Zawory pneumatyczne YPC – popularność

W zeszłym roku, w czasopiśmie branżowym “APA automatyka” pojawił się “raport” (biorę to w cudzysłów nie bez powodu) na temat Polski rynek siłowników i zaworów. Od jakiegoś czasu prowadzę śledztwo mające na celu odnalezienie rzeczonego czasopisma. Świadków dużo (widziała je zdecydowana większość handlowców), dyrektor handlowy, dział marketingu, połowa działu IT (o dziwo), oraz członkowie zarządu. Praktycznie rzecz biorąc tylko księgowa nie miała pojęcia o czym mówię.

Przyznam, że bardzo się ekscytowałem wiadomością, że gdzieś tam, w jakimś czasopiśmie branżowym wymienia się zawory pneumatyczne i elektromagnetyczne firmy YPC, których jesteśmy oficjalnym dystrybutorem na Polskę. Co więcej, z informacji (bardzo zamglonych i niejasnych) jakie wydobywałem od moich współpracowników  zaczął się rysować profesjonalny raport na miarę raportów z czasopism PC Word (bardzo profesjonalne porównania sprzętu) – czyli, w przypadku zaworów pneumatycznych liczyłem na szczegółowe testy wydajności, pomiary częstotliwości pracy, przepływów nominalnych, itd.

Jako oficer śledczy jestem wytrwały w dążeniach i mimo niechętnego nastawienia, oporów i unikania odpowiedzi przez podejrzanych – “kurcze, właśnie muszę wychodzić”, albo “w przyszłym tygodniu do tego wrócimy” w końcu udało mi się ustalić kto ostatni miał w swoich rękach wspomniane czasopismo. Winnym okazał się być dyrektor handlowy, nasz ekspert od kompresorow – który jednak na koniec wszystkiego się wyparł. I tyle.

Następnego dnia, dziwnym trafem, informatyk podczas rutynowego czyszczenia skrzynki pocztowej odnalazł zeskanowane strony z artykułu z APA automatyka i w końcu w ten sposób trafiły w moje ręce.

Nic nie było tak jak oczekiwałem. Niestety nie dostałem całego artykułu, zaledwie 1,5 strony, więc nie mogę się wypowiadać o rzetelności całości, nie mniej jedna rzecz zwróciła moją uwagę – ranking najpopularniejszych producentów zaworów pneumatycznych i elektrozaworów, który załączam poniżej.

zawory pneumatyczne i elektromagnetyczne - wykres popularności
zawory pneumatyczne i elektromagnetyczne – wykres popularności

Trudno nazwać ten wykres obiektywnym, jak widać nasze zawory YPC plasują się dość wysoko w rankingu, niemniej nie jest to raczej powód do zbyt wielkiej radości – próba statystyczna wyniosła w sumie 42 osoby. Zastanawia mnie czy skala wykresu od 0 do 8, to przypadkowy błąd redaktorów (większość gazet ukrywa takie detale, chociażby pod maską procentów), czy może po prostu uczciwość i rzetelność dziennikarska. Zabawna jest też pewna zależność – 5 firm miało po jednym głosie, kolejne 5 po 2, a kolejne 5 po 3. Osobiście jestem pewien, że można było przede wszystkim uzyskać większą liczbę osób, no setka to minimum, choć o ile dobrze pamiętam, aby taka statystyka miała być wiarygodna, to liczba ankietowanych powinna oscylować w granicach tysiąca.

Eh, zresztą nie ma co narzekać, cieszymy się z tych trzech firm które doceniają nasze zawory zarówno pneumatyczne jak i elektromagnetyczne, dołożymy starań, aby ich liczba w przyszłych ankietach dorównała co najmniej Festo. 😉

Czy artykuł okazał się pomocny?

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten post.

David jest redaktorem bloga pneumatig i głównym autorem jego artykułów. Jest także studentem automatyki na Politechnice Gdańskiej.

Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x