Pneumatyka – wyszukiwarka

Porządna wyszukiwarka produktów, co pokazują wszystkie badania, to jeden z najważniejszych elementów w każdym sklepie internetowym. Zwłaszcza w tych sklepach w których liczba artykułów jest spora, czy które posiadają bardzo złożoną hierarchię kategorii (a to z pewnością można powiedzieć o naszym flagowym sklepie – pneumatyka online). Zazwyczaj dużo łatwiej klientowi wpisać szukaną nazwę, rodzaj czy model i szybko znaleźć szukany produkt, zamiast żmudnie przeszukiwać kolejne podkategorie.

Nie będę ukrywał, że wyszukiwarka która do tej pory funkcjonowała w naszym sklepie pneumatig.eu, nie była doskonała. Można powiedzieć, że była dostarczona ze sklepem “w zestawie”, więc uznaliśmy, że chyba nie trzeba jej modyfikować. W pewnym momencie, w toku innych prac i zadań zacząłem uważniej przyglądać się zaimplementowanemu mechanizmowi wyszukiwania. Okazało się, że pozostawia naprawdę wiele do życzenia, zwłaszcza, że w pewnym momencie do wyszukiwarki wkradł się poważniejszy błąd, co pewnie jakaś część naszych klientów zdążyła zauważyć.

W chwili obecnej na naszej stronie funkcjonuje nowa wyszukiwarka, co widać od razu po wejściu – pole szukaj jest większe i wyraźniejsze, ale to nie o zmiany wizualne tu chodzi. To mechanizm wyszukiwania uległ zmianie co zauważy każdy kto z naszej wyszukiwarki korzystał kiedykolwiek wcześniej. Po pierwsze wyniki są niezależne od formy rodzajowej wyrazu – niezależnie czy wpiszemy sprężarka, czy sprężarki wyniki na pewno się pojawią. Druga ważna rzecz to dopasowanie – wcześniejszy algorytm wyszukiwania nawet nie próbował sortować wyników według trafności, nowy mechanizm radzi sobie z tym bardzo dobrze, co widać gołym okiem. Nie zmienia to faktu, że wciąż będziemy modyfikować parametry algorytmu, aby robił to jeszcze lepiej.
Kolejna rzecz – mechanizm nie poprzestaje na jednym wyszukiwaniu, jeżeli nie znajdzie wyników za pierwszym razem przeszukuje ponownie rozszerzając zakres wyszukiwania, a ponadto przeszukuje kategorie (sugestia pojawia się na dole listy). Drobnych zmian jest nawet więcej.

Reasumując – gdy potrzebna ci pneumatyka – przeszukaj najpierw nasz sklep. 😀

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x