Spadek wydajności sprężarki

Mit:

Tłokowe sprężarki powietrza nie wymagają regularnego serwisowania i mogą pracować przez lata, bez większych problemów. Dla odmiany sprężarki śrubowe są bardzo wymagające jeśli chodzi o regularne serwisowanie, co znacząco wpływa na koszty.

Analiza:

Jest to bardzo popularny mit, szczególnie wśród tych użytkowników sprężonego powietrza, którzy w odpowiedzi na zwiększające się zapotrzebowanie na powietrze w swojej instalacji zdecydowali się na modernizacje sprężarkowni i wymianę sprężarki tłokowej na śrubową.

Koszta serwisowania, ze względu na ich charakter, bardzo łatwo zmierzyć i izolować. Właściciele kompresorów przechodzący z technologii tłokowej na śrubową często zwracają uwagę na wzrost wartości nominalnej kosztów serwisowania sprężarkowni. Bardziej rygorystyczna analiza całkowitych kosztów posiadania ujawni mniej oczywiste czynniki, które wpływają na końcowy rachunek ekonomiczny.

Szacunkowe wydatki ponoszone przy wytwarzaniu sprężonego powietrza.
Szacunkowe wydatki ponoszone przy wytwarzaniu sprężonego powietrza.

Jednym z takich, często niezauważalnych czynników są koszta energii (zwłaszcza energii elektrycznej) z której korzysta kompresor podczas pracy. Czy to kompresor śrubowy czy tłokowy można oszczędzić energię poprzez zapewnienie regularnego serwisowania. Obydwa rodzaje sprężarek – zarówno tłokowa jak i śrubowa – mogą działać długo bez serwisowania – podobnie jak samochód rodzinny. Jeżeli rodzina jeździ codziennie samochodem, odkładając przeglądy techniczne – konsumpcja paliwa w samochodzie może drastycznie wzrosnąć. Dokładnie ta sama zależność (przeglądy/paliwo) występuje w każdym rodzaju kompresora. Nie jest wyjątkiem fakt zużywania przez kompresor od 20% do 30% więcej energii elektrycznej z powodu zatkanych filtrów powietrza wlotowego czy elementów separatorów.

Podobnie, zwęglanie nieserwisowanych zaworów w sprężarkach tłokowych, może spowodować spadek wydajności od 30 do 40 procent. W końcowym efekcie nieserwisowanie kompresora tłokowego może skutkować spadkiem wydaności nawet o 50%. Na tym etapie kompresor będzie dwukrotnie dłużej sprężać powietrze, a zużycie energii może nawet dwukrotnie wzrosnąć. Powierzchownie będzie się wydawało, że kompresor chodzi płynnie, a to jak na ironię w efekcie braku przegrzewania, spowodowanego zmniejszoną wydajnością.

Obsługa techniczna i konserwacja stanowią najmniejszą część całkowitych kosztów instalacji (szacunkowo około 10%). Jest to związane w wysokim stopniu z tym jak instalacja została zaplanowana i jak dobrano sprężarkę i wyposażenie dodatkowe.

Konkluzja:

Prawdą jest, że sprężarki tłokowe mogą działać długo bez serwisowania, tak samo jak i kompresory śrubowe. Faktem jest również to, że brak regularnych kontroli, spowoduje spadek wydajności kompresora, a tym samym zwiększenie kosztów, które bardzo szybko osiągną poziom “oszczędności” uzyskanych na unikaniu serwisów. Największe oszczędności pochodzą z regularnego serwisowania sprężarki. Proszę pamiętać, że energia elektryczna w Polsce jest jeszcze stosunkowo tania, ale między innymi dzięki nowym regulacjom nakładanym na nas przez unię europejską, wiemy już że jej koszta będą dalej rosnąć, co za tym idzie koszta serwisowania będą maleć w stosunku do pozostałych kosztów.

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x