System pneumatyczny – codzienna konserwacja

W systemach pneumatycznych regularna konserwacja wszystkich komponentów jest niezwykle ważna, aby zapewnić właściwą i bezawaryjną prace takiego układu . W przypadku niewłaściwej konserwacji, mogą się zdarzać częste uszkodzenia i awarie, a to z kolei skróci żywotność urządzeń i spowoduje dodatkowe koszty.

Jak obniżyć koszty sprężonego powietrza? Więcej tutaj

Regularna konserwacja pozwoli Ci znaleźć ewentualne uszkodzenia lub nieprawidłowo działające części systemu, a także pozwoli Ci na podjęcie w odpowiednim czasie działań naprawczych.

Tak więc, firmy powinny zapewnić specjalny zespół pracowników do konserwacji systemów pneumatycznych i podjąć kroki w celu dalszego poszerzania wiedzy na temat najnowszych sposobów konserwacji.

Projektowanie układu pneumatycznego

Aby zapewnić, że działania konserwacyjne przynoszą wymagane wyniki, bardzo ważne jest, aby system pneumatyczny został zaprojektowany z odpowiednią wiedzą przez doświadczonych, profesjonalnych projektantów.

Głównym problemem każdego systemu pneumatycznego jest jego rurociąg i układ powietrzny. Dlatego projektant powinien przywiązywać odpowiednią wagę do układania sieci rurociągów i przepływu powietrza, aby zapewnić, że ryzyko awarii jest minimalne.

System pneumatyczny konserwacja

Kolejną ważną rzeczą przy projektowaniu systemu pneumatycznego jest to, że system powinien być zaprojektowany tak prosto, jak to możliwe. Im łatwiej poradzą sobie z mniejszą liczbą usterek, tym mniejsze będą ewentualne przestoje i koszty.

Również podczas konserwacji należy przeprowadzić odpowiednią kontrolę rurociągu, stacji uzdatniania czy filtrów, aby zmniejszyć ryzyko awarii. Jeżeli okaże się, że coś jest uszkodzone lub nie działa właściwie to należy podjąć odpowiednie kroki w celu naprawy lub wymiany części. Harmonogram konserwacji powinien być taki, aby uwzględniał obszary, w których często występują usterki.

Znaczenie codziennej konserwacji

Tak, w porównaniu z innymi systemami , systemy pneumatyczne są znacznie lepsze, jeśli chodzi o problemy, ale nie oznacza to, że nie wymagają konserwacji. Problemy, które pojawiają się co jakiś czas, nie są tak trudne do rozwiązania, jak w przypadku innych systemów, ale tylko wtedy, gdy są one odpowiednio konserwowane i pielęgnowane.

Systemy pneumatyczne powodują mniej problemów tylko wtedy, gdy konserwacja jest przeprowadzana codziennie. W związku z tym codzienna konserwacja ma ogromne znaczenie dla zapewnienia, że system działa w możliwie najlepszym stanie.

System pneumatyczny konserwacja

Istnieje szereg wytycznych, które mogą ułatwić codzienną konserwację systemów pneumatycznych, sprawdźmy niektóre z nich:

  • Zawsze upewnij się, że posiadasz dokładny schemat działania systemu pneumatycznego. Jeśli po instalacji zostaną wprowadzone jakiekolwiek zmiany, należy upewnić się, że są one również dokonywane w tym samym kierunku.
  • Należy zwrócić uwagę, aby zawory impulsowe systemu były zabezpieczone przed nadmiarem zanieczyszczeń, wstrząsami mechanicznymi i wodą.
  • Opisy elementów i urządzeń powinny być dokładne i dobrze widoczne.
  • Nie wiercić elementów systemu w celu wykonania nowego otworu.
  • Jeśli potrzebujesz dodatkowego otworu, przedyskutuj to z producentem, który może zaprojektować dla Ciebie system dostosowany do Twoich potrzeb.
  • Jednostka serwisowa systemu powinna być wyraźnie widoczna i łatwa w obsłudze. Jeśli to możliwe, należy również upewnić się, że jest on umieszczony wyżej niż pozostałe elementy.
  • Nie należy zwiększać ciśnienia(więcej o ciśnieniu tutaj) w stosunku do tego, co jest potrzebne i określone przez producenta.
  • W przypadku demontażu cylindrów lub zaworów, należy zadbać o ich uszczelnienie. Nawet podczas ich ponownego montażu należy upewnić się, że są one prawidłowo umieszczone.

Wyciek

Wyciek powietrza jest najbardziej powszechnym aspektem każdego systemu pneumatycznego. Jeśli nie zostanie wykryty przez długi czas, mogą wystąpić problemy takie jak zwiększone obciążenie systemu, marnotrawstwo sprężonego powietrza, zwiększone koszty konserwacji i eksploatacji bez owocnych rezultatów, a nawet ryzyko utraty jakości produkcji.

Mimo że jest to powszechny problem, który może być bardzo kosztowny, wyciek powietrza jest w rzeczywistości bardzo łatwy do wykrycia i zatrzymania.

Jest to łatwe ze względu na naturę powietrza. Ucieka przez hałas, który sprawia, że jest bardzo łatwo zauważalny w każdym systemie. Jeśli wyciek jest bardzo mały i nie wydaje żadnego dźwięku uciekającego powietrza, spróbuj zastosować roztwór wody z mydłem lub specjalny preparat do wykrywania nieszczelności.

Gdy zdarzy się nieszczelność pojawią się pęchrrzyki powietrza na elemencie gdzie uchodzi powietrze.

System pneumatyczny konserwacja

Po wykryciu nieszczelności można po prostu uszczelnić armaturę lub połączenia. Jeśli wyciek jest znaczny, możesz pomyśleć o całkowitej wymianie uszkodzonej części na nową. Na rynku dostępnych jest również wiele produktów do uszczelniania gwintów, które są specjalnie zaprojektowane do zastosowań przemysłowych, i można użyć ich do wyeliminowania wycieków.

Smarownica z regulatorem filtra (FRL)

Jeśli konserwacja jest dobrze zaplanowana i codziennie wykonywana przez konserwatora , systemy pneumatyczne działają bardzo długo.

FRL jest elementeu uzdatniania powietrza, który został zaprojektowany tak, aby zapobiec przedostawaniu się zanieczyszczeń do układu, a także aby zapewnić dostępność odpowiedniej ilości mgły olejowej w układzie przez cały czas, tak aby zmniejszyć uszkodzenia spowodowane tarciem.

Tak więc, jeśli FRL jest w dobrym stanie, cały układ pneumatyczny może działać bez zarzutu.

Podsumowanie

Nawet jeśli systemy pneumatyczne są mniej podatne na problemy, wymagają codziennej konserwacji. W przypadku poważnej awarii, osoba odpowiedzialna za konserwację powinna zlokalizować usterkę i spróbować zrozumieć naturę problemu.

Jeśli dany element można naprawić, należy to zrobić postępując zgodnie z wszystkimi wytycznymi, lub jeśli jest to coś poważnego, to część należy wymienić na nową.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x