z tego powodu stosuje się je przede wszystkim w przemyśle oraz dużych wulkanizacjach, obsługujących maszyny przemysłowe czy koła ciężarówek. W mniejszych warsztatach, gdzie ciągły cykl pracy nie jest koniecznością, lepiej sprawdzą się sprężarki tłokowe. To samo dotyczy sprężarek do użytku domowego. 

Kompresor do klucza pneumatycznego – najważniejsze parametry

Decydując się na to, jaki kompresor do klucza pneumatycznego wybrać, należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak:

  • Moc silnika sprężarki – wśród modeli polecanych do kluczy pneumatycznych wynosi ona 2,2, 3, 4 lub 7,5 kW.
  • Pojemność zbiornika z powietrzem – do poprawnej pracy klucza pneumatycznego należy wybierać modele o pojemności zbiornika 100, 150, 200 lub 270 litrów. Od wielkości zbiornika zależą też wymiary oraz waga całego urządzenia. W przypadku kompresorów do kluczy pneumatycznych wynosi ona do 176 kg.
  • Wydajność efektywna – oznacza ilość powietrza na wyjściu. W poszczególnych modelach sprężarek wartość ta jest zróżnicowana. Do użytku z kluczami pneumatycznymi szczególnie poleca się stosowanie urządzeń o wydajności na poziomie 300-400 litrów na minutę.

Wybór kompresora o odpowiedniej mocy oraz dostatecznie dużym zbiorniku ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia maksymalnego momentu obrotowego na kluczu pneumatycznym, a co za tym idzie – odpowiedniej wydajności pracy. Aby zadbać o jej efektywność, specjaliści zalecają inwestowanie w kompresory dwutłokowe lub trzy tłokowe, których zbiornik będzie miał pojemność nie mniejszą niż 100 litrów. 

Sprężarki przeznaczone do pracy z kluczem pneumatycznym produkowane są w formie urządzeń jedno (MK) oraz dwustopniowych (BK). Umieszczone są na specjalnym wózku z kołami, co umożliwia łatwiejsze przenoszenie urządzenia.

Jaki kompresor do klucza pneumatycznego

Modele z serii FINI są kompresorami z napędem pasowym. Sprężarki tłokowe dedykowane kluczom pneumatycznym należą do urządzeń olejowych, w których wymagane jest smarowanie mechanizmów. Oferowane sprężarki cechują się niskimi wartościami prędkości obrotowej oraz niewielkimi wibracjami. Kompresory będące napędem klucza pneumatycznego charakteryzują się taką samą wartością maksymalnego nadciśnienia po stronie tłocznej, równą 10 bar. Poziom hałasu generowanego przez urządzenie nie przekracza poziomu 82 dB(A).

Z kolei zasilające klucz pneumatyczny, produkowane przez urządzenie sprężone powietrze musi spełniać określone wymogi w trzech parametrach:

  • ciśnienie robocze;
  • wydajność;
  • klasa czystości sprężonego powietrza.

Ciśnienie robocze

Mianem ciśnienia roboczego określa się minimalne ciśnienie, jakie zapewnia sprężarka podczas pracy. Przykładowo – sprężarka tłokowa o ciśnieniu roboczym 8 barów i maksymalnym wynoszącym 10 barów będzie napełniać zbiornik do ciśnienia 10 barów i ponownie się załączać w celu dopompowania powietrza, gdy ciśnienie spadnie poniżej 8 barów. 

Im wyższe ciśnienie maksymalne kompresora, tym wyższe jest także ich ciśnienie robocze. Dodatkowo użytkownik może zawęzić zakres roboczy na presostacie urządzenia, dopasowując go do swoich potrzeb – na przykład tak, by urządzenie załączało się ponownie przy ciśnieniu 9 barów.

Należy zadbać o to, by ciśnienie robocze sprężarki było wyższe, niż minimalne wymagane ciśnienie podłączanego do niej klucza pneumatycznego. Dodatkowo na wyjściu z kompresora lub przed kluczem należy stosować reduktor, dzięki któremu ciśnienie powietrza pozostanie stabilne. 

Wydajność

Sprężarka do klucza pneumatycznego musi dostarczać do urządzenia odpowiednią ilość powietrza pod określonym ciśnieniem w danej jednostce czasu. Ilość ta najczęściej wyrażana jest w litrach na minutę. 
Jeżeli klucz pneumatyczny lub inny sprzęt otrzymuje zbyt mało powietrza w stosunku do zużycia, ciśnienie spada, a narzędzie traci moc. To właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia wydajność kompresora.

Zobacz niezbędne akcesoria do kompresora

Jej dobór nie jest trudną sprawą. Wystarczy sprawdzić zapotrzebowanie sprzętu, do którego kompresor ma dostarczać powietrze, lub obliczyć sumaryczne zapotrzebowanie tych narzędzi, które mają pracować jednocześnie i dobrać urządzenie o mocy w przybliżeniu odpowiadającej wyliczonej wartości. Im większa wydajność, tym lepiej; jednak nie będzie błędem, jeżeli będzie ona minimalnie mniejsza od zapotrzebowania – szczególnie że użytkownik klucza raczej nie trzyma cały czas wciśniętego spustu.

Klasa czystości sprężonego powietrza

Sprężone powietrze zapewniane przez kompresory zawsze zawiera pewną ilość zanieczyszczeń. Dotyczy to nie tylko urządzeń olejowych, ale i bezolejowych – mimo, że w tych drugich jest ich mniej, nigdy nie są one całkowicie wyeliminowane. 

Z tego powodu konieczne jest stosowanie filtracji, która zapewni klasę czystości odpowiednią dla potrzeb danego użytkownika. W niektórych przypadkach wystarczy prosty filtr lub filtro-reduktor oraz naolejacz. Z kolei osoby, które korzystają tylko z klucza pneumatycznego, powinny rozważyć zainwestowanie w stację przygotowania powietrza.

Podsumowanie

Podsumowując, sprężarka przeznaczona do zasilania klucza pneumatycznego powinna cechować się wydajnością na poziomie 300-400 litrów na minutę, a jej zbiornik powinien mieścić nie mniej niż 100-150 litrów sprężonego powietrza.

Do wielu prac, szczególnie w warsztacie przydomowym, wystarczające będzie ciśnienie robocze kompresora na poziomie 6 bar, jednak mając wybór, zawsze warto zainwestować w urządzenie, którego ciśnienie robocze będzie wyższe.

Jaki kompresor do klucza pneumatycznego? Przedstawiamy nasz wybór

Doskonałym przykładem kompresora tłokowego do kluczy pneumatycznych jest model SP650 marki Pneumatig o mocy silnika wynoszącej 5,5 kW, pojemności zbiornika 270 l, wydajności 827 l/min oraz ciśnieniu maksymalnym 11 bar.

kompresor pneumatyczny

Czytaj: Jaki olej kupić do sprężarki?

Jest to stosunkowo niewielka sprężarka tłokowa olejowa, która doskonale sprawdzi się przy większości prac i zmieści się nawet w tych warsztatach, w których nie ma miejsca na zbyt rozbudowane sprzęty. Kupując kompresor, nie należy także zapominać o odpowiedniej filtracji produkowanego powietrza, szczególnie w przypadku urządzeń olejowych. 

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Ilość głosów: 7

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x