Złączki wtykowe

Złączki wtykowe (zwane również, nie do końca poprawnie, szybkozłączkami, czy złączami typu quick) to podstawa praktycznie każdej instalacji pneumatycznej. Taki drobny element o którym się właściwie nie myśli, ale bez którego trudno się obejść. Ilekroć trzeba doprowadzić powietrze do zaworu, połączyć dwa przewody, poprowadzić obejście w instalacji, czy w innych tego typu sprawach, często najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie złącza wtykowego.

Nic dziwnego. Prostota złącz wtykowych i ich skuteczność w działaniu zadziwia każdego rozpoczynającego swoją przygodę z pneumatyką. Wystarczy lekkie wciśnięcie kawałka przewodu do otworu i już. Wąż trzyma się bardzo solidnie (kto nigdy nie próbował wyciągnąć węża z takiej złączki?) i nawet przy ciśnieniu rzędu kilku bar w normalnych warunkach nie pojawiają się wycieki powietrza. Gdy pojawia się potrzeba wyciągnięcia przewodu – nic prostszego, lekko dociskamy kołnierz złączki i już można wąż wysunąć równie łatwo jak się go wsuwało. Nie potrzeba żadnych narzędzi, żadnych kluczy, zacisków, nakrętek aby zamocować przewód. Prosto i łatwo.

Kilka uwag, o których warto pamiętać:

  • Do ucięcia przewodu należy korzystać z odpowiedniego sprzętu (najlepiej stosować obcinaczki do węży pneumatycznych), żadnych dłut, czy tępych narzędzi.
  • Ciąć należy prostopadle do powierzchni, tak aby ucięta końcówka była prosta (żadnych skosów).
  • Podczas ponownego podłączania przewodu zaleca się aby uciąć końcówkę węża (prostopadle, bez nierówności) o długości mniej więcej 10 mm.

Stosowanie się do tych rad gwarantuje solidne trwałe połączenie i (co ważne) bez żadnych wycieków.

Najbardziej podstawowe zalety wynikające ze stosowania złączy wtykowych w instalacji:

Złączki typu PL i PLL - przykład montażu
Przykład zamocowania złączek PL i PLL
  1. Dzięki temu, że uszczelnienia i mocowanie znajduje się po zewnętrznej stronie przewodu, przepływ powietrza odbywa się po obszarze określonym przez wewnętrzną średnicę węża.
  2. Natychmiastowe mocowanie i wyciąganie węża, co drastycznie obniża czas montażu.
  3. Całkowita bezobsługowość i bezawaryjność.
  4. Obniżony koszt wykonania instalacji w porównaniu ze złączkami metalowymi wymagającymi zacisków i nakrętek.
  5. Zamocowane przewody, dzięki pewnemu uchwytowi szczęk nie są podatne na wibracje.
  6. Złączki wtykowe mogą być montowane bardzo ciasno jako, że podłączenie przewodu nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi. Przestrzenie pomiędzy złączami wtykowymi można dodatkowo minimalizować wykorzystując złączki PL i PLL.

W naszej ofercie posiadamy w ciągłej sprzedaży kilkadziesiąt rodzajów złączek wtykowych. Znajdziecie u nas najbardziej popularne złączki wtykowe proste, czy kątowe, a także rozgałęźniki, kolanka, złączki łożyskowane, przedłużki, zaślepki i wiele innych.

Co więcej dziś rozpoczęliśmy wielką marcową promocję złączek wtykowych. Do końca miesiąca wszystkie złączki wtykowe nawet do 20% taniej.

złączki wtykowe promocja
Rabaty od 5% do 20% Wejście

To nie koniec niespodzianek. Nasi fani na facebooku otrzymują, aktywny również do końca miesiąca kupon rabatowy aktywujący zniżkę w wysokości, uwaga 40% 30% 35% na obcinaczki do przewodów pneumatycznych. Praktycznie gardło sobie podrzynamy taką ceną (Dlatego mamy nadzieję, że nie skorzystasz. Zarząd.). Także, jeżeli nie jesteś jeszcze naszym fanem, to zastanów się czy nie warto?

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

2 Comments
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
stal-kwas
11 years ago

szkoda ze tak pozno tutaj trafilam, czekam zatem na nowe promocje;)

Jarosław
9 years ago

Długo szukałem tak dobrego artykułu w temacie złączek. Niezbędnik każdej, domowej złotej rączki.

0
Would love your thoughts, please comment.x